Retro rady hospodyňkám 19: Správná domácnost skrývá spoustu pomocníků. I vy je jistě máte

Další fotky

Minule jsme se trochu podrobněji zastavili u kuchyňského robotu, který se používal v osmdesátých letech (i dříve), ale v mnoha domácnostech má svoje místo dodnes.

Nebyl to samozřejmě jen kuchyňský robot, který byl hospodyňkám obrovským pomocníkem. Doma nesměl chybět ani kráječ na chleba, otvírač na konzervy nebo brousek na nože a v neposlední řadě chladničky a mrazící boxy.

Pojďme se podívat i na tyto praktické nástroje a přístroje, které mají dnes jinou podobu než v roce 1980, mnoho z nich ale pracuje dodnes. Zdá se vám, že se tato věta opakuje stále dokola? Něco na tom totiž bude: některé kuchyňské náčiní je totiž opravdu nesmrtelné.

Retro rady hospodyňkám 14: Jak správně používat elektrický sporák

Kráječ chleba, otvírač na konzervy, brousek na nože

Tyto zvláštní kuchyňské pomůcky nám rovněž usnadňují práci v kuchyni. Umisťujeme je tak, aby nepřekážely, ale zároveň byly po ruce.

Chladničky

Slouží k prodloužení životnosti potravin, které teplem podléhají zkáze. Díky chladničkám lze uchovávat potraviny delší čas v čerstvém stavu, takže je můžeme nakupovat i několik dní před jejich přípravou. Umožňují nám také hospodárnější využití zbytků jídla.

Sortiment chladniček je u nás poměrně bohatý, vyrábí se více typů kompresorových a absorpčních chladniček. Kompresorové chladničky jsou elektrické. Chladicí zařízení je poháněno motorem, proto má chladnička hlučnější chod, ale menší spotřebu elektřiny. Absorpční chladničky mohou být elektrické nebo plynové. Mají tichý, nehlučný chod, ale větší spotřebu energie než kompresorové.

Retro rady hospodyňkám 15: Elektrický a plynový sporák nebyly vždycky samozřejmostí

Zapamatujme si

  • Chladničky nikdy neumisťujeme v blízkosti tepelných zdrojů (například k radiátoru) a nemá na ně svítit slunce. Občas je vypínáme, necháme je odmrazit a umyjeme octovou vodou. Po vysušení je necháme vyvětrat. K čistění můžeme použít i jiných desinfekčních prostředků.
  • Gumové těsnění na dveřích chladničky umýváme teplou vodou a občas je potřeme glycerinem.
  • Zápach z chladničky odstraníme tím, že do ní vložíme nádobu s trochou octa.
  • Do chladničky nikdy nedáváme teplá jídla.
  • Vyhýbáme se zbytečnému otvírání dveří chladničky. Proto se snažíme potraviny vybírat i vkládat najednou. Správným zacházením prodlužujeme životnost chladničky.

Retro rady hospodyňkám 9: Jak poznáme projevy otravy potravinami? Otrávíme se jádry z meruňkových pecek? Lépe si to zopakovat

Mrazicí box

Umožňuje dlouhodobé skladování potravin a je výhodný v domácnostech s větším počtem členů. Ale ani v domácnostech s menším počtem členů se bez tohoto zařízení brzy neobejdou. Výhodou mrazicích pultů je, že mohou kdykoli poskytnout suroviny k přípravě stravy, poskytují ekonomičtější využití potravin, šetří čas, neboť je možno nakupovat na delší dobu a tak dále. Udržují se podobně jako chladničky.

Ruční mlýnky

Počítáme mezi ně mlýnek na kávu, na maso, na mák, na ořechy a koření. Protože zabírají mnoho místa, není nutné je v domácnosti zbytečně hromadit. Nejvýhodnější je univerzální mlýnek na suché potraviny, který se dá po vyměnění válečku nebo nožů použít na mletí více druhů potravin.

FOTO: Retro rady hospodyňkám_19

Retro rady hospodyňkám_19 - 19_1Retro rady hospodyňkám_19 - 19_2Retro rady hospodyňkám_19 - 19_3.Retro rady hospodyňkám_19 - 19_5Retro rady hospodyňkám_19 - 19_6
Další fotky
Retro rady hospodyňkám_19 - 19_7Retro rady hospodyňkám_19 - 19_8Retro rady hospodyňkám_19 - 19_9Retro rady hospodyňkám_19 - 19_10Retro rady hospodyňkám_19 - 19_11Retro rady hospodyňkám_19 - 19_12Retro rady hospodyňkám_19 - 19_13Retro rady hospodyňkám_19 - 19_14

Příště přijdou na řadu nádobí, pomůcky a nářadí do kuchyně, které jsou nedílnou součástí každé kuchyně a domácnosti. Jistě jich máte doma spoustu ještě z doby minulé. Na které z nich si vzpomenete?

Dnes, 16:00
Pán můj, král Assar, ti posílá meč, princi. Takový najdeš jen ve zbrojnici nejmocnějšího vládce....
Dnes, 15:11
Narodil se 26. února 1930 v Košicích, kam jeho tatínek, kantor, odešel za prací. V...
Facebook Pavol Seriš: Samko Tále
Dnes, 14:55
Symbolicky necelé dva týdny před slovenskými parlamentními volbami (uskuteční se v sobotu 29. února), jejichž...
Dnes, 14:00
Jak také jinak, když se tento zatvrzelý kacíř, Martin Húska, nechtěl svých bludů vzdát? A...
Dnes, 11:30
Vytvořili jste si doma jarní atmosféru nákupem kvetoucích jarních cibulovin? Drobné narcisy, krásné tulipány či...
Dnes, 10:13
Současná česká spisovatelka Eva Filipová se hlavně věnuje tématu společenského chování a gastronomie. Je nejen...
Dnes, 10:00
A to přesto, že kulomet Gatling nepatří mezi zbraně automatické. K nabíjení a odhozu vystřelené...
Dnes, 08:00
Vedení domácnosti není žádná legrace. Proto se musí všechno řádně naplánovat, aby to doma šlapalo...
Včera, 21:29
Bezpečnostní rada státu nedoporučuje občanům České republiky kvůli šíření nového koronaviru cesty do italských regionů...
1989, Berlín, pád komunismu
Včera, 17:30
Původem korejský zakladatel nového náboženského hnutí nazvaného příznačně „Církev sjednocení“ Son-mjong Mun (25. 2. 1920 - 3....
Reklama