35℃
Dnes je 26. červen , svátek má Adriana

Regionální potravina v sobě snoubí kvalitu, výjimečnost, původ surovin a patriotismus. Letos slaví už 10 let

Značka Regionální potravina podporuje lokální výrobce, obohacuje náš jídelníček a ovlivňuje preference spotřebitelů. Výrobky oceněné značkou Regionální potravina v sobě totiž snoubí kvalitu, výjimečnost, původ surovin a patriotismus.

Reklama

Ocenění regionální potravina se udílí na čtyři roky a je určeno pouze pro malé a střední firmy do dvou set padesáti zaměstnanců, což jsou často rodinné firmy. Soutěže o značku Regionální potravina se vyhlašují jednou ročně ve třinácti krajích České republiky. Soutěží se v devíti kategoriích, v každé může zvítězit pouze jeden výrobek. Značku získávají nejkvalitnější zemědělské nebo potravinářské výrobky, které zvítězí v krajských soutěžích.

Zatímco v roce 2010, kdy soutěž startovala, bylo přihlášeno přes devět set výrobků od více než tří set žadatelů, v loňském roce to už bylo za celou ČR téměř tisíc pět set výrobků a počet přihlášených výrobců se zvýšil na čtyři sta šestnáct. Také soutěžní kategorie doznaly změn, původních šest se rozšířilo na devět. Jsou to například masné výrobky tepelně opracované, sýry včetně tvarohu, pekařské výrobky a cukrářské výrobky, alkoholické a nealkoholické nápoje.

Malá lžička medu, velký zázrak pro zdraví. 6 důvodů, proč si ho dopřát

Přívlastek regionální se v případě oceněných potravin zúročí hned několikrát. Především se jedná o produkt vyrobený v konkrétním regionu, což je základní podmínka soutěže. Zároveň i podíl místních surovin je stanoven nejméně na sedmdesát procent, hlavní surovina přitom musí být stoprocentně tuzemského původu. Výrobky tím mají pevnou vazbu k regionu, například se může jednat o krajové speciality, o výrobky, které ctí tradici výroby, nebo jsou naopak inovativní.

Značka pomáhá měnit preference spotřebitelů. Dříve hrála u potravin hlavní roli cena. Dnešní zákazník se hodně zaměřuje na kvalitu a čerstvost.  Lidé se více zajímají o to, co jedí a jaký vliv má strava na jejich zdraví. V současné době si spotřebitelé mohou vybírat ze čtyř set jedenácti oceněných produktů od více než tří set výrobců.

Stravování Čechů se výrazně změnilo. Obědváme, jíme lehčí jídla a spěcháme

Výrobcům pomáhá značka zvyšovat prestiž, odlišit se od konkurence a zviditelnit se, což jim otevírá cestu k novým obchodním příležitostem a k navázání kontaktů s ostatními výrobci. Zároveň jim přináší důvěru zákazníků. Nejedná se pouze o udělení značky, ale o celý program na podporu prodeje potravinářských výrobků, včetně propagačních a mediálních kampaní, prodejních akcí s výrobci, značení v místech prodeje a spolupráce při prezentaci na domácích i zahraničních výstavách a veletrzích. Výrobky středočeských producentů  se budou hodnotit 6. června.

Před 16 minutami
Došlo k tomu v bitvě u Brodů, jedna z největších tankových bitev v dějinách, která...
Před 1 hodinou
Vynálezem pana Guntenberga problémy spisovatelů, malířů, o hudebnících ani nemluvě, s reprodukcemi jejich uměleckých děl...
Před 2 hodinami
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Před 2 hodinami
Má za sebou desítky let v českých i slovenských divadlech, spolupráci s vynikajícími umělci, jeho...
Před 3 hodinami
Všichni známe přirovnání „je chytrý“ nebo „je mazaný jako liška“. Jak to ale s onou...
Včera, 17:30
Zamilovanost a láska. To jsou pojmy, které neznají hodnocení, soud. Říká se, že láska je...
Včera, 16:00
Bojíte se rádi? Zbytečná otázka, že? Příjemné mrazení v zádech, pokud sedíte v kině, nebo...
Včera, 14:00
Válka v Koreji začala 25. června 1950 a její následky v podobě severokorejského totalitního režimu...
Včera, 13:26
Ročník číslo 5, 72 týmů v 6 věkových kategoriích od 8 do 13 let, 188...
Včera, 12:32
Zaměstnavatelé ve všech třech regionech (Praha, Čechy, Morava) očekávají ve třetím čtvrtletí (červenec, srpen, září)...
Včera, 12:27
Dobrou zprávou je, že enormní zdražování hypoték tak, jak bylo před pár lety predikováno, se...
Reklama