RETRO: MDŽ za socialismu. Karafiáty a poukázka do drogerie

Další fotky

Darovaná zřejmě s přesvědčením, že dotyčná si třeba zakoupí z tehdejší „bohaté“ nabídky možná nějaký parfém. Snad „živé květy“ anebo sovětské „duchy žemčuchy“? Dárek a společenské odpoledne však mnohé ženy vnímaly vzhledem okolnostem i negativně a onu poukázku do drogerie i jako nevyslovený pokyn k zakoupení hadru na podlahu či jiné úklidové pomůcky.

Prostě to s tou emancipací, feminizací a rovnoprávností nebylo, a vlastně dodnes není, jednoduché. Žena v socialismu leckdy po většinu svého času fungovala jako „žena – soumar“, protože oné pověstné „druhé směny“ v domácnosti ji nikdy docela nezbavil ani socialismus. Do výroby přitom ženy ve větší míře pronikly nikoliv z touhy po větší seberealizaci, ale z nouze, za 1. světové války, jako náhrada za muže, kteří odešli za frontu.

Oslavy MDŽ jsou za námi. I 160 let od první oficiální oslavy zažívají ženy nejrůznější ústrky

Počátky Mezinárodního dne žen splývají obecně s bojem pracujících za lepší pracovní podmínky na konci 19. a začátkem 20. století a zároveň i s bojem žen za rovná práva s muži, především za získání volebního práva. Za tu rozhodující demonstraci stojící na začátku tradice MDŽ se potom považuje ta, která se odehrála 8. března 1908 v USA. U nás se MDŽ k tomu za socialismu vyprofiloval i jako náhrada za „kapitalistický“ a „prvorepublikový“ Svátek matek původem rovněž z USA, který se naopak slavit přestal. Mělo přece jít o svátek všech žen a nejen těch, které mají děti. A jak to tehdy vypadalo?

Valentýn versus MDŽ. Uhodnete, který z nich mají Češi raději?

„Před rokem 1989 se MDŽ obyčejně na pracovištích slavil 8. března, případně v další příhodný den, třeba v pátek, po němž následovala volná sobota. Ty tehdy ještě nebyly pravidlem,“ vzpomíná jedna z účastnic těchto oslav.

„Bývalo zvykem, že Závodní výbor ROH (Revoluční odborové hnutí) daného podniku vystavil poukazy na částku cca 50 Kč, které tehdy ovšem měly podstatně větší kupní sílu než dnešní padesátikoruna, za kterou jste si, milé ženy a zaměstnankyně tohoto podniku, mohly vybrat dárek v určeném obchodě, nejčastěji v drogerii. Jednalo se např. o kazetu mýdel, kolínskou vodu, případně další užitečné věci. Někdy, pokud byl Závodní výbor ROH hodně aktivní, rozdali obdarovaným třeba ručníky nebo utěrky rovnou.“

Fronty na toaletní papír, prací prášek i mýdlo. Vítejte v socialistické drogerii

V této souvislosti připomeňme, že členství pracujících v ROH bylo prakticky povinné a jako členský příspěvek mu členové odváděli každý měsíc jedno procento ze svého platu, za což dostali známku, kterou si potom vylepili do svého členského průkazu.

„Vlastní oslava svátku žen byla potom také téměř povinná, pokud jste nešly, nepostihly vás sice žádné sankce, ale „vědělo se“ o tom. Také proto, že oslava začínala v poledne, tedy ještě v pracovní době. Byly jsme pozvány na oběd, kterému předcházel blahopřejný projev předsedy ROH, někdy i ředitele podniku. Po obědě následovala volná zábava i s tancem. Obyčejně hrála hudba složená z hudebníků z řad zaměstnanců, někdy i lepší.

