Retro rady hospodyňkám 7: Že tělu prospívá vyvážená, pestrá a na vitamíny bohatá strava, věděly už naše babičky. Ovšem neměly takové možnosti jako my

Další fotky

Minule jsme pokračovali druhou částí v povídání o nezbytně nutných součástech výživy, bez kterých by mohl lidský organismus jen těžko fungovat.

Po energetické a biologické hodnotě, bílkovinách, tucích a sacharidech jsme si osvěžili znalosti o vitamínech a dnes tuhle rodinu uzavřeme nerostnými látkami a vodou. Mějme ale stále na zřeteli, že jsou to pohledy, které se zrodily v devadesátých letech minulého století. Věříme ale, že nás mohou obohatit i dnes, kdy už je mnoho technologií z tehdejší doby dávno překonaných.

Současný moderní člověk se neobejde bez základních znalostí o zásadách správné výživy. O tom není pochyb. A protože během svého života (vychází se z průměru 60 let) zkonzumuje téměř osm vagónů stravy, což činí přibližně tisícinásobek hmotnosti jeho těla, měl by vědět, co je prospěšné a co méně, a jak s tím „vstupním materiálem“ nakládat. Pokračujeme tam, kde jsme minule skončili.

Hrozí pitná katastrofa Pražanům, nebo je zachrání špinavá voda z Vltavy a mobilní čističky?

Nerostné látky

Nerostné látky jsou další nezbytnou součástí každodenní stravy. Lidskému organismu nedodávají energii, ale jsou potřebné k jeho stavbě. Jsou uloženy převážně v kostře, ale i v jiných orgánech a tělních tekutinách. Nerostné látky podléhají v těle látkové výměně a po rozkladu buněk se z těla vylučují. I když jich člověk potřebuje jen nepatrné množství, musíme jejich ztrátu doplňovat pestrou stravou.

Vápník je nezbytný pro stavbu kostí a zubů, ale také pro správnou nervovou dráždivost nebo srážlivost krve. Dospělý člověk potřebuje asi 800 mg vápníku, děti a dospívající víc. Až dvojnásobné množství ho potřebují těhotné a kojící ženy, ale i ti, kdož se nepřiměřeně potí, neboť vápník se potem ztrácí. Zdrojem vápníku je mléko, mléčné výrobky, vejce, luštěniny, kořenová zelenina, ořechy, mák, černý chléb a pramenitá voda.

Sodík a chlór jsou důležité prvky, které do organismu přijímáme zejména v kuchyňské soli, tedy chloridu sodném. Sodík a chlór jsou dále v mase, rybách, mléku, sýrech, vejcích, špenátu nebo bramborách. Sodík na sebe váže vodu, proto se po přesolených jídlech projevuje žízeň.

Draslík je potřebný k činnosti svalů a nervů. Jeho zdrojem jsou především potraviny rostlinného původu, zejména brambory, luštěniny, karotka nebo meruňky.

Hledáte vitaminovou bombu? Zkuste zázračné pickles. Kvašená zelenina je zdravější než syrová

Fosfor se v lidském těle vyskytuje ve sloučení s vápníkem. Jeho nedostatek může způsobit nervové poruchy, především kostí a zubů. Může vyvolat i poruchy činnosti svalů a nervů a poruchy činnosti při přeměně cukrů. Fosfor se vyskytuje v kravském mléku, žloutcích, mořských rybách, mase, obilninách nebo bramborách.

Železo je součástí červeného krevního barviva – hemoglobinu. Nejvíce ho potřebují lidé těžce fyzicky pracující, těhotné a kojící ženy a mladiství. Železo získáváme především z vnitřností, masa a vaječných žloutků, ale také z luštěnin, máku, zelí, špenátu, květáku nebo tmavého chleba.

Jód se vyskytuje ve všech tkáních lidského těla. Nejvíce je ho ve štítné žláze, pro jejíž činnost je nezbytný. Jeho nedostatek způsobuje zvětšení štítné žlázy a poruchy jiných orgánů. Získáváme ho z pitné vody, mořských ryb, rybího tuku, vepřových vnitřností, špenátu nebo citrónů. Většinu potřebné dávky jódu však dostáváme do organismu v kuchyňské soli, do níž se přidává uměle.

Fluór je stavební látkou kostí, zejména zubní skloviny. Získáváme ho z pitné vody, ale i z vajec a obilnin. Dostatečná dávka fluóru značně snižuje kazivost chrupu.

