20℃
Dnes je 22. duben , svátek má Evženie

Rapallská smlouva, dnes neuvěřitelný pakt mezi Ruskem a Německem. Tehdy pro oba státy potřebný a užitečný

Další fotky

Byla uzavřena 16. dubna 1922 v lázeňském a turisticky atraktivním městečku Rapallo v Ligurském zálivu v severozápadní Itálii. Při jeho podpisu se sešli zástupci dvou států, které se po 1. světové válce ocitly v mezinárodní izolaci. Proč by si tedy nemohli pomoci aspoň navzájem?

Reklama

Do čela ruské delegace byl původně jmenován Lenin, ale kvůli bezpečnostním důvodům byl nahrazen lidovým komisařem zahraničí Gregorijem Čičerinem. O Rusku hovoříme proto, že SSSR vznikl až 30. prosince 1922. V době podpisu této smlouvy se budoucí Sovětský svaz nazýval Ruská sovětská federativní socialistická republika (RSFSR). Německo zastupoval německý ministr zahraničí Walther Rathenau.

Co viděli Hanzelka a Zikmund v SSSR? Otřesné svědectví si nenechali pro sebe…

Především se jednalo se o to, že:

  • Německo a Rusko měly po válce dluhy a nikdo s nimi proto nechtěl obchodovat;
  • Rusko mělo ještě předválečné a k tomu ještě válečné dluhy a nezaplatilo náhrady za zkonfiskovaný zahraniční majetek po říjnové revoluci;
  • Německo bylo označeno za hlavního viníka rozpoutání války a byly po něm požadovány tvrdé reparace;
  • Německo mělo zaplatit během 42 let těžko představitelnou sumu 226 miliard marek ve zlatě. Kromě toho se země řítila do hyperinflace (např. dvoukilový bochník chleba pak stál 420 miliard marek);
  • sovětskou taktikou bylo nabízet jednotlivým zemím výhodnější podmínky než všem zemím dohromady a tak účastníky jednání rozeštvat Podle Leninových instrukcí šlo o to „využít nenávist mezi kapitalistickými zeměmi a štvát jednu proti druhé. Kapitalisty je třeba využít, pokud jsou ochotni prodat provaz, na kterém je pak pověsí“. Největší šance RSFSR tehdy viděla na jednání s Německem, kde si už před dvěma roky objednala lokomotivy a stavební materiál na stavbu železnic.

Podivná spojenectví za studené války. SSSR v boji o britské Falklandy podpořil polofašistickou Argentinu

K vlastnímu podpisu smlouvy (či paktu) došlo večer 16. dubna 1922, kdy německá delegace přijela do hotelu Palazzo Imperiale v Rapallu, kde byla ubytována ruská delegace. Vznikly dvě rovnocenné jazykové verze smlouvy, která obsahovala tyto zásadní body:

  • Obnovení sovětsko-německých diplomatických a konzulárních styků.
  • Obě strany se vzdaly náhrad za škody způsobené během války.
  • Ve vzájemných obchodních a hospodářských stycích měly být uplatňovány zásady nejvyšších výhod.

Ve vojenské oblasti tato smlouva umožňovala Německu obcházet Versailleskou smlouvu. Rusové získali moderní technologie a těžké zbraně a Němci mohli cvičit v Rusku svou armádu. Obě země zřídily tato společná vojenská zařízení: tankovou školu v Kazani, cvičiště pro součinnost dělostřeleckých a leteckých sil ve Voroněži a leteckou školu v Lipecku.

Eskalace Hitlerových útoků byla dovršena. Připomínáme si 80 let od zahájení německé okupace

Diplomatické uznání Sovětského Ruska učinily z bolševického režimu, jenž spáchal za prvních pět let své existence nepředstavitelné zločiny proti lidskosti, vč. popravy carské rodiny, a hodlal je páchat nadále nejen uvnitř Ruska, ale i po celém světě, respektovaného a plnoprávného člena mezinárodního společenství. Bolševici dosáhli v těchto letech hlavního diplomatického cíle – legitimizovali svůj totalitní nedemokratický režim v očích světového společenství, aniž by se čehokoli podstatného zřekli ve sféře svých metod, cílů a úkolů. Tím byla nesmírně snížena morální laťka v mezinárodních vztazích po celém světě.

