17℃
Dnes je 17. září , svátek má Naděžda

Rakousko-Uhersko jde do války s optimismem. Na každý kilometr východní fronty může postavit 1400 pěšáků, 100 jezdců a 5 děl

Další fotky

Na vojnu se tehdy povětšinou rukovalo v radostné náladě s myšlenkou na brzké vítězství a návrat z války „do švestek“. Ročníky, které v té době v armádě sloužily v prezenční službě, doplnily během mobilizace odvedenci. Do poloviny srpna byli na frontě všichni bojeschopní muži do 42 let věku.

Reklama

A to už byla nějaká síla. Po vyhlášení války Srbsku provoláním císaře „Mým národům“ 28. července a následné všeobecné mobilizaci se i proto nejprve obecně počítalo jen s krátkou válkou na Balkáně, a to proti Srbsku a Černé Hoře, hlavní nápor však muselo Rakousko-Uhersko napřít proti tradičnímu srbskému spojenci, Rusku. Většina rakousko-uherského vojska i vojenského materiálu tedy směřovala na východní frontu A stejné přípravy činila i protistrana.

V bitvě u Gorlice v 1. světové válce bojovali Češi na obou stranách. Zvítězili ti na straně Rakousko-Uherska

Rakousko-uherská generalita využila skutečnost, že Rusko není schopno do prostoru budoucích bojů u Krašniku v dnešním východním Polsku přesunout vojsko a materiál tak rychle, jako Rakušané. Generál Viktor Dankl tedy donutil ruské jednotky k boji ještě ve chvíli, než jim dorazily na pomoc posily a kdy byly ve srovnání s jeho jednotkami slabší. Této výhody plně využil a jeho vojsku se podařilo po třídenní bitvě u Krašniku zatlačit nepřítele až na jeho území mezi Vislu a Věpř. Po tomto úspěchu byl generál Viktor Dankl povýšen na šlechtice a jako šlechtický přídomek přijal von Krasnik.

Sto let naší armády armády. První ostruhy získávala v krvavých zákopech první světové války

Mohutná a úspěšná ofenziva po neúspěších na srbské frontě naplnila Rakousko-Uhersko optimismem a přesvědčila ho o jeho síle. Vždyť zde tento stát dokázal na 400 km fronty soustředit 560 000 pěšáků, 40 000 jezdců a 2 000 děl. Na jeden kilometr fronty tak připadalo v průměru 1400 pěšáků, 100 jezdců a 5 děl. Začátkem podzimu však Rusko přešlo do protiofenzivy, obsadilo Halič a do zimy dokázalo jeho vojsko dobýt například Lvov anebo obklíčit pevnost Přemyšl.

Radši bojovat s čertem, než s Čechy. Čs. legionáři u Lipjag zvítězili nad mnohonásobnou přesilou

Rakousko-Uhersko po této haličské ofenzívě napočítalo na 250 000 padlých a raněných a 10 000 zajatců, navíc se mu nedařilo ani v Srbsku. Rusko přišlo v této fázi o 190 000 vojáků. Zdají se vám ta čísla obrovská? Pro úplnost dodejme, že za celou dobu trvání války zmobilizovalo Rakousko-Uhersko asi 7 800 000 mužů, tedy zhruba 60 % mužského obyvatelstva mezi 18 a 53 lety věku, z nichž bylo ztraceno cca 7 020 000 mužů. Z toho počtu 1,2 mil. padlo, 3,62 mil. bylo zraněn a 2,2 mil. bylo zajato nebo zůstalo nezvěstných.

FOTO: Bitva u Krašniku 1914

Bitva u Krašniku 1914 - Srbské kanóny ukořistěné Rakušany – wikipedieBitva u Krašniku 1914 - Srbské ženy odnášejí raněné – wikipedieBitva u Krašniku 1914 - Viktor Dankl, generál rakosko-uherské armády – wikipedie – kopieBitva u Krašniku 1914 - Bitva o pevnost Přemyšl – wikimedia commonsBitva u Krašniku 1914 - Rakousko-uherská děla – kořist ruskéarmády – wikimedia commons
Další fotky
Bitva u Krašniku 1914 - RUSKÁ PĚCHOTA – WIKIPEDIEBitva u Krašniku 1914 - Srbské jednotky připravené k boji – wikipedieBitva u Krašniku 1914 - Ústup srbské armády – wikipedieBitva u Krašniku 1914 - K.u.K._Feldartillerie_beim_Manöver_(1900)

Nyní však jsme teprve na začátku celého střetu. Válečný konflikt se ale už rozhořel po celé Evropě a naděje na brzký konec války vzala za své. Armády na všech frontách se začaly zakopávat a čelit blížící se první válečné zimě…

 

Před 1 hodinou
Dnes od úmrtí učeného rabína uplynulo 410 let, pověsti o něm si ale žijí svým...
Včera, 17:30
Jan Nepomuk Karásek, vůdce loupežnické bandy, působící na pomezí Čech a Lužice, přišel na svět...
Včera, 16:00
Komerční článek
Nordic Telecom i nadále úspěšně pokrývá další lokality svým Nordic 5G internetem. Přes prázdninové měsíce...
Včera, 16:00
Je již všeobecně známým faktem, že čtení rozšiřuje obzory a umožňuje lépe ocenit život i...
Včera, 14:18
V Praze 5 se rozpadla koalice Pirátů, ODS, ANO a SNOP 5. Koaliční spolupráci vypověděly...
Včera, 14:00
Nikdo totiž neprohrává rád a prohrát válku, navíc největší válku v dějinách lidstva, je životní...
Včera, 11:30
Květák, nebo také karfiol je úžasná zelenina, která patří mezi brukvovité, spolu s kedlubnou, zelím, či...
Včera, 11:11
Už pár dní je v trafikách zářijové číslo humoristického měsíčníku SORRY, vydávaného naším vydavatelstvím A11.
Včera, 10:44
Loni se v České republice z produktů Fairtrade prodalo nejvíce kakaa, nejvyšší procentuální nárůst zaznamenala...
Včera, 10:00
Lidská paměť je velmi krátká. Kdyby neexistovalo písmo, knihy a později i jiné způsoby zachycení...
Včera, 08:00
A kupodivu mu to nejen prošlo, ale dokonce i přineslo vyznamenání. A také další přezdívku...
Reklama