Retro rady hospodyňkám 21: Porcelán nahradil plast, ale rychle se vrátil na svoje místo

Další fotky

Minulý, dvacátý díl, nás zavedl k nádobí. Ocel, smalt, nikl nebo hliník dnes doplníme třeba alpakou, dřevem nebo porcelánem. Některé z nich používáme dodnes, mnoho materiálů nahradil plast nebo silikon, není ale od věci podívat se na péči, která byla nádobí věnována v roce 1980.

V dnešní době vyhledáváme rychlost, pohodlí a praktičnost. Na trhu se objevují stále nové a nové materiály, mnoho hospodyněk se ale vrací k nádobí našich babiček a používá je nejen jako dekoraci, ale ke každodennímu použití.

Kuchyňské nářadí ze železného pocínovaného plechu

Vyrábějí se z něho naběračky, síta, škrabky, cedníky, formičky na pečivo, formy na pudinky a nákypy.

Retro rady hospodyňkám 12: Účelná a praktická domácnost v roce 1980

Nádobí z alpaky

Alpaka je slitina mědi, zinku a niklu. Alpakové nádobí je lehké, levné, ale také méně kvalitní.

Nářadí a nádoby z pozinkovaného plechu

Vyrábějí se z něho různá vědra, hrnce na vyvařování, zavařování a sterilizování.

Anticorro

Jde o nerezavějící ocel se slitinami většího množství kovů. Má mnoho předností před jinými materiály. Potraviny v takových nádobách můžeme tepelně upravovat a díky jejich vynikajícím vlastnostem se v nich můžeme také uchovávat. Anticorrové nádobí je poměrně drahé, ale velmi kvalitní a trvanlivé. Z tohoto materiálu se vyrábějí podnosy, misky, čajové konvice, konvice na kávu, kastroly, hrnce a různé druhy příborů.

Retro rady hospodyňkám 13: Která hospodyňka dnes nosí zástěrku

Hliněné nádobí

U nás se vyrábí poměrně málo. Z tohoto materiálu se vyrábějí obyčejné pekáče, nádobí a formy na nákypy.

Nádobí z kameniny

Je ohnivzdorné. Jídlo v něm můžeme vařit a péct, ale i servírovat. U nás se běžně vyrábějí kameninové hrnce, kastroly a mísy.

Nádobí a pomůcky ze dřeva

Pro použití v kuchyni je tento materiál poněkud nepraktický, neboť pohlcuje vlhkost, přijímá pachy, černá a špatně se čistí. Ze dřeva se nejčastěji vyrábějí vařečky, prkýnka na krájení, válečky, krájecí desky na zeleninu, maso a na těsto, solničky, kořenky, rukojeti na kuchyňské nože a podobně.

Retro podle abecedy 18: Potírat kuře sodou? Přidat do cukru pomerančovou kůru? Proč a nač prozradí předpředposlední pokračování retro seriálu

Nádobí z porcelánu (varný porcelán)

Je ohnivzdorný, proto jej můžeme používat na vaření, na pečení i na podávání hotových jídel. Má velmi dobré vlastnosti – je trvanlivý, pevný, hladký, udržuje teplo a dobře se čistí. Z hlediska estetického má rovněž vysoké užitné vlastnosti.

Nádoby z ohnivzdorného skla

Mají stejné vlastnosti jako nádoby porcelánové. Snášejí dobře vysoké teploty i teplotní změny. V ohnivzdorných nádobách můžeme servírovat hotová jídla na stůl. Kromě nádob na vaření se z ohnivzdorného skla vyrábějí i kvalitní a estetické čajníky a šálky na čaj.

Nádobí z plastických hmot

Vyrábí se ve velkém výběru a nahrazuje mnohé klasické materiály. Má řadu vynikajících vlastností: je lehké, odolává kyselinám, menším nárazům, korozi a nepáchne. Lehce se čistí, je levné a praktické. Jeho nevýhodou je malá odolnost vůči vyšším teplotám, proto ho není možno používat na vaření. Při teplotě 80 °C měkne a při teplotě 100 °C se úplně deformuje.

FOTO: Retro rady hospodyňkám_21

Retro rady hospodyňkám_21 - 21_1Retro rady hospodyňkám_21 - 21_2Retro rady hospodyňkám_21 - 21_3Retro rady hospodyňkám_21 - 21_4Retro rady hospodyňkám_21 - smart
Další fotky
Retro rady hospodyňkám_21 - smartRetro rady hospodyňkám_21 - smartRetro rady hospodyňkám_21 - smartRetro rady hospodyňkám_21 - smartRetro rady hospodyňkám_21 - 21_10Retro rady hospodyňkám_21 - 21_11Retro rady hospodyňkám_21 - 21_12Retro rady hospodyňkám_21 - 21_13Retro rady hospodyňkám_21 - 21_14

Nádobí do kuchyně vybíráme pouze z kvalitního materiálu, funkční a esteticky dobře tvarované. Příště se povíme něco o tvaru nádob a také o správné údržbě a čištění.

 

Dnes, 16:00
Pán můj, král Assar, ti posílá meč, princi. Takový najdeš jen ve zbrojnici nejmocnějšího vládce....
Dnes, 15:11
Narodil se 26. února 1930 v Košicích, kam jeho tatínek, kantor, odešel za prací. V...
Facebook Pavol Seriš: Samko Tále
Dnes, 14:55
Symbolicky necelé dva týdny před slovenskými parlamentními volbami (uskuteční se v sobotu 29. února), jejichž...
Dnes, 14:00
Jak také jinak, když se tento zatvrzelý kacíř, Martin Húska, nechtěl svých bludů vzdát? A...
Dnes, 11:30
Vytvořili jste si doma jarní atmosféru nákupem kvetoucích jarních cibulovin? Drobné narcisy, krásné tulipány či...
Dnes, 10:13
Současná česká spisovatelka Eva Filipová se hlavně věnuje tématu společenského chování a gastronomie. Je nejen...
Dnes, 10:00
A to přesto, že kulomet Gatling nepatří mezi zbraně automatické. K nabíjení a odhozu vystřelené...
Dnes, 08:00
Vedení domácnosti není žádná legrace. Proto se musí všechno řádně naplánovat, aby to doma šlapalo...
Včera, 21:29
Bezpečnostní rada státu nedoporučuje občanům České republiky kvůli šíření nového koronaviru cesty do italských regionů...
1989, Berlín, pád komunismu
Včera, 17:30
Původem korejský zakladatel nového náboženského hnutí nazvaného příznačně „Církev sjednocení“ Son-mjong Mun (25. 2. 1920 - 3....
Reklama