Rekordní inflace a vyvlastnění půdy bez náhrady aneb vláda komunisty Mugabeho v Zimbabwe

Další fotky

Africké státy vzniklé po pádu kolonialismu hledaly cestu k prosperitě a blahobytu různými způsoby. Řada z nich se shlédla v komunistických ideálech a s nimi související materiální a finanční podporou SSSR. Jedním z nich bylo i Zimbabwe.

Jeho čelný představitel Robert Gabriel Mugabe (nar. 21. února 1924) vyhrál 4. března 1980 volby v Zimbabwe a jako premiér se ujal vlády v zemi ve jménu komunismu autokratickým způsobem. Narodil se v chudé rodině, vystudoval ekonomii v Londýně a potom pracoval jako učitel ve škole v Rhodesii a Ghaně. Osvojil si marxismus a připojil se k africkým nacionalistům požadujícím vytvoření nezávislého černošského státu. Za pobuřování proti státu byl v letech 1964 až 1974 vězněn. Po odpykání trestu uprchl do Mozambiku, kde založil a vedl ZANU (Zimbabwskou africkou národní unii), která bojovala proti bílé vládě Iana Smithe.

7 faktů o nejbizarnějším diktátorovi na světě. Skutečně své nepřátele pojídal?

Teroristické útoky na bílé obyvatele přivedly všechny frakce k jednacímu stolu. Mugabe se neochotně zúčastnil mírových jednání, která zprostředkovala Velká Británie. Dohoda ukončila válku. Následovaly nerasové, ale zmanipulované volby v roce 1980, ve kterých Mugabe se svou stranou ZANU zvítězil a stal se předsedou vlády. 31. prosince 1987 byl Mugabe zvolen prezidentem V roce 2000 se stal diktátorem. I v politickém přesvědčení ušel dlouhou cestu – od afrického nacionalisty (60. léta), přes marxistu-leninistu (80. léta) k socialistovi (90. léta) a konečně na začátku nového tisíciletí se stal diktátorem.

Dne 21. listopadu 2017, krátce po úspěšném armádním puči a sesazení z čela ZANU-PF (Zimbabwské africké národní unie – Vlastenecké fronty), ohlásil svou rezignaci na prezidentský úřad. Zimbabwe vládl 37 let. Jeho politika je nazývána jako „mugabeismus“ a jeho katastrofální hospodářská politika jako „zimbabwizace“. Mnoho Afričanů ho však oslavuje jako hrdinu boje za nezávislost.

„Vlast nebo smrt!“ pravil Castro a dovedl Kubu k totálnímu krachu

„Zimbabwizace“ Jeho Excelence soudruh Mugabe (tak ho uvedla hlasatelka):

  • Rekordní hyperinflace v roce 2008 činila 231.000.000 % (ty nuly jsou v pořádku) byla nejvyšší na světě. Mugabe nechal nekontrolovatelně tisknout peníze stále vyšších hodnot a pouštěl je do oběhu. Výjimkou nebyla ani půlmiliardová bankovka = 2 americké dolary = 2 bochníky chleba. V 70. letech minulého století jim stabilní měnu záviděl celý svět.
  • Zemi opustilo 160 000 bělochů a přestěhovalo se do sousední Jihoafrické republiky.
  • Bílí farmáři museli vyklidit své farmy a přenechat je černým bezzemkům a část jich odešla. Jejich odchod způsobil v zemi kolaps zemědělské produkce.
  • Zabavené farmy končí buď v plamenech anebo ve vlastnictví prominentů vládní strany – bývalý viceprezident dostal 16 farem.
  • Na černošské bezzemky, v jejichž jménu se reforma prováděla, nikdy nedošlo
  • K pozemkové reformě mělo dojít postupně, noví vlastníci černé pleti měli být školeni a bílí farmáři měli dostat kompenzace. To se nikdy nestalo.
  • I když země trpěla nedostatkem valut, Mugabe jednal koncem 90. let s Ruskem o nákupu vojenských bojových vrtulníků za desítky milionů dolarů.
  • Mugabe prohlásil, že bílí jsou nepřátelé Zimbabwe a jako takové je nenávidíme.

FOTO: Mugabe

Mugabe - Zimbabwský diktátor Mugabe s manželkou – iDNES.czMugabe - Robert Mugabe (1979) – wikipediaMugabe - Protesty proti volbám v Zimbabwe (2018) – Robert Mugabe (1979)Mugabe - Hyperiflanční Zimbabwe – milionová bankovka – Roklen24Mugabe - Mandela a Mugabe –
Další fotky
Mugabe - Policie v Zimbabwe zasahuje proti opozici – BBCMugabe - Protesty proti volbám v Zimbabwev Harare (2018) – )Mugabe - Vlajka Zimbabwe – státní vlajkyMugabe - Zimbabwe – smartraveller

Za co Mugabe nemůže:

  • Za epidemii viru HIV – nakažena je ¼ dospělé populace.

Pojem zimbabwizace se proto stal v politologickém pojmosloví synonymem pro zbídačování, ať již některému dalšímu státu hrozí nebo již nastalo.

 

 

 

Dnes, 17:30
Když potřebovala Francie pomoc, zjevila se jako boží blesk z čistého nebe. Bylo jí pouhých...
Dnes, 16:00
Byl jednou jeden lékař. Zemřel kdysi, před mnoha staletími. Bylo to však v únoru, a...
Dnes, 14:00
Polévka je základ, kdo ji nejí, ten je lunt. Pořekadlo našich babiček má velké opodstatnění....
Dnes, 11:30
Na konci života mu český národ věnoval jednu poctu za druhou. Jeho Libuše se hrála...
kobliha
Dnes, 10:00
Zlatavé koblížky se světlým prstencem po obvodu, lehce nakyslou marmeládou uvnitř a poprášené štědrou vrstvou...
Dnes, 09:35
Jaromír Mašek skončil k 16. únoru letošního roku ve funkci ředitele Psychiatrické nemocnice Havlíčkův Brod....
Dnes, 08:00
Prvním prostředkem, kterým se člověk dokázal vznést do vzduchu, byl horkovzdušný balon.
Včera, 17:30
Veřejnost ji vybrala jako nejkrásnější ženu Velké Británie všech dob, v prestižním žebříčku předstihla nejen...
Včera, 16:00
Ernst Ludwig Hiemer se narodil 5. července 1900 v Grosweingartenu nedaleko Schwabachu. Po studiích se...
Včera, 14:22
Morstadt, to věru není české jméno. Děd českého malíře a kreslíře přišel z Bádenska, v...
Reklama