Rakovničtí občané poprvé v historii hlasovali o financování projektů, které sami navrhli

Mezi česká města, která v poslední době zavedla participativní rozpočet, se zařadil i Rakovník. Z veřejného hlasování o tom, které ze čtyř přihlášených projektů město podpoří celkovou částkou jeden milion korun, vyšly vítězně revitalizace dětského hřiště Hájek a pořízení vnitřní lezecké stěny v rakovnické sportovní hale pro potřeby veřejnosti a škol. Hlasování občanů posvětilo před prázdninami městské zastupitelstvo.

V procesu participativního rozpočtu má veřejnost možnost společně řešit problémy, a ovlivnit tak efektivní využívání finančních prostředků města. Zároveň se předpokládá ze strany veřejnosti větší zainteresovanost při udržitelnosti, údržbě a ochraně realizovaných projektů. Návrhy se projednávají formou veřejné diskuze jednotlivců či zájmových skupin obyvatel města, což umožňuje vybrat pro realizaci nejvhodnější projekty v rámci participace.

Jedním z duchovních otců a dvou zastupitelských garantů participativního rozpočtu Rakovníka je tamní lékař, zastupitel a kandidát na senátora Ivo Trešl (STAN). „V prvním ročníku jsme hlavně chtěli lidem ukázat, že to funguje a že když si něco vymyslí a vyprojektují, nemusí to být úplně na profesionální úrovni. Stačí jen splnit všechna pravidla, předložit projekt a získat si podporu od občanů, rada města ani zastupitelstvo jim do toho nemluví,“ řekl.

V termínu hlasování od 8. 4. 2020 do 15. 5. 2020 hlasovalo celkem 745 lidí, každý respondent měl dle pravidel k dispozici 2 pozitivní + 1 negativní hlas (ne každý využil všech tří možností). Platných hlasů bylo celkem 1638. Lidé se vyjadřovali k revitalizaci dětského hřiště Hájek, pořízení florbalových mantinelů, měření rychlosti v ulici Františka Diepolta a pořízení vnitřní lezecké stěny. Měření rychlosti v ulici F. Diepolta již v minulosti na základě požadavků občanů řešila rada města, která tehdy vydala negativní stanovisko. „Občané si svůj původní podnět podali v rámci participativního rozpočtu, což není nic proti ničemu. Hlasováním však nakonec neprošel,“ komentoval to Ivo Trešl. Potřebný počet hlasů nezískal ani projekt florbalových mantinelů. „Osobně jsem ocenil všechny došlé projekty a hlavně zájem lidí. Lezecká stěna u nás chybí, jako modulární věc ji můžeme pořídit za půl milionu a pokud o ni bude velký zájem, dá se v dalších letech pokračovat ve stavbě. Na dětském hřišti Hájek byl dříve skatepark, ale lidé v jeho okolí se bouřili proti nadměrnému hluku. Po jeho zrušení leželo hřiště ladem, byla to taková deponie. Kde se co vykopalo, se tam dalo, pak se to zase odváželo. Takže projekt na dětské hřiště a odpočinkovou zónu v této lokalitě je moc fajn,“ uvedl Ivo Trešl s tím, že zajímavé a veřejně prospěšné projekty, které z různých důvodů nebudou realizovány v rámci participace, budou zařazeny do zásobníku a mohou být dále zpracovávány a připraveny k budoucí realizaci v rámci investičních akcí města Rakovníka.

FOTO: Revitalizace dětského hřiště Hájek Rakovník

Revitalizace dětského hřiště Hájek Rakovník - Rakovnik hriste HajekRevitalizace dětského hřiště Hájek Rakovník - Rakovnik hriste HajekRevitalizace dětského hřiště Hájek Rakovník - Rakovnik hriste HajekRevitalizace dětského hřiště Hájek Rakovník - Rakovnik hriste HajekRevitalizace dětského hřiště Hájek Rakovník - Ivo Tresl
22.10.2020
Vážení obyvatelé Hořovic, vážení zákazníci, v uplynulých letech jste čas od času mohli zaslechnout nebo...
22.10.2020
Ve středu 21. října vyhlásila vláda další omezení v souvislosti s koronavirem. K již existujícím...
21.10.2020
Vzhledem k zhoršující se hygienicko-epidemiologické situaci související s šířením COVID-19 NH a v souladu s...
20.10.2020
V Hořovicích se připravuje hudební multižánrový festival do Klubu Labe na březen příštího roku. Je...
20.10.2020
V pondělí 12. října uplynulo právě dvacet let od otevření medvědária v Berouně, kde jsou...
15.10.2020
V sobotu 19. září se uskutečnilo v obřadní síni MěÚ Zbiroh slavnostní vítání nových občánků...
14.10.2020
Pečující na Berounsku, Dobříšsku a Hořovicku mohou zdarma využít zajímavé nabídky. Uvádíme ty, které jsou...
14.10.2020
Na začátku roku měla skupina 18 oddílů a 348 registrovaných členů. Na jaře se rozběhla...
14.10.2020
Celý víkend od 18. do 20. září se ještě mohly, sice s malým omezením, konat...
14.10.2020
Z důvodu nevyhovujícího stavu protihlukové stěny na dálnici D5 mezi kilometry 9,23-10,5 v pravé krajnici...
Reklama