Retro rady hospodyňkám 13: Která hospodyňka dnes nosí zástěrku

Také se hojně popíjelo, lidé se radovali, připíjeli si na zdraví a na všechno ostatní. Pozvolna se tak svátek žen proměňoval ve svátek mužů, leckdy došlo i k potyčkám slovním i fyzickým. Všichni dohromady si ho ale užili, dlouho se o svátku povídalo, hodnotilo se kdo, s kým, o čem a pro koho a těšili se na příští svátek.“

Ne ve všech podnicích to ale bylo stejné. „Koncem 80. let třeba v Praze se bez jakékoliv „dobrovolně povinné“ oslavy pouze rozdávaly dárkové poukázky, třeba do obchodního domu Máj, a nebyl to dárek zrovna bezvýznamný,“ vzpomíná další „budovatelka socialismu“. „Za takovou poukázku bylo třeba možné zakoupit tehdy populární a oblíbenou teflonovou pánev. Náš podnik nezapomínal ani na ty své pracovnice, co již odešly do důchodu. Pořádal pro ně společenské odpoledne a pamatoval na ně věcným dárkem. Jednou tak dostaly třeba ručník, příště zas praktickou nákupní kabelu.“

RETRO: Ohlédnutí za 1. republikou, aneb když oběd rodině na stůl přinášelo služebné děvče

Ani ve všech socialistických zemích se svátek neslavil úplně stejně. „Měla jsem shodou okolností možnost zažít oslavu MDŽ v Jugoslávii, v dnešní Makedonii, a to bylo něco úplně jiného,“ vypráví další pamětnice. „A to byla oslava v úplně jiném duchu, daleko spontánnější a ta přání od mužů mi přišla i jako tak nějak upřímnější než u nás. Což je na stát, kde muži měli vždy větší slovo, než třeba u nás, možná s podivem, ale bylo to tak. Dodnes vzpomínám na obrovskou nádhernou kytici, kterou jsem tenkrát dostala, žádné tři chudinky karafiátky. A ještě se nás pokoušeli naučit tamní velmi oblíbený kolový tanec.“

FOTO: Mezinárodní den žen – retro

Mezinárodní den žen – retro - Oslava_MDZMezinárodní den žen – retro - Oslavy_MDŽ_v_Moskvě_1949Mezinárodní den žen – retro - 14.9.2006 plakát lidice i já půjdu praxovatMezinárodní den žen – retro - Frauentag_1914_Heraus_mit_dem_FrauenwahlrechtMezinárodní den žen – retro - MDŽ, emancipace, demonstrace, pochod, Německo Women’s_Day_March_(1975)
Další fotky
Mezinárodní den žen – retro - Northern_Pacific_Railway_Mother’s_Day_card_1915Mezinárodní den žen – retro - Karafiát

Prostě, jiný kraj, jiný mrav, a také jiná doba než dnes. Jistě upřímná však bývala přáníčka a dárečky od dětí, které je pro své maminky vyráběly ve školce i ve škole. Kdo si dnes vzpomene třeba na „3D“ papírový tulipán ze dvou kousků čtvrtky zasunutých křížem do sebe nebo na náhrdelník z těstovin? Jak moc přispěl Mezinárodní den žen k tomu, aby se ženy v socialismu cítily jako ženy, těžko říct. Tyhle drobnosti od dětí by se ale dodnes asi našly v nejedné maminkovské skrýši.

 

Dnes, 16:38
Zbyly nám oči pro pláč a smysl pro humor. Vybrali jsme pro vás ukázku z...
Dnes, 16:00
Dovolená v zahraničí letos zřejmě vyjde málokomu. To není škodolibost, nýbrž konstatování holého faktu. Netřeba...
Dnes, 14:00
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 14:00
Aby příloha k řízku či sekané nechyběla, oloupeme a uvaříme brambor více. Zbudou a je...
Dnes, 13:11
Krásný, zdravý a zářivý úsměv je zřejmě snem nejednoho z nás. Prvním krokem k jeho...
Dnes, 10:00
Otázka pogromů a honů na Židy se proplétá historií jako červená nit. Největší zásah do...
Dnes, 09:03
Od pondělí 25. května se uvolnila další z řady protikoronavirových opatření. Mezi to patří také...
bezinky
Včera, 14:00
Před lípou smekni, před bezem klekni, říká stará pověra. Bezinky nám teď pokvetou, zpracovávat se...
Včera, 12:22
Hrady a zámky otevřely své brány návštěvníkům. Landštejn v srdci České Kanady si pospíšil, návštěvníkům...
Včera, 11:37
Na začátku pandemie řediteli finančáku pro Prahu 10 J. M. zakázali nadřízení zavřít úřad kvůli...
Včera, 10:12
I přesto, že její herecká kariéra na stříbrném plátně byla složena z vedlejších rolí, zanechala...
Reklama