25℃
Dnes je 25. duben , svátek má Marek

RETRO: Milionové tajemství legendární Kofoly. Pijeme ji už neuvěřitelných 59 let

Další fotky

Základem její výroby je sirup Kofo skládající se z 14 bylinných a ovocných látek. Kromě kofeinu tam najdeme lékořici a další koření, citron a maliník. Přesná receptura je samozřejmě tajná a její poslední majitel za ni zaplatil 215 milionů korun. Vzhledem ke stále trvající oblibě tohoto nápoje to ale špatný obchod určitě nebyl.

Reklama

U jejího zrodu stála státní úloha směřující k využití přebytečného kofeinu vznikajícího při pražení kávy. Řešením zadání tím způsobem, aby vznikl nápoj kolového typu, byl v Opavě v roce 1959 pověřen Doc. RNDr. PhMr. Zdeněk Blažek, CSc. Základ tohoto nápoje měl být postaven na tuzemských surovinách a složený z přírodních látek.

Retro potraviny. Jak se změnila kvalita jídla v českých obchodech?

Doktor Blažek tedy namíchal originální sladkokyselý vícesložkový sirup Kofo, který se později stal základem pro nový nápoj. S výrobou tohoto sirupu začal farmaceutický  podnik Galena n.p. Opava-Komárov (dnes součást skupiny Teva Pharmaceutical Industries Ltd.), kde jej s kolektivem technologicky do výroby převedl čerstvý absolvent farmacie Jaroslav Knap, s nímž se Blažek seznámil na 1. československém sjezdu lékárníků. U jejího zrodu tedy stáli farmaceuti stejně jako u zrodu Coca-Coly. Nový nealkoholický nápoj Kofola, jehož je tento sirup hlavní přísadou, byl veřejnosti představen 27. března 1960. Prodávat se začal ještě téhož roku.

Pendrek, cukrovinka našeho dětství. Sladké dřevo, které léčí lásku i tělo

Během 70. let se Kofola v komunistickém Československu stala velmi oblíbenou, protože nahradila nedostupné západní kolové nápoje, jako je Coca-Cola nebo Pepsi. Po pádu komunistického režimu v roce 1989 Kofola musela soupeřit se zahraničními značkami, které vstoupily na nově vzniklý atraktivní trh, i s tržním prostředím samotným. Pro Kofolu to představovalo období úpadku a soudních sporů o ochrannou známku. Mnoho firem produkovalo své vlastní „kofoly“, ačkoli neměly s původní Kofolou společného nic než jen název a zavedenou značku. Nakonec se stala jediným výrobcem a distributorem Kofoly v České a Slovenské republice firma Santa nápoje, sídlící v Krnově, vlastněná řeckou rodinou Samarasových. Kromě Kofoly vyrábí též další nealkoholické nápoje. Např. Top Topic, Jupí, Jupík, Chito, Rajec, v licenci RC Colu. Zakoupení původní receptury Kofoly vyšel nové majitele na 215 milionů korun.

Fronty na toaletní papír, prací prášek i mýdlo. Vítejte v socialistické drogerii

Došlo i ke změně loga Kofoly, čtyřlístek vycházející z podoby kávového zrna v roce 2000 vystřídal lístek lékořice. V roce 2002 spustil výrobce mediální kampaň, zaměřenou na mladé a moderní publikum založenou na sloganu „Když ji miluješ, není co řešit.“ (Keď ju miluješ, nie je čo riešiť. / When you love her nothing else matters.) Naprosto ikonickou se však stala televizní reklama „Holčička a prasátko“ z roku 2003 o řezání vánočního stromku v lese, od té doby neodmyslitelná součást předvánočního času. I tato reklama dnes patří mezi hodnoty zvyšující cenu Kofoly jako značky.

A jak je to s tím složením? V 60. letech minulého století bylo složení Kofoly uváděno takto: cukr, oplodí citroníku (tj. plod citroníku vč. kůry, ale bez semen), cejlonská skořice, koriandr, anýz, kardamom, malinové listí, malinový sirup, lékořicový extrakt, kyselina citronová, sůl, karamel a, samozřejmě, kofein.

