-2℃
Dnes je 16. únor , svátek má Ljuba

Radní rozhodli jej zlikvidovat. Na co by dnes koukaly davy turistů?

Další fotky

Hojně navštěvovanou turistickou zastávkou, kterou si turisté při návštěvě Prahy nenechají ujít, je Staroměstský orloj. Když hodiny odbíjejí celou, je uvedena do chodu přehlídka dvanácti apoštolů, kteří se objevují v oknech.

Reklama

Každého poznáme podle atributu, který drží v ruce. Připomeňme si je: sv. Petr drží klíč, sv. Matěj (sv. Matouš) sekyru, sv. Jan kalich, sv. Ondřej kříž ve tvaru X, sv. Filip kříž, sv. Jakub Mladší valchářskou hůl, sv. Pavel meč a knihu, sv. Tomáš kopí, sv. Šimon pilu, sv. Juda Tadeáš kyj, sv. Bartoloměj kůži a sv. Barnabáš třímá v ruce svitek.

Orloj sestrojil roku 1410 Mikuláš z Kadaně. Když se v roce 1787 zastavil, měl být podle radních odvezen do starého železa. Podařilo se jej částečně opravit, ale zcela utichl v roce 1824. A tehdy už bylo rozhodnuto o jeho likvidaci. V roce 1865 se ale o jeho znovuzrození, o oživení složitého mechanismu, zasloužil Ludvík Hainz, spolu s mnoha odborníky. Jeho vnučka Ing. Mariana Nesnídalová převzala v roce 2009 vedení společnosti a stala se tak třetí ženou řídící firmu, která úspěšně provedla zatím největší generální opravu. Rekonstrukce proběhla v roce 2018.

FOTO: Pražský orloj

Pražský orloj - Praha Astronomical Clock 02Pražský orloj - stará fotkaPražský orloj - zničená radnicePražský orloj - plošinaPražský orloj - Skála
Další fotky
Pražský orloj - Pražský orloj - Pražský orloj - Pražský orloj - Pražský orloj - Pražský orloj - Pražský orloj - Pražský orloj - Pražský orloj - Pražský orloj - Turek

V jakém rozsahu proběhla? Co všechno se opravovalo?

Celý stroj byl vyjmut a převezen do továrny v Holešovicích, opraven a následně namontován zpět. Slavnostně byl opět spuštěn u příležitosti oslav stého výročí České republiky v září 2018. Proběhla rekonstrukce celé kamenné výzdoby na líci orloje a věži a byla nejrozsáhlejší od války. Opravilo se vše od apoštolů až po novou kalendářní desku. Na věži jsou nové číselníky a opravené byly nejen stroje za nimi, ale i ty, které odbíjí čtvrtě a celé hodiny.

Kdo se pravidelně stará o chod orloje?

Od roku 2009 o něj pečuje zkušený orlojník Petr Skála, který provádí kontroly každý týden. Říká, že poruchu pozná i podle zvuku. Musí slyšet cinkání smrtky na zvoneček, kokrhání kohouta a odvíjení bicího stroje. Zná stroj nazpaměť, a jak říká, není snad nic, co by ho na tomto unikátu překvapilo.

Kolik lidí se podílelo na opravách nejen orloje, ale třeba i jiných věžních hodin a ciferníků?

„O orloj se stará za naší firmu šest lidí plus orlojník Petr Skála a také mistr zlatník. O hodiny ve věži pečujeme my, vyrobili jsme je v roce 1949. Pak jsou zde restaurátoři soch, to jsou dva manželské páry. Pan Matějíček a paní Smetánková pro nás leta restaurují apoštoly a v minulosti se s námi podíleli na opravách astrolábu a venkovních soch. Venkovní sochy restaurovali manželé Žánovi. Veškeré prvky na astrolábu a cifry na velkých číselnících na věži zlatil pan Vondráček, a stejně jako pan Matějíček pro nás pracuje téměř dvacet let,“ řekla Ing. Mariana Nesnídalová.

Víte, kde je v Praze hospodský orloj? V Přední Kopanině. A čas tam jde pěkně pozpátku

Pojďme si připomenout figury, které jsou na orloji k vidění:

  • Kohout: symbol života. Jeho kokrháním končí přehlídka apoštolů. Pozlacená figura není pohyblivá. K orloji byla doplněna teprve v letech 1880 – 1882 spolu se zvukem kohoutího kokrhání, který vzniká stlačením měchu při zavírání okének.
  • Kamenný anděl: jedna z nejstarších plastik na orloji. Originál byl v květnu 1945 poškozen a musel být nahrazen kopií.
  • Marnivec: vyznačuje se zrcadlem a je považován za symbol lidské marnivosti. Nesouhlasně kývá hlavou a současně se vzhlíží v zrcadle. Nově byl vytvořen po 2. světové válce, kdy byl zcela zničen během požáru radnice v květnu 1945.
  • Lakomec: muž s holí a měšcem znázorňuje neřest a lakomství. Kromě nesouhlasného pohybu hlavou hrozí holí a třese měšcem. I on byl nově vytvořen po 2. světové válce.
  • Smrtka: otáčí přesýpacími hodinami, jako symbolem odměřování času života. Zvoněním a souhlasným kýváním všem připomíná neodvratný osud. Byla nejstarší součástí figurální výzdoby již od konce 15. století.
  • Turek: je vyobrazen s loutnou. Často je považována za symbol rozmařilosti či rozkoše ve smyslu lidské neřesti.
  • Archanděl Michael: nejprve ukazoval platný údaj na kalendářní desce, od Mánesova pootočení kalendária ukazuje na ukazatel v horní části ciferníku. Asi nejstarší datovaná zpráva určující autora je patrně z roku 1787.
  • Filozof: figura s knihou je na svém místě teprve od úpravy uskutečněné po 2. světové válce. Autorem je Vojtěch Sucharda.
  • Hvězdář: původně představoval jednoho z pražských měšťanů. Teprve po 2. světové válce mu Vojtěch Sucharda přidal dalekohled.
  • Kronikář: někdy zvaný písař s brkem a svitkem pergamenu byl do dnešní podoby proveden Vojtěchem Suchardou také po 2. světové válce.
Včera, 17:30
Marie de León Bello y Delgado se narodila 23. března 1643 a zemřela před 288...
Včera, 16:00
Herman Kahn nevěřil v pokrok lidstva jako celku. Atomová bomba, jaderná válka, hospodářská prosperita a...
Včera, 14:00
Má to vůbec smysl se podobným problémem zabývat? Můžeme se o to pokusit. Mnohým vytanou...
Včera, 11:30
Je sice teprve únor, přesto se už nyní vyplatí rozhodnout, u kterého moře strávíte letní...
Vila Bertramka
Včera, 10:00
Klasicistní vila z 18. století se nachází na Smíchově a dnes již slouží jen jako...
Včera, 08:00
Jistě se pousmějete. A přece se točí!! Co jiného by řekl, to určitě ví každý,...
14.2.2019
Následujte instinkt. Pokud cítíte, že dnes je ten den, kdybyste měli projevit své láskyplné city...
14.2.2019
Tedy jen částečně, ale stejně. Dnes jsou někteří Havajci na tento čin svých předků hrdí....
14.2.2019
Oslavy jara a plodnosti patří nejspíš mezi nejstarší rituály lidské civilizace vůbec. Mohou však mít...
14.2.2019
Již šestý díl komediálního seriálu Most! odvysílala v pondělí Česká televize. K obrazovkám přilákal 1,68...
Reklama