• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Rekonstrukce Libeňského mostu začne letos

  24.2.2022
  Renata Říhová

  Technická správa komunikací podepsala smlouvu na rekonstrukci Libeňského soumostí. Veřejné zakázky se aktivně zúčastnilo pět společností. Nejúspěšnějším uchazečem se stala společnost Metrostav TBR s nabídkovou cenou zhruba 2,18 miliardy korun a navrhovanou dobou výluky tramvajových tratí 365 dnů. Oprava začne letos vybudováním provizorní lávky pro pěší a cyklisty, aby bylo zachováno spojení mezi Libní a Holešovicemi.

  Konsorcium vedené společností Metrostav TBR opraví a přestaví celé soumostí od křižovatky s Dělnickou a Jankovcovou ulicí po Palmovku a pracovat bude i na obnovení zasypaného vltavského ramene. „Dokázali jsme to. Podepsali jsme smlouvu se zhotovitelem rekonstrukce Libeňského mostu a nejen to. Zhotovitel během stavby postaví celé soumostí od Manin po Palmovku v délce 1 200 metrů včetně retenční nádrže a protipovodňových opatření. Začátku už nic nestojí v cestě. První práce začnou už v letošním roce. Vedle Libeňáku postavíme do podzimu provizorní lávku pro pěší a převedení inženýrských sítí. Je to neuvěřitelný příběh, k zemi měl jít most, na který se 92 let nesáhlo, a přitom zvládl zkoušky s extrémní zátěží 547 tun. Jasně se tedy ukázalo, že správnou cestou je rekonstrukce, zatěžovací zkoušky nám navíc daly do ruky velmi podrobná data, díky kterým se vyhneme slepým cestám. Historické označení mostu za nerekonstruovatelný bylo pouze politickým rozhodnutím, aniž by se kdokoliv zajímal o jeho reálnou technickou kondici. My se rozhodujeme na základě dopravních průzkumů, podrobných diagnostik, statických a dynamických zkoušek a tvrdých dat.“ uvedl náměstek pražského primátora a radní pro dopravu Adam Scheinherr (PRAHA SOBĚ).

  První stavební práce budou zahájeny již v letošním roce při stavbě provizorní lávky pro pěší a cyklisty, aby bylo po celou dobu rekonstrukce zachováno spojení mezi Libní a Holešovicemi. Cílem této veřejné zakázky je nejen oprava Libeňského mostu přes Vltavu a inundačního mostu na Rohanském ostrově, ale i kompletní vybudování všech dalších mostních objektů, přilehlých komunikací a nutných přeložek inženýrských sítí v ulici Libeňský most od křižovatky Dělnická – Jankovcova ke křižovatce Palmovka. Součástí rekonstrukce je také kompletní výměna trakčního vedení a kolejového svršku pro tramvajovou trať v ulici Libeňský most a okolí, kterou bude realizovat Dopravní podnik. Počítá se i se stavbou proplachovacího kanálu, retenční nádrže a souboru protipovodňových opatření.


  Témata:

  Nepřehlédněte