FOTO: Kofola

Kofola - www.elko-napoje.czKofola - Vývoj logotypu KofolaKofola - Vchod do krnovské továrny Kofola – wikipedieKofola - Kofola, láhev 0,33 l – wikipedieKofola - 1 – No, když to vydržíš až do večera— – youtube
Další fotky
Kofola - 2 – …nepapat,… – youtubeKofola - 3 – …tak uvidíš… – youtubeKofola - 4 – …zlaté prasátko. youtubeKofola - 5 – A tati,… – you tubeKofola - 6 – Ano – youtubeKofola - 7 – …mohlo by to prasátko být větší než já – youtubeKofola - 8 – To víš, že mohlo. – you tubeKofola - 9 – A tati…,Kofola - 10 – …bude mít ty velký zahnutý zuby nahoru – youtubeKofola - 11 – Zahnutý zuby…youtubeKofola - 12 – Když vydržíš nejíst, budou i zuby. – youtubeKofola - 13 – Ne, ne, já nemusím,…youtubeKofola - 14 – …já už ho vidím. – youtubeKofola - 15 – youtubeKofola - 16 – Jééééé…. – you tubeKofola - 17 – youtubeKofola - 18 – youtubeKofola - 19 – youtubeKofola - 20 – youtubeKofola - Kofola originál – Tesco PotravinyKofola - Kofola – wikipedieKofola - Kofola Citrus & Kofola bez cukru – wikipedieKofola - Kofola – citrus, bez cukru, original, vanilka a vlašský ořech – wikipedieKofola - TwitterKofola - Prodejnabylin.cz

Podle jiného zdroje je složení sirupu následující: rafinovaný cukr, jablečná a rybízová šťáva, extrakt z lékořice a maliníku, světlý a tmavý karamel, silice z anýzu, kardamomu, pomeranče a skořice. Podle zveřejněných údajů na etiketě od výrobce v roce 2015 Kofola obsahovala ovocný sirup, glukózo-fruktózový sirup, voda, karamel-pálený cukr, barvivo E150d, kyselinu citrónovou, chlorid sodný, esenci pro KOFO (aroma, bylinný extrakt, lékořicový extrakt, kofein, konzervant E211- benzoan sodný). Hlavní ale je, že Kofole zůstává ta hlavní charakteristická chuť, a to i přesto, že sirup se mísí vždy na celou sezónu, čímž vznikají meziročně jemné odchylky v chuti podle charakteru sezónního počasí a dozrávání ovoce. A spotřebitele nezmate ani to, že dnes se Kofola vyrábí také s různými příchutěmi. Pořád je to ta „naše“ Kofola, jak ji máme rádi.

 

Včera, 18:09
Chtěli byste se na jeden den přesunout do několika oblíbených středomořských zemí najednou? Tak přijďte...
Včera, 17:30
Skrývají se ve vás znaky geniality? Na to nikdy nepřijdete, když se budete vymlouvat na...
Včera, 16:00
Jeho jméno, Josif Iremašvili, je dnes prakticky neznámé. Proslavil se však knihou nazvanou „Stalin a...
Fototiskárny
Včera, 14:22
Vadí vám, že své fotografie máte pouze ve složkách v počítači, kde o nich snadno...
Včera, 14:00
Tento zářivý drahokam nalezneme na jarní obloze hned zvečera. Je nepřehlédnutelný. Nejjasnější hvězda severní oblohy,...
Včera, 11:30
Pionýr a chození do pionýra. Kdo z dnešních řekněme čtyřicátníků a starších by si nato...
Včera, 10:33
Ve Středočeském kraji je na rizikových místech zakázáno rozdělávat oheň. Zákaz platí do odvolání, týká...
Včera, 10:00
Želvušky jsou jedny z nejfascinujících tvorů na planetě. Nejen díky své schopnosti přežít za všech...
Včera, 08:00
Různými alergiemi trpí u nás přes dva a půl miionu lidí. Například každé třetí české...
23.4.2019
Letecká společnost American Airlines přijala svou první letušku s Downovým syndromem. Shantell je sedmnáct let...
Reklama