Retro rady hospodyňkám 4: „Lidi musíme naučit správně jíst, správně pracovat a správně odpočívat.“ Tak pravil Ivan Petrovič Pavlov

Hořčík je důležitý pro nervovou činnost a látkovou výměnu. Poměrně mnoho je ho v rybách, minerálních vodách a rozinkách.

Měď je potřebná k tvorbě krve. Jejím zdrojem jsou hlavně živočišné potraviny.

Síra je součástí některých bílkovin. Nejvíce jí obsahují luštěniny, zelenina a vejce.

Mangan je potřebný ke správné činnosti pohlavních žláz a hypofýzy. Kromě toho je nezbytný i k látkové výměně. Obsahují ho hlavně rostlinné potraviny.

Kromě uvedených nerostných látek potřebuje člověk nepatrné množství dalších prvků, především hliník, brom, zinek, kobalt, bor, stříbro, cín a další. Jejich denní potřebu doplňujeme smíšenou běžnou stravou.

FOTO: Retro rady hospodyňkám_7

Retro rady hospodyňkám_7 - 7_1Retro rady hospodyňkám_7 - 7_2Retro rady hospodyňkám_7 - smartRetro rady hospodyňkám_7 - 7_4Retro rady hospodyňkám_7 - 7_5
Další fotky
Retro rady hospodyňkám_7 - 7_7Retro rady hospodyňkám_7 - Fish oil capsules and fish tail in brown jarRetro rady hospodyňkám_7 - smartRetro rady hospodyňkám_7 - 839

Potřeba vody

Voda je nepostradatelnou součástí živých organismů, tedy i lidského těla. Aby se mohla strava v těle zpracovat, strávit a vstřebat, musí se nejprve rozpustit. Rozpouštědlem je voda. Za normálních podmínek potřebuje člověk 2,5 až 3 litry vody denně. Přijímáme ji jednak tekutinami (pitná voda, nápoje) a jedna stravou, a to především prostřednictvím ovoce, zeleniny a polévek. Díky vodě si tělo udržuje potřebnou teplotu a jejím prostřednictvím vylučuje škodlivé látky. Ztratí-li člověk větší množství vody, mohou nastat vážné poruchy zdraví, ztratí-li čtvrtinu vody, umírá žízní. Tělo dospělého člověk obsahuje 66 až 70 % vody z celkové hmotnosti. Nadměrný příjem tekutin nás upozorňuje na některé nemoci, například cukrovku. Nesprávný zvyk je pít před jídlem, neboť se tak ředí trávicí šťávy a tím se snižuje chuť k jídlu.

V příštím pokračování se začneme věnovat racionálnímu stravování a všemu, co s ním souvisí. Probereme gastronomická pravidla a vzory jídelních lístků vytvořené v devadesátých letech minulého století. A potom můžeme pro zajímavost srovnávat, jak se lidé stravovali dříve a jak dnes a můžeme se pokusit najít rozdíly. Jistě to bude další zajímavé téma.

Dnes, 16:38
Zbyly nám oči pro pláč a smysl pro humor. Vybrali jsme pro vás ukázku z...
Dnes, 16:00
Dovolená v zahraničí letos zřejmě vyjde málokomu. To není škodolibost, nýbrž konstatování holého faktu. Netřeba...
Dnes, 14:00
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 14:00
Aby příloha k řízku či sekané nechyběla, oloupeme a uvaříme brambor více. Zbudou a je...
Dnes, 13:11
Krásný, zdravý a zářivý úsměv je zřejmě snem nejednoho z nás. Prvním krokem k jeho...
Dnes, 10:00
Otázka pogromů a honů na Židy se proplétá historií jako červená nit. Největší zásah do...
Dnes, 09:03
Od pondělí 25. května se uvolnila další z řady protikoronavirových opatření. Mezi to patří také...
bezinky
Včera, 14:00
Před lípou smekni, před bezem klekni, říká stará pověra. Bezinky nám teď pokvetou, zpracovávat se...
Včera, 12:22
Hrady a zámky otevřely své brány návštěvníkům. Landštejn v srdci České Kanady si pospíšil, návštěvníkům...
Včera, 11:37
Na začátku pandemie řediteli finančáku pro Prahu 10 J. M. zakázali nadřízení zavřít úřad kvůli...
Včera, 10:12
I přesto, že její herecká kariéra na stříbrném plátně byla složena z vedlejších rolí, zanechala...
Reklama