Registrovali se, ale na uvedených adresách nejsou. Kontroly nenašly skoro třetinu uprchlíků okolo Brandýsa

26.5.2022
Redakce

Téměř třetinu uprchlíků z Ukrajiny registrovaných na území obce s rozšířenou působností (ORP) Brandýs nad Labem – Stará Boleslav se kontrolním týmům nepodařilo najít na nahlášených adresách. Dalších 27 procent se odstěhovalo. Vyplývá to ze závěrů kontrol, které v rámci pilotního projektu ministerstva vnitra provedli pracovníci ORP, odboru azylové a migrační politiky a policie. Fyzické kontroly měly přinést přesnější informace o uprchlících a zjistit, zda žijí na adresách, které uvedli při původní registraci.

„V rámci ORP Brandýs nad Labem-Stará Boleslav byla provedena kontrola na 1256 adresách, kde mělo hlášeno adresu pobytu více než 4500 lidí z Ukrajiny,“ uvedl mluvčí Středočeského kraje David Šíma. Kontrola prokázala, že 47 procent z nich se na nahlášené adrese zdržuje, 53 procent uprchlíků se buď odstěhovalo, nebo je pracovníci kontrol nenašli. „Nezjištěno a bez úspěšného ověření je 1320 lidí,“ doplnil Šíma. Je to téměř 30 procent ze všech hlášených běženců.

Ministr vnitra Vít Rakušan v úterý po jednání s hejtmany řekl, že v České republice pobývá zhruba 75 až 80 procent z 350 tisíc uprchlíků, kteří se zde registrovali. Data podle něj vycházejí z pilotního projektu ve čtyřech obcích s rozšířenou působností různých velikostí, kromě Brandýsa nad Labem se do něj zapojil Frýdlant na Liberecku, Vimperk na Prachaticku a Havířov na Karvinsku.

Průzkum podle Rakušana ukázal, že 20 procent uprchlíků se zcela jistě nenachází na svých původně daných adresách. U deseti procent není úplně jisté, kde nyní jsou a ministerstvo to dále zjišťuje. Vnitro bude podle něj zjišťovat ještě přesnější čísla, využije k tomu počty vydaných dávek a zejména zápisy dětí do škol. Bude zkoumat, kde Ukrajinci pracují, na jak dlouho mají pracovní smlouvy či jak dlouho chtějí v Česku zůstat.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte