Původ, který se musí umět nosit. Ruská princezna zvaná Bílá kočka dělala, co mohla

Další fotky

Jekatěrina Pavlovna Bagrationová se 7. prosince 1783 narodila jako hraběnka Skavronská do vyhlášeného ruského šlechtického rodu a provdala se za generála Bagrationa. V Evropě proslula svou krásou, milostnými aférami a nekonvenčním chováním. S tím by ostatně uspěla i dnes.

Jejím otcem byl hrabě Skavronský, ruský vyslanec v Neapoli známý svou duševní nerovnováhou a nadměrnou láskou k hudbě, a matkou Jekatěrina Engelhartová, neteř a současně oblíbenkyně knížete Potěmkina. Jejich dcera měla tu smůlu, že v Rusku tehdy panoval car Pavel I., pověstný svými rozmary. Roku 1800, kdy bylo Jekatěrině teprve 17 let, se rozhodl, že provede škodolibý kousek svému generálovi Pjotrovi Bagrationovi pocházejícímu ze starého gruzínského šlechtického rodu. Dozvěděl se totiž, že mladičkou šlechtičnu tajně miluje a tak, z ničeho nic, jednou ve svém rezidenčním paláci Gatčina nedaleko Petrohradu oznámil, že má v úmyslu zúčastnit se svatby prince Bagrationa s hraběnkou Skavronskou.

Metternichova vnučka uměla žít. Milovala módu a vyznala se v ní, ale také propagovala Bedřicha Smetanu a uměla vzít do ruky i sečnou zbraň

Všichni přítomní byli šokováni, zvláště sama hraběnka, která byla zamilovaná do hraběte Peter von den Pahlena. Navíc byl Bagration o 18 let starší než ona. Nikdo se ale neodvážil carovi odporovat, a tak se 2. září v kapli paláce Gatčino ona svatba opravdu uskutečnila. K tomuto sňatku se následně vyjádřil generál Langeron, který byl nejdříve vojákem Francouzského království a pak Ruské říše, takto:

„Bagration se oženil s mladou neteří velkého prince Potěmkina. Tato bohatá a zářící žena se k němu nehodí. Bagration je pouhý voják a má k tomu odpovídající manýry, je bohatý a až úděsně ošklivý. Jeho žena je tak bílá, jak on je černý. Je krásná jako anděl, září z ní inteligence, je nejživější z petrohradských krasavic.“

Na Vánoce roku 1812 prchal Napoleon z Ruska. Přežil možná jen díky svému skvělému koni

V roce 1805 princezna konečně dosáhla i v manželství určité svobody a odjela sama do Evropy. Situaci jí ulehčilo i to, že z manželství nevzešly žádné děti. Bagration na manželku naléhal, aby se vrátila, ale ona dále zůstávala v zahraničí pod záminkou léčby. Poté, co odjela do ciziny, udělala si, jak se o ní říkalo, „druhou vlast ze svého kočáru.“ V Evropě byla princezna Bagration velmi populární a vždy vítána u dvora v různých zemích.

Zábavou a skandály přitom nešetřila. Nosila výhradně bílý průsvitný indický mušelín, který ji těsně obepínal, takže jí přezdívali „Le bel ange nude“ (Krásný nahý anděl) a „Chatte blanche“ (Bílá kočka). Po své matce princezna Bagrationová navíc zdědila andělský výraz v obličeji, alabastrově bílou pleť, modré oči a kaskádu zlatých vlasů. I ve třiceti o ní říkali, že má pleť patnáctileté.

Dívka na prahu dospělosti a starý muž přináší pomluvy i závist. Ulrika a velký básník

V Drážďanech se stala milenkou knížete Metternicha a roku 1810 mu porodila dceru Marie-Clementine, pojmenovanou po jejím otci, který ji uznal za svou. Dcera dokonce žila v rodině do té doby, než se roku 1814 vdala. Jekatěrina také pravděpodobně Metternicha přesvědčila, aby souhlasil s tím, že se Rakousko připojí k protinapoleonské koalici. Na přetřes dále přicházely její vztahy se saským diplomatem, princem z Württemberska, jistým anglickým lordem a s dalšími muži.

Mezi nimi byl i slavný německý básník Goethe, s nímž se setkala v Karlových Varech. Obdivoval její krásu, když se právě vrhla do nového vztahu s princem Ludwigem z Pruska, který kvůli ní přerušil známost s princeznou Solmsovou. Když princ zanedlouho padl v bitvě, Jekatěrina se vrátila znovu do Vídně.

Někdy se uvádí, že její manžel, generál Bagration, měl v důsledku jejího nákladného pobytu v zahraničí značné finanční potíže, když musel platit její výdaje. Je to však přehnané, neboť Jekatěrina pocházel z bohaté rodiny a ona a její sestra měly vlastní peníze a nebyly finančně závislé na penězích svých manželů. V roce 1812 ovdověla poté, co byl její manžel smrtelně raněn.

Oslnivá kariéra knížete Potěmkina. Carevnu uchvátil tím, že dokázal uvažovat stejným způsobem jako ona

V roce 1814 Jekatěrina zazářila na vídeňském kongresu, kde jako tzv. „ruská Andromeda“ soutěžila s vévodkyní Saganovou zvanou „Kleopatrou Courland“, další Metternichovou milenkou. Obě lvice salonů se ve Vídni usídlily v luxusním paláci Palais Palm, každá v jedné jeho polovině. Vzniklé „milostné náměstí“ vzbuzovalo velký zájem urozených obyvatel Vídně.

V roce 1815 se Jekatěrina přestěhovala do Paříže, kde získala panské sídlo na Champs Elysée a pokračovala se svými stále četnými milostnými aférami. V roce 1830 se provdala za anglického generála a diplomata sira Johna Hobarta Caradoca, který byl o šestnáct let mladší než ona. Brzy ale začali žít odděleně a rozvedli se. I toto manželství zůstalo bezdětné. V pozdějších letech začala mít stárnoucí princezna potíže s nohama, a nakonec nemohla už vůbec chodit. Zemřela 21. května 1857 ve věku 73 let a je pohřbena je v Benátkách na hřbitově San Michele.

FOTO: Princezna Bagrationová

Princezna Bagrationová - Jekatěrina Bagration – portrét od Jean-Baptiste Isabey (1820) – wikipediaPrincezna Bagrationová - Generál Peter Ludwig hrabě von der Pahlen (1745 až 1826), do něhož byla Jekatěrina zamilovaná a který měl klíčovou úlohu při atentátu na cara Pavla I.-wikipediaPrincezna Bagrationová - Ruský generál Pjotr Ivanovič Bagration (1765 až 1812) – wikipediaPrincezna Bagrationová - Pavel Martynovič Sakvronskij, otec Jekatěriny Bagration – wikipediaPrincezna Bagrationová - Portrét cara Pavla I. od Vladimíra Borovikovského – předurčil osud kněžny Bagration – wikipedie
Další fotky
Princezna Bagrationová - Kníže Klemens von Metternich – wikipediaPrincezna Bagrationová - Hrabě Louis Alexandre Andrault de Langeron – generál nejprve Francouzského království a poté Ruské říše-wikipedia-Princezna Bagrationová - Jekatěrina Bagration – portrét od Jean-Baptiste Isabey (1820) – wikipediaPrincezna Bagrationová - Jekatěrina Bagration – žena generála Bagrationa – wikimedia commonsPrincezna Bagrationová - Jekatěrina Bagration – žena generála Bagrationa – wikimedia commonsPrincezna Bagrationová - Jekatěrina Bagration – žena vojevůdce Bagrationa – wikimedia commonsPrincezna Bagrationová - JEKATĚRINA PAVLOVNA BAGRATION (1783 až 1857); WIKIPEDIAPrincezna Bagrationová - JEKATĚRINA PAVLOVNA BAGRATION (1783 až 1857); WIKIPEDIAPrincezna Bagrationová - Jekatěrina Skavronská, matka Jekatěriny Bagration – wikipediaPrincezna Bagrationová - Vilemína, vévodkyně Sagan, soupeřka Jekatěriny během Vídeňského kongresu – wikipediaPrincezna Bagrationová - Vídeň 1815 – wikimedia commonsPrincezna Bagrationová - Hlavní gatčinský palac – zde car Pavel I. oznámil sňatek Jekatěriny Skavronské a generála Bagrationa – wikipedie

Historickou zajímavostí je to, že jméno generála Bagrationa použil Stalina jako krycí název běloruské útočné operace Rudé armády proti Wehrmachtu v průběhu druhé světové války. Pro tohoto generála měl zřejmě slabost, proto, že byl Gruzínec stejně jako Stalin.

Dnes, 19:08
Natočila nové album, do něhož vtiskla slzy radosti, jezdí turné se Stromboli, zpívá v muzikálu...
Dnes, 17:30
Takový byl léčitelský koncept německého mystika a duchovního léčitele Bruna Gröning (31. 5. 1906 – 26. 1.1952)...
Dnes, 16:00
Na konci ledna 1945, přesněji dvacátého sedmého, osvobodila Rudá armáda koncentrační tábor Auschwitz, česky Osvětim....
Dnes, 14:00
Klonování jsme většinou zvyklí spojovat s laboratorním prostředím a nejmodernějšími technologiemi. Vědci však zjistili, že...
Dnes, 11:30
Co na tom, že získala mladá Američanka prestižní Pulitzerovu cenu a literární kritika přijímala její...
Dnes, 10:00
Přední ruský a sovětský biolog, genetik a chemik Nikolaj Ivanovič Vavilov (25. 11. 1887 -...
Dnes, 08:08
Bohuslav Antonín Slánský přišel na svět 26. ledna 1900 na Malé Straně ve Valdštejnské ulici...
Dnes, 08:00
Třicetidenní výzva vás vrátí znovu do kondice. Zima sice ještě zdaleka nekončí, přesto bychom pomalu...
Včera, 17:30
Hlavním aktérem tohoto příběhu se stal svatý Pavel z Tarsu, předtím Saul anebo česky také Šavel. Zapřisáhlý nepřítel...
Marcel Winter
Včera, 17:07
České strojírenské firmy by mohly ve Vietnamu nabídnout především větrné elektrárny, osobní i nákladní automobily,...
Reklama