Retro rady hospodyňkám 18: Kuchyňský robot znamenal revoluci ve vaření

Další fotky

Dnes navážeme na to, o čem jsme mluvili minule – o vybavení kuchyně. Vrátíme se ale zpět o třicet let a podíváme se na další nepostradatelnou součást domácnosti, jakou byl kuchyňský robot.

V současné době to není nic neobvyklého, naše domácnosti disponují nejmodernějšími pomocníky různých barev, tvarů, výkonnosti. Chceme si práci usnadnit a zefektivnit co možná nejvíc, aby zbyl čas na další činnosti. Ale dříve tomu tak nebylo.

Po troubách, vařičích, kávovarech, topinkovačích a grilech dnes přichází na řadu kuchyňský robot, kterému bychom chtěli věnovat dnešní díl. Podívejme se na ně ale pohledem z roku 1980.

Retro rady hospodyňkám 12: Účelná a praktická domácnost v roce 1980

Kuchyňský robot

Je už nenahraditelným pomocníkem v domácnosti, šetří námahu a čas. U nás se vyrábí několik druhů robotů. Skládají se z hlavice, na kterou se podle potřeby nasazují zvláštní součásti, které umožňují jednotlivé pracovní postupy (šlehání, míchání a podobně). Robotem je možno mísit, strouhat, šlehat, mlít, mixovat, lisovat a podobně. Je možno k němu opatřit i strojek na zmrzlinu.

Robot má mít v kuchyňském interiéru zvláštní místo, neumisťujeme jej na pracovní stůl. Všechny používané součásti přehledně ukládáme do zásuvky nebo na polici. Ty součásti, které používáme jen zřídka, uskladňujeme zvlášť, aby nám nepřekážely při práci.

Retro rady hospodyňkám 1: Jak se stravovali lidé dřív a ještě dřív? A dva recepty navrch. Třeba je znáte

Dovolujeme si zastavit se u modelu, který byl ve své době opravdu TOP. Byl český, bytelný, soukolí byla kovová a mnohá pracují i po čtyřiceti letech. Samozřejmým příslušenstvím byl velmi podrobný návod k použití, který měla nejedna hospodyňka neustále při ruce, protože byl vybaven bohatou obrazovou přílohou. A výrobce myslel opravdu na všechno. Proto měla hospodyňka opravdu všechno v jednom – hnětač, šlehač, mixér, mlýnek na kávu, mlýnek na maso, strouhač a mlýnek na mák. Dokoupit se dala třeba mísa na strouhání brambor, lis na ovoce nebo zmrzlinovač.

FOTO: Retro rady hospodyňkám_18

Retro rady hospodyňkám_18 - smartRetro rady hospodyňkám_18 - smartRetro rady hospodyňkám_18 - smartRetro rady hospodyňkám_18 - smartRetro rady hospodyňkám_18 - smart
Další fotky
Retro rady hospodyňkám_18 - smartRetro rady hospodyňkám_18 - smartRetro rady hospodyňkám_18 - smartRetro rady hospodyňkám_18 - smartRetro rady hospodyňkám_18 - smartRetro rady hospodyňkám_18 - smartRetro rady hospodyňkám_18 - smartRetro rady hospodyňkám_18 - smartRetro rady hospodyňkám_18 - smartRetro rady hospodyňkám_18 - smart

Možná některá čtenářka měla právě tenhle přístroj doma, a vzpomene si, jak moc jí při vaření usnadnil práci. Ve své době byl opravdu jedinečný. A nebyl to samozřejmě jen kuchyňský robot, v domácnostech nesměl samozřejmě chybět ani kráječ na chleba, otvírač na konzervy nebo brousek na nože a v neposlední řadě chladničky a mrazící boxy. O těch si něco řekneme příště a potom už se pomalu přesuneme k mytí a údržbě kuchyňského inventáře.

 

Dnes, 16:00
Pán můj, král Assar, ti posílá meč, princi. Takový najdeš jen ve zbrojnici nejmocnějšího vládce....
Dnes, 15:11
Narodil se 26. února 1930 v Košicích, kam jeho tatínek, kantor, odešel za prací. V...
Facebook Pavol Seriš: Samko Tále
Dnes, 14:55
Symbolicky necelé dva týdny před slovenskými parlamentními volbami (uskuteční se v sobotu 29. února), jejichž...
Dnes, 14:00
Jak také jinak, když se tento zatvrzelý kacíř, Martin Húska, nechtěl svých bludů vzdát? A...
Dnes, 11:30
Vytvořili jste si doma jarní atmosféru nákupem kvetoucích jarních cibulovin? Drobné narcisy, krásné tulipány či...
Dnes, 10:13
Současná česká spisovatelka Eva Filipová se hlavně věnuje tématu společenského chování a gastronomie. Je nejen...
Dnes, 10:00
A to přesto, že kulomet Gatling nepatří mezi zbraně automatické. K nabíjení a odhozu vystřelené...
Dnes, 08:00
Vedení domácnosti není žádná legrace. Proto se musí všechno řádně naplánovat, aby to doma šlapalo...
Včera, 21:29
Bezpečnostní rada státu nedoporučuje občanům České republiky kvůli šíření nového koronaviru cesty do italských regionů...
1989, Berlín, pád komunismu
Včera, 17:30
Původem korejský zakladatel nového náboženského hnutí nazvaného příznačně „Církev sjednocení“ Son-mjong Mun (25. 2. 1920 - 3....
Reklama