Radní Českých Budějovic posvětili navýšení jízdného v městské hromadné dopravě

26.10.2021
Jiří Bydžovský

Radní města České Budějovice schválili návrh Dopravního podniku města České Budějovice na navýšení cen jízdného pro cestující městskou hromadnou dopravou. Reagují tak na nárůst nákladů vydávaných Dopravním podnikem za provoz MHD, stejně tak i na úbytek cestujících spojený s šířením covid-19 a restrikcemi, které v letech 2020 a 2021 zastavily nárůst počtu cestujících.

„K nepopulárnímu navýšení cen jízdného jsme přistoupili neradi, jsem ale přesvědčen, že se jedná o jediný způsob, jak dále kvalitu českobudějovické MHD rozvíjet. Náklady na její provoz letos o 21 milionů korun převýšily tržby z jízdného včetně sjednaných kompenzací. Pokud bychom jedny z nejlevnějších jízdenek v Česku měli udržet, museli bychom snižovat dopravní výkony nebo ty stávající udržovat na úkor vyšších kompenzací od objednatelů,“ říká ředitel DPM České Budějovice Slavoj Dolejš

Úprava cen se dotkne jednotlivých i časových předplatních jízdenek. Za základní šedesátiminutovou jízdenku zaplatí nově cestující 20 Kč, tedy o 4 Kč navíc. O 5 Kč naopak od 1. ledna 2022 zlevní SMS jízdenka na srovnatelnou cenu. Zlevněnou šedesátiminutovou jízdenku nově pořídíte za 10 Kč, celodenní jízdné pak za 75 Kč, resp. 25 Kč v jeho zlevněné verzi.

„Také částka za pořízení časové předplatní jízdenky se od nového roku zvýší, a to zhruba o 10 procent. Osobám s nárokem na přepravu za speciální cenu nabídne DPMCB roční kupóny za 500 Kč. Výjimkou budou váleční veteráni, účastníci odboje a odporu proti komunismu a držitelé medaile prof. MUDr. Janského, kteří i v následujícím období budou moci využít služeb MHD za 200 Kč ročně. Cena 500 Kč za roční kupón bude nově platit i pro seniory ve věku 65 až 75 let. Novinkou je, že osobám nad 75 let věku bude nově umožněno cestovat bez zakoupení jízdního dokladu. K tomu budou moct využít napříkklad občanský průkaz,“ uvedla mluvčí DPM Barbora Smudková.

S těmito novinkami pro rok 2022 se nezmění jen ceny jízdenek, objeví se také nové možnosti, jak jízdné nakupovat. Moderní odbavovací systém umožní cestujícím od nového roku zakoupit jízdenky přímo ve vozech, nabídku jízdného zákazníci naleznou také v připravovaném e-shopu DPMCB

„Dopravnímu podniku s příchodem koronaviru ubyli cestující, a to na zhruba 80 procent oproti roku 2019. Jejich počet se začal vracet k plánovaným hodnotám až se zahájením školní docházky, závěr aktuálního kalendářního roku ale stále mohou ovlivnit případné restrikce spojené s bojem proti šíření onemocnění covid-19,“ dodal Dolejš.

Provozní náklady Dopravnímu podniku stoupají kvůli rostoucí ceně energií, pohonných hmot či náhradních dílů. Zásadní roli sehrává i limitní situace na trhu práce, ve kterém se profesionální řidiči autobusů hledají obtížně. Dopravní podnik se je proto snaží motivovat náborovými příspěvky, benefity i navýšením hodinové mzdy. „K jejímu zvýšení jsme přistoupili v průběhu září i z důvodu motivace současných zaměstnanců Dopravního podniku. Nové autobusové řidiče navíc sami školíme, jejich příprava pro provoz je ale finančně a zejména časově náročná, říká Slavoj Dolejš.

Již zakoupené časové předplatní jízdenky budou  jejich držitelům platit až do konce období uvedeném na jízdním dokladu. Co se týče jednotlivých jízdenek, které si například cestující nakoupili do zásoby, bude možné je s doplatkem vyměnit v informačních kancelářích DPMCB.

Zdroj: vz

 



Nepřehlédněte