Ředitelé: Organizace návratu do škol je náročná, ale zvládneme ji

Organizace návratu dětí do škol od pondělí je podle ředitelů základních škol zvládnutelná, i když bude náročná. Podle některých by bylo lepší, kdyby školy měly na přípravu víc času, jako zásadní problém to ale nevidí. Jako největší komplikaci vidí možnost přítomnosti rodičů u testování dětí, pro které budou muset vyčlenit zvláštní prostory. 

Vláda v úterý rozhodla, že od 12. dubna se do lavic vrátí děti z prvního stupně základních škol k takzvané rotační výuce a do školek půjdou předškoláci. Všechny školy v Česku jsou kvůli epidemii covidu-19 od 1. března zavřené s výjimkou škol pro děti zdravotníků a některých dalších profesí. Informace k provozu od příštího týdne rozeslalo ministerstvo v noci z úterý na středu.

Podle předsedy Asociace ředitelů základních škol a ředitele Masarykovy základní školy v pražských Klánovicích Michala Černého jsou doporučení ministerstva realizovatelná. Bylo by podle něj ale lepší, kdyby školy měly na přípravu víc času. Poukázal na to, že materiály z ministerstva obsahují řadu instrukcí. Například manuál k testování má 16 stran a návod k organizaci výuky 19 stran.

Základní škola Mezi školami v Praze 13 má podle svého ředitele Petra Vodsloně přesto už téměř vše na pondělí nachystáno. „Testy zatím nedorazily, ale máme je (od radnice) slíbené během dneška,“ uvedl. Očekává, že nejnáročnější při návratu žáků do škol bude organizace přítomnosti rodičů u testování dětí na covid-19. „Normálně bychom to dělali tak, že bychom přivedli děti do tříd, kde se samootestují, ale pro testování dětí s asistencí rodičů se bude muset vyhradit zvláštní místnost,“ řekl. V ZŠ Mezi školami to bude jídelna, která se poté každý den dopoledne před obědem bude dezinfikovat, dodal.

Rozvolnění přichází: Od 12. dubna se otevřou obchody s dětským zbožím, farmářské trhy i zoologické zahrady

Jako drobnou komplikaci vidí možnost přítomnosti rodičů u testování i ředitelka ZŠ Karla Čapka v Praze 10 Ivana Vaňková. „Musíme k tomu vyčlenit zvláštní prostor a zvláštní lidi, co na to budou dohlížet, takže je pro nás jednodušší, když to zvládnout děti s paní učitelkami samy,“ řekla. Škola pro testování s asistencí rodičů vyčlení tělocvičnu. „Testy mají přijít během dneška, nebo případně zítřka,“ dodala. Učitelé podle ní organizačně vše zvládnou, ačkoli by bylo lepší, kdyby dostali instrukce dříve, řekla.

Za náročnou, ale zvládnutelnou označila přípravu na návrat dětí do škol i ředitelka ZŠ a MŠ Hanspaulka v Praze 6 Marie Pojerová. „Pro mě je důležité, že už se to hnulo a že už aspoň některé děti mohou do školy nějak přijít,“ uvedla. Testy škola dostala dnes pro školu i pro školku. „Myslím si, že i ty materiály ministerstva na webu testovani.edu.cz jsou fakt prima,“ řekla. Rodičům doporučila, aby se na web podívali také a samoodběr z nosu s dítětem doma vyzkoušeli s vatovou tyčinkou podle návodu z videa.

Přípravu na návrat žáků stíhá i ZŠ Vratislavova v Praze 2, řekl její ředitel Jiří Trunda. Škola podle něj už dostala i testy na covid-19 a žádný problém neočekává.

adp/ČTK

Dnes, 18:56
Sněmovna bude dál projednávat novelu poslanců KSČM, podle níž by majetková přiznání museli pravidelně podávat...
Dnes, 15:57
Od pondělka můžete zavítat do vybraných zámeckých parků a zahrad. S ohledem na aktuální vládní...
Dnes, 15:34
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 15:34
Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí odletí do Moskvy,...
Dnes, 14:43
Za první dva dny bylo podle ministerstva zdravotnictví testováno ve školách přes 372 tisíc žáků...
Dnes, 13:55
Všem samoplátcům najednou vláda nemůže umožnit odjet do lázní, v první fázi se proto chce...
Dnes, 13:25
Onemocníte při každé příležitosti a užíváte antibiotika, ale bez žádaného efektu? Příčinou může být oslabený...
Dnes, 11:57
Nejslavnější česká rosnička a také herečka a moderátorka bere rok života bez pořádného hraní jako...
Dnes, 11:15
Ta kniha mi připadala jako zjevení. Konečně barevná vazba, mezi padesáti odstíny šedi. Nyní nemám...
Dnes, 08:48
Policisté nebudou venku ani uvnitř kontrolovat dodržování omezení pro setkávání maximálně dvou lidí, které vláda...
Dnes, 04:18
Advokát Zdeněk Koudelka navrhl Nejvyššímu správnímu soudu (NSS), aby zrušil sobotní opatření ministerstva zdravotnictví omezujíci...
Reklama