Retro rady hospodyňkám 9: Jak poznáme projevy otravy potravinami? Otrávíme se jádry z meruňkových pecek? Lépe si to zopakovat

Další fotky

V minulém dílu jsme se odpoutali od nudné teorie a historie a nakousli další téma, které sice není příjemné, ale je nutné mít o něm povědomost – zažívací potíže.

Zažívací potíže se sem tam dotknou každého z nás, a tak by nás tento stav neměl zaskočit a měli bychom být připraveni mu čelit okamžitě. I úplně zdravé lidi mohou někdy postihnout trávicí nebo jiné těžkosti. Vznikají náhle a v určitých případech si můžeme pomoci sami pouhou změnou nebo úpravou stravy.

Zdůrazňujeme však, že naše rady nenahrazují lékařské vyšetření, mohou pouze pomoci ulehčit průběh zdravotních těžkostí. Diety určuje lékař vždy s ohledem na druh nemoci. Pojďme dnes pokročit od zvracení, průjmu a zácpě k mnohem nepříjemnější věci, jakou je otrava.

Alkohol je metla lidstva. Známe nejlepší ožralecké citáty v dějinách. Co na ně říkáte?

Otrava botulotoxinem

Následky otravy potravinami jsou velmi nepříjemné. Nebezpečná je otrava klobásovým jedem, takzvaný botulismus. Je to otrava zkaženými potravinami, které obsahují toxiny. Původcem otravy je Clostridium botulinium, který se v potravě rozmnožuje. Působením botulotoxinu se kazí masové a zeleninové konzervy. Otrava lidského organismu nastává tedy po požití zkažené konzervy. Obsah konzervy nemusí být vzhledově změněný, někdy má jen změněnou barvu, nahořklou chuť nebo vůni. Nepoužitelnost konzerv může také signalizovat vydutí dna nebo víka konzervy, takzvaná bombáž. Takové konzervy odstraníme. Velkou pozornost z tohoto hlediska věnujeme kontrole konzerv, salámů a klobás, které připravujeme doma.

Otrava způsobená botulotoxinem je velmi nebezpečné onemocnění, které má několikadenní průběh. Zpočátku otravy se vyskytují žaludeční a střevní těžkosti. Při této otravě jsou typické nervové a oční příznaky, slabost, poruchy polykání, ochraptělost, ztížené dýchání, dvojité vidění, rozšířené zorničky. Postižený často zvrací, má silné bolesti hlavy a nesnáší světlo. Otrava klobásovým jedem je velmi nebezpečná, a proto je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc!

Retro rady hospodyňkám 3: „Vaří jako Rettigová!“ aneb rozmanitost, chuť a vzhled jídla jsou důležité nejen pro pocit nasycení, ale také pro oko

Otrava stafylokokem

Řidčeji se vyskytují otravy stafylokoky. Jejich vznik je podmíněn nesprávnou hygienou při výrobě či uskladňování cukrářských výrobků, mléka, zmrzliny, brynzy a masných pomazánek. S ohledem na to, že tyto otravy způsobují velké zdravotní škody i škody národohospodářské, je nutné dbát na dodržování všech hygienických zásad a nařízení při výrobě potravin, při jejich uskladňování i tepelné úpravě.

Otrava solaninem

Občas se vyskytuje také otrava rostlinným jedem – solaninem. Ten se nachází ve vyklíčených bramborách, nedozrálých rajčatech a paprice a také v baklažánech. V rajčatech a paprice se vyskytuje velmi málo. Nebezpečí případné otravy vzniká až po zkonzumování 4 kg rajčat nebo 10 kg papriky najednou. Brambory obsahují nejvíce solaninu na jaře, proto vodu z uvařených brambor v této době nesmíme používat do žádného jiného jídla. Otrava solