• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • R.U.R. 100+1 aneb o odkazu Karla Čapka

  22.1.2022
  Redakce

  Tvorba Karla Čapka ovlivňuje i současné autory, odkazují se k němu nejen formálně přes slovo robot, ale i myšlenkově, dnes na festivalu R.U.R. 100+1 řekl Jiří Dědeček, předseda Českého centra Mezinárodního PEN klubu. Třídenní akce, která se koná v pražském divadle Archa, připomíná 101. výročí uvedení slavné Čapkovy divadelní hry R.U.R.

  Smyslem akce, která začala dnes dopoledne konferencí autorů sci-fi, fantasy a hororu, je podle Dědečka připomenout, že slovo robot poprvé zaznělo před 101 lety při uvedení hry R.U.R. Podle organizátorů festivalu je robot nejslavnějším Čechem moderní doby, slovo totiž znají všechny jazyky světa. Organizátoři chtěli akci uspořádat už loni ke stému výročí, kvůli pandemii covidu ji ale museli odložit.

  V divadelní hře R.U.R. Karel Čapek varoval před případnými negativními vlivy techniky na lidstvo a vyjádřil své obavy o jeho budoucnost. Tato myšlenka podle Dědečka žije dál. „Čapek už sám před těmi 100 lety upozorňoval na nebezpečí toho, čemu se velmi nepřesně dnes říká umělá inteligence nebo strojové myšlení, na nebezpečí toho, co by se člověku mohlo vymknout z pod kontroly a začít mu škodit nebo ho likvidovat,“ uvedl Dědeček.

  Čapkovo dílo ovlivňuje podle Dědečka i současné autory. „Všichni se k němu nějakým způsobem odkazují, a nejen formálně přes to slovo robot, i myšlenkově,“ konstatoval. Dnešní konference se účastnili například někteří z autorů, jejichž texty jsou otištěny v knize Robot 100: Sto rozumů. Vyšla ke stému výročí uvedení R.U.R.

  Zájemci mohou v divadle Archa zhlédnout dnes, v neděli a v pondělí večer také představení souboru Buchty a loutky, které interpretuje Čapkovo drama R.U.R. Lístky je ještě možné koupit na webu divadla. K vidění je rovněž výstava o historii PEN klubu, který vznikl v roce 1923. Zakladatelem jeho české pobočky byl o dva roky později právě Karel Čapek. Původně organizátoři avizovali také výstavu prvních vydání Čapkových děl. Nakonec se neuskuteční, podle Dědečka nebyly k dispozici uzamykatelné vitríny pro tyto vzácné exponáty. Na festivalu bude v pondělí předána cena Karla Čapka, kterou získá spisovatel Jaroslav Rudiš.

  K výročí uvedení R.U.R. se loni konalo několik akcí. Například Švandovo divadlo uvedlo hru napsanou z drtivé většiny počítačem. Laterna magika zase pro světovou výstavu Expo vytvořila inscenaci Robot Radius, v které diváci viděli souboj posledního člověka s robotickou technikou, která se ujímá vlády nad světem. Památník Lidice uspořádal mezinárodní dětskou výtvarnou výstavu, do které účastníci ze 72 zemí zaslali 11.200 prací. Nejlepší díla jsou dosud vystavena v Lidické galerii.

  zdroj: čtk


  Témata:

  Nepřehlédněte