FOTO: Rapallská smlouva 1922

Rapallská smlouva 1922 - Podepsání Rapallské dohody – moderní dějinyRapallská smlouva 1922 - Hotel PlannerRapallská smlouva 1922 - Rapallská smlouva to začala – Dobová karikatura svatby Hitlera se Stalinem – Olaf GroehlerRapallská smlouva 1922 - Střední tank Grosstraktor Daimler-Benz jako památník před kasárnami 5.Panzer Regiment, Wünsdorf – – Tanková škola v Kazani idnesRapallská smlouva 1922 - Letouny Fokker D.XIII, Letecká škola Lipeck 1928 – idnes
Další fotky
Rapallská smlouva 1922 - Rapallo – 27 km jihovýchodně od Janova – mapygoogleRapallská smlouva 1922 - Rapallská smlouva to začala – Na Londýn dopadají německé bomby vyrobené ze surovim dodaných Sovětským svazem – Olaf GroehlerRapallská smlouva 1922 - Roku 1922 byla uzavřena první smlouva mezi Německem a Sovětským svazem – pokračování bylo roku 1939 – Zoom magazin – 21. stoletíRapallská smlouva 1922 - Začala to v Rapallu roku 1922 – Stalin a Hitler si rozdělili Polsko – Zoom magazin – iPrimaRapallská smlouva 1922 - Začalo to smlouvou v Rapallu – polští zajatci jdou do země, do Sovětského svazu, kde poprvé v historii vládne lid – do gulagů – Zoom magazin – iPrimaRapallská smlouva 1922 - Začalo to v Rapallu – sovětsko-německá družba po obsazení Polska – 21stoleti.czRapallská smlouva 1922 - Začalo to v Rapallu – Stali a Hitler si rozdělili Polsko – Zoom magazin – iPrimaRapallská smlouva 1922 - Booking.com 2

Pro Německo byla tato smlouva první rovnoprávnou mezinárodní smlouvou uzavřenou po 1. světové válce s jiným státem, pro Rusko znamenala proražení hospodářské i politické blokády po socialistické revoluci. V průběhu let byly podepsány další smlouvy a Sovětský svaz obdržel z Německa úvěry v řádu sto milionů marek. Spolupráce obou zemí skončila, až když Německo, bez ohledu na vzájemnou smlouvu o spojenectví, napadlo 22. června 1941 SSSR.

Před 1 hodinou
Nepohodlné knihy a mocní tohoto světa. Oheň a voda. Věčný svár, od úsvitu věků. Nerovný...
Dnes, 11:30
Jestli často sedíte při práci, možná právě tohle může za vaše úzkostné stavy. Tak zní...
Dnes, 10:00
Letos by oslavil víc jak 300. Narozeniny, ale příklad si z něj můžeme brát dodnes....
Dnes, 08:00
První smutné jaro, první světové války. Blátivé, deštivé, studené. Nekonečné týdny čekání v zákopech. Ve...
Včera, 17:30
Milenky mocných byly vždy vděčným tématem klepů prostého lidu. Králové a císařové tím sestupovali ze...
Včera, 16:00
Těšil se dokonce i přízni carského dvora, přesto měl smůlu. Jeho vynálezy mohly ulehčit práci...
Včera, 14:00
Podle průzkumu NMS Market Research jsou ženy připraveny hůře, než muži. I celkově ale velmi...
Včera, 11:30
Alkohol s energeťákem je oblíbeným nápojem mladých. Ale co je na něm tak fascinuje?! Experti...
Včera, 10:00
Oficiálně byl znám jako François Duvalier, prezident Haiti. Narodil se 14. dubna 1907 a v...
Včera, 08:00
Vždycky jsem slýchávala, že snídaně je základ dne. Snídat jsem se naučila až skoro v...
Reklama