9℃
Dnes je 16. únor , svátek má Ljuba

Řešíte jednu situaci stále dokola a nevíte kudy kam? Zažíváte tzv. falešné probuzení

Už se vám někdy stalo, že jste ráno vstali, připravili si snídaní, vypravili se do práce a najednou vám zazvonil budík a vy jste zjistili, že se vám to celé zdálo? Věřte, že nejste sami. Zažili jste tzv. falešné probuzení, což je jev, který zkoumají vědci po celém světě.

Reklama

Spánek slouží k regeneraci těla i mysli. Přestože by se mohlo zdát, že během spánku je člověk pasivní, není to pravda. Zatímco spíme, v našem těle probíhá množství procesů a mentálních aktivit. Sluchový aparát monitoruje a třídí zvuky v našem okolí. Tyto podněty vyhodnocuje a zjišťuje možné nebezpečí.

Spánek má několik fází, které se střídají v cyklech. Ve fázi REM je aktivita mozku nejvyšší. Jedná se o fázi, která získala své označení kvůli rychlému pohybu očí („rapid eye movement“). V této spánkové fázi se jedinci zdají sny. Mozek je velmi aktivní a jeho činnost se podobá stavu bdělosti. Vnější projevy REM fáze jsou nepravidelné dýchání, svalová nehybnost, zrychlený tep a rychlé oční pohyby. Během snění se člověk snadno či spontánně probudí.

Naučte se ovládat svoje sny. Víme, jak si navodit a vychutnat lucidní spánek

Existují dva zkoumané spánkové jevy. První z nich je označován jako lucidní snění. Slovo „lucidní“ znamená v podstatě jasný. V praxi se jedná o sen, ve kterém si dotyčný uvědomuje, že sní. Umožňuje mu to ve snu konat činy, které by ve stavu bdělosti nebylo možné provádět. Většinou se jedná o aktivity odporující fyzikálním zákonům. Nejběžnější situace bývá schopnost létat.

Falešné probuzení je do určité míry jevem opačným. Jedná se o velice živé sny, ve kterých je snící jedinec přesvědčen, že se probudil do fyzické reality. Může obsahovat různé scénáře. Nejčastější bývá vstávání, čištění zubů, snídaně, cesta do práce atd. Jsou to činnosti, které máme naučené a provádíme je automaticky, aniž bychom o nich přemýšleli. Probuzení posléze aktivuje složitější úloha, ke které se dotyčný během snění dostane. Ta aktivuje spící část mozku. Iluzorní povaha snu se tím odhalí a dojde k probuzení. Může se dokonce stát, že někteří lidé zažívají opakovaná falešná probuzení. Konají rutinní činnosti stále dokola a netuší, zda jsou vzhůru či sní.

Probouzíte se i po 9 hodinách spánku unavení? Možná trpíte hypersomnií!

Psychologové doporučují několik rad, které vám mohou pomoci rozpoznat falešné probuzení. Je ovšem potřeba dodat, že většina z nás nemá dostatečně natrénované schopnosti práce s vlastními sny, proto není snadné tuto metodu uvést do praxe. Jednu z možností představuje rozpoznávání číslic, času a textu. Tato metoda by měla odhalit, zda jste stále ve snu. Pokud je nelze rozpoznat, mění se nebo jsou nečitelné, pak stále spíte. V mozku jsou centra pro řeč a jazyk stále neaktivní. Jinou možností je otestování paměti. Zkuste si vybavit svou adresu nebo telefonní číslo. V této fázi spánku není dlouhodobá paměť dostatečně funkční. Poslední možností je pohyb v prostoru. Pokud se nacházíte u sebe v bytě a narazíte na podivnou místnost, jiné uspořádání pokojů nebo místo z vaší minulosti, můžete si být jisti, že stále spíte.

Probouzíte se ze spánku trhnutím? Máme 3 teorie, proč se vám to děje

Možná se vám něco podobného někdy v životě přihodilo a byli jste z toho vyděšeni. Určitě jste na chvíli uvažovali, jestli se to samé přihodilo i někomu jinému. Můžete být v klidu. Přestože je tento spánkový jev podivný, jedná se o docela běžnou věc. Nejvíce vám hrozí v případě, že vás čeká náročný den, ze kterého máte trošku obavy. Člověk podvědomě i ve spánku řeší situace, kterým musí ve svém životě čelit. Není tedy divu, že každého z nás může čas od času překvapit falešné probuzení.

Před 1 hodinou
Pamatujete se ještě na verše slezského barda a ikony socialistického školství Petra Bezruče, na Maryčku...
Před 2 hodinami
Kubánská revoluce dnes slouží jako odstrašující příklad. Fidél Castro uchvátil 6. února 1959 moc na...
Dnes, 14:00
Po 2. světové válce a roce 1948 se u nás kladl důraz především na sovětské...
chia semínka
Dnes, 11:30
Chia semínka jsou v poslední době velice populární. Patří mezi tzv. superpotraviny, což jsou potraviny,...
Dnes, 10:00
Po valentýnské zimě, která se letos moc nevyvedla, protože někdy bylo místy přes den až...
Dnes, 09:39
Ve Středočeském kraji hygienici zaznamenali mírný pokles celkové nemocnosti, a to o 3,2 procenta. Celková nemocnost činila 1765 onemocnění na 100 tisíc...
Dnes, 08:00
Na chřipku jsou jakákoli antibiotika z lékárny krátká, to je známá věc. Proti přírodním antibiotikům...
Včera, 17:30
Marie de León Bello y Delgado se narodila 23. března 1643 a zemřela před 288...
Včera, 16:00
Herman Kahn nevěřil v pokrok lidstva jako celku. Atomová bomba, jaderná válka, hospodářská prosperita a...
Včera, 14:00
Má to vůbec smysl se podobným problémem zabývat? Můžeme se o to pokusit. Mnohým vytanou...
Reklama