Pyšná princezna slaví 89. narozeniny! Ikonická role Aleně Vránové navždy změnila život

26.7.2021
Jitka Kačánová

Hrát divadlo chtěla už od dětství. Uvědomila si to, když jí jako malé holce svěřila maminka na Mikuláše roli čerta. „Vizuálně jsem se strašlivě zřídila, ale také si tak zařádila, že to malé dítě dostalo málem záchvat, takže mě maminka vyhodila za dveře. A já si říkala, to je divadlo, to bych chtěla dělat,“ zavzpomínala před časem v rozhovoru s Patricií Strouhalovou v České televizi. Prošla Dismanovým dětským rozhlasovým souborem a už jako -náctiletá hrála v některých pražských divadlech. A i když jí lákalo také učitelství, nakonec přece jen vyhrálo herectví.

Krasomila a Miroslav

V roce 1952 pak přišla role krásné a pyšné princezna, kterou napraví práce a hlavně láska ke šlechetnému a moudrému princi Miroslavovi v podání Vladimíra Ráže. A láska mezi oběma představiteli hlavních rolí přeskočila i doopravdy. V té době byli oba ovšem ve stavu manželském. Zatímco rozvod Vladimíra Ráže proběhl docela poklidně, Vránová si užila kvůli rozvodu své. Její první manžel, v té době vášnivý nositel ideí komunismu Pavel Kohout totiž přirovnal její zradu ke zradě politické. Kdysi se – mimo jiné – brali přesně na Stalinovy narozeniny. Zhrzený literát dokonce napsal divadelní hru Dobrá píseň o nevěře manželky stranického funkcionáře, kterou svedl nezodpovědný darebák. Hrálo ji několik divadel a Vránová i Ráž měli před kovanými komunisty z ostudy kabát. O mnoho let později se ale Kohout Vránové omluvil a ta mu jeho mladické, nerozvážné chování odpustila. Vránová má dokonce srdečný vztah i k jeho dceři, spisovatelce Tereze Boučkové. Když vyšel veleúspěšný román Rok kohouta, Vránová jí telefonicky gratulovala s tím, že by za jiných okolností vlastně mohla být i její dcerou.

Na vzájemné lásce pohádkových hrdinů ovšem Kohoutovo řádění nic nezměnilo. Vzali se a narodila se jim dcera Markétka. Ráž ovšem nedokázal odolávat svádění fanynek, a tak vášnivý vztah poznamenala nevěra. Tečku jejich manželství ale udělala až nevěra Vránové s veterinářem, který jim léčil kočku. To Ráž neunesl. Svazek připomínající italskou domácnost udrželi do osmnáctých narozenin dcery, která pak vystudovala filologii a mluvila čtyřmi jazyky. Nakonec se ale upila k smrti a zemřela v pouhých padesáti pěti letech. Její dcera Tereza, Vránové vnučka, zpívá se skupinou Yellow Sisters. Terezin syn Samsidin Nyass, jehož tatínek pochází z Afriky, zřejmě zdědil herecké geny po prababičce s pradědečkem a zahrál si v televizním seriálu Krejzovi.

Dvě Thálie

Po Pyšné princezně ji čekal útlum skvěle nastartované kariéry, na tu dobu nevzpomínala ráda: „Dostala jsem takovou nakládačku, že jsem se z toho vlastně nikdy nevzpamatovala. Pak už jsem kolem sebe jen budovala hradby a zamykala zámky a to stojí hodně, někdy i herecké příležitosti,“ prozradila na sebe později. Její talent se ovšem neztratil, i když se jí velké filmové role spíš vyhýbaly a objevovala se především v těch vedlejších jako představitelka atraktivních žen, například v seriálu Byl jednou jeden dům nebo ve filmech s Milošem Kopeckým Já už budu hodný dědečku nebo Causa králík. Před nedávnem si zahrála například ve filmu Jana Svěráka Vratné lahve.

O co byla ochuzena v oblasti filmu, to si vynahradila na divadle. Po absolvování DAMU začínala v oblastním divadle v Benešově, později přešla k Janu Werichovi do Divadla ABC, potažmo Městských divadel pražských, kde strávila 30 let. Závěr divadelní kariéry věnovala komornímu Divadlu Ungelt, kde také před několika lety skončila. „Byla tu první dámou po dvacet let,“ řekl po jejím odchodu na odpočinek deníku Aha! majitel divadla a její blízký přítel Milan Hein. Za roli inscenaci Ungeltu Bouřlivé jaro získala v roce 1997 cenu Thálie, v roce 2017 pak stejnou cenu za celoživotní mistrovství.

Zdroj: wikipedie, čsfdNepřehlédněte