• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Největší výstavu na světě uspořádali v Ralsku studenti pražské Akademie výtvarných umění

  24.9.2023
  Doris Drienová

  Studenti Akademie výtvarných umění v Praze uspořádali v Ralsku na Českolipsku největší výstavu na světě. V sobotu večer to potvrdil komisař z české agentury pro zápis rekordů.

  Celkem 1070 grafických listů rozmístili studenti za pomoci místních na plochu 170 kilometrů čtverečních, řekla za organizátory Anna Poubová.

  Projekt nazvali studenti Je mi Ralsko. Vytvořili unikátní grafické tisky, které v září roznášeli do domů. Obyvatele požádali, aby doručená díla alespoň na týden vystavili v oknech svých domů a bytů. Tak se každý stal účastníkem a zároveň aktérem či aktérkou výstavy. V sobotu uspořádali vernisáž s účastí komisaře. Počin se ocitne v České knize rekordů.

  „Skrz umění se snažíme propojit obyvatele vzdálených částí Ralska, které jsou od sebe někdy až půlhodinu cesty autem,“ uvedla Poubová. „Doufáme, že společný projekt lidi inspiruje například k procházce městem, nebo i výletu do dalších částí Ralska,“ řekla.

  Skupina studentů pražské Akademie výtvarných umění pracovala na projektu od loňského podzimu, kdy podnikli první cestu do Ralska. Město Ralsko leží na území bývalého vojenského prostoru a současně na území bývalých Sudet, má tedy komplikovanou historii.

  „Ačkoliv v něm žije jen asi 2000 obyvatel, rozlohou je to čtvrté největší město v Česku. Rozhodli jsme se z té obří rozlohy, která obyvatelům komplikuje život, pro jednou udělat výhodu. Proto pořádáme největší výstavu na světě. Ta navíc zapojuje všechny, takže nebudou jen koukat na něco, co jsme sem přijeli z Prahy udělat, ale vlastně jsou všichni spolupořadatelé,“ uvedl student Heřman Hůrka.

  Unikátní umělecká díla mají podobu grafických tisků. Vznikly na základě kreseb, které studenti a studentky vytvořili společně s místními na několika workshopech v Ralsku. Studující současně napsali noviny, ve kterých dokumentovali proces vzniku výstavy, svoje dojmy z Ralska, dílčí výzkumné projekty, které v Ralsku uskutečnili a rozhovory s místními. Umělecká díla i noviny zůstanou po výstavě obyvatelům.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte