Retro rady hospodyňkám 10: Zubní kaz není nic příjemného

Další fotky

Minule jsme dokončili poněkud nepříjemné téma o zažívacích potížích způsobených otravami, dnes kapitolu o pomoci a prevenci zakončíme krátkým povídáním o zubních kazech a s nimi související výživou. Podíváme na to, jak o této problematice psaly příručky v roce 1980.

Zubní kazy se pokládají za civilizační nemoc. Je dokázáno, že úměrně se zvyšováním životní úrovně a rozšiřováním průmyslově zpracovaných potravin narůstá počet zubních kazů. I když lékaři dovedou dnes zubní kazy úspěšně léčit, je lépe jim předcházet, například správnou výživou.

K zdravému vývoji chrupu je zapotřebí, aby člověk jedl dostatek potravy, která obsahuje všechny látky potřebné pro růst a udržování chrupu. Chceme-li mít zdravé zuby, musíme pít hodně mléka, jíst tvaroh, sýry, maso, zeleninu a ovoce. Musíme také dbát na to, aby v potravě byl dostatek tvrdších potravin, neboť kousáním se odstraňují ze zubů zbytky potravin, které se rozkládají a způsobují takzvané zubní kazy.

Lidé mění své zubní kartáčky příliš málo. Přitom jsou zdrojem mnohých bakterií, které mohou ohrozit naše tělo

Zubní kazy způsobuje také strava bohatá na cukry, zejména podáváme-li ji večer před spaním. Mikroorganismy, které jsou v ústní dutině, cukry zpracovávají, a tak vzniká větší nebezpečí zubního kazu. Náchylnost ke vzniku zubních kazů snižujeme správnou životosprávou a každodenní hygienou dutiny ústní. Sortiment prostředků, které k hygieně ústní dutiny máme k dispozici, je značný a je třeba ho využívat k prevenci zubních kazů.

Pro zajímavost ještě přidáváme několik informací, které o zubní problematice říká Kronika medicíny vydaná v roce 1994…

Retro rady hospodyňkám 4: „Lidi musíme naučit správně jíst, správně pracovat a správně odpočívat.“ Tak pravil Ivan Petrovič Pavlov

Nové postupy v léčení zubů

Psal se rok 1427, když se italský lékař a spisovatel Giovanni d´Arcoli stal profesorem medicíny na univerzitě v Padově. Jako první doporučoval použití zlaté fólie pro ošetřování zubu. Nejprve má být zub reagující na teplo naplněn chladícími prostředky a zub reagující bolestí na chlad oteplujícími prostředky. Jestliže zub příliš nebolí, má být nakonec vyplněn zlatem. Při ošetřování bolesti zubů pomocí vypalovacího želízka doporučuje d´Arcoli také použití vrtáku: „Je-li to nutné, můžete zub provrtat malým vrtákem, aby tepelná síla působila na nemocné místo.“ Tyto novinky však příliš neovlivnily léčení zubů. I nadále se o chrup starali především poutní vytrhávači zubů, kteří – v lepším případě – dokázali jen odstranit nemocný zub.

Vytrhávači zubů tvořili skupinu řemeslných chirurgů – podobně jako okulisté (oční lékaři pozn. red.) a vyřezávači kamenů a kýly – působili především jako kočovní lékaři. Není divu, že při tomto způsobu docházelo k četným komplikacím a že trhání zubu patřilo k obávaným procedurám. Ilustrační obrázek (perokresba z roku 1467) ukazuje ženu, která přivádí muže k vytrhávači zubů. Obsahem textu je vyprávění, jak žena přiměje svého muže, aby si nechal vytrhnout čtvrtý zub.

Cukrovka zvyšuje riziko zubního kazu, tvrdí experti. Takhle se tomu dá předejít

Doktorský titul i pro zubní lékaře

Koncem 18. století bylo v rakouské monarchii zubní lékařství považováno za součást chirurgie. Mohl jej provozovat pouze k praxi oprávněný lékař nebo ranhojič. Na přelomu století těžilo zubní lékařství z všeobecně medicínských inovací, například rentgenu, a ze speciálních technik a materiálů, zčásti importovaných z USA. Především pak zapůsobila lokální anestézie (novokain), která usnadňovala zubním lékařům bolestivé zákroky. Všechny tyto novinky byly pochopitelně dostupné spíše studovaným lékařům.

V roce 1909 byl v Německu vydán nový studijní řád pro studující zubního lékařství. Zubolékařské studium mělo trvat nejméně sedm semestrů, tři z toho měly být věnovány preklinickým oborům, tedy se zabývaly stavem před nástupem choroby, čtyři pak klinickým, tedy samotným obtížím. Důraz byl kladen na všeobecné medicínské vzdělání: zkušebními předměty se nyní staly kromě jiných i vnitřní lékařství, farmakologie, hygiena a chirurgie. Snímek z roku 1910 ukazuje jednu z prvních praktikujících zubních lékařek své doby. Američanka dr. Olga Lentzová je na něm zachycena při extrakci zubu v její ordinaci v Minneapolis.

FOTO: Retro rady hospodyňkám_10

Retro rady hospodyňkám_10 - 10_7Retro rady hospodyňkám_10 - smartRetro rady hospodyňkám_10 - smartRetro rady hospodyňkám_10 - 10_3Retro rady hospodyňkám_10 - 10_0
Další fotky
Retro rady hospodyňkám_10 - 10_5Retro rady hospodyňkám_10 - smartRetro rady hospodyňkám_10 - smart

Je patrné, že tenkrát se onemocnění zubů řešilo spíše radikální cestou, tedy extrakcí, za ne příliš šetrných podmínek. Vrátíme se ale raději do historie poměrně nedávné a budeme pokračovat v původním tématu. Na příště pro vás chystáme povídání o tom, jak si účelně zařídit domácnost, podotýkáme však, že jsou to rady a návody z roku 1980.

Dnes, 17:30
Když potřebovala Francie pomoc, zjevila se jako boží blesk z čistého nebe. Bylo jí pouhých...
Dnes, 16:00
Byl jednou jeden lékař. Zemřel kdysi, před mnoha staletími. Bylo to však v únoru, a...
Dnes, 14:00
Polévka je základ, kdo ji nejí, ten je lunt. Pořekadlo našich babiček má velké opodstatnění....
Dnes, 11:30
Na konci života mu český národ věnoval jednu poctu za druhou. Jeho Libuše se hrála...
kobliha
Dnes, 10:00
Zlatavé koblížky se světlým prstencem po obvodu, lehce nakyslou marmeládou uvnitř a poprášené štědrou vrstvou...
Dnes, 09:35
Jaromír Mašek skončil k 16. únoru letošního roku ve funkci ředitele Psychiatrické nemocnice Havlíčkův Brod....
Dnes, 08:00
Prvním prostředkem, kterým se člověk dokázal vznést do vzduchu, byl horkovzdušný balon.
Včera, 17:30
Veřejnost ji vybrala jako nejkrásnější ženu Velké Británie všech dob, v prestižním žebříčku předstihla nejen...
Včera, 16:00
Ernst Ludwig Hiemer se narodil 5. července 1900 v Grosweingartenu nedaleko Schwabachu. Po studiích se...
Včera, 14:22
Morstadt, to věru není české jméno. Děd českého malíře a kreslíře přišel z Bádenska, v...
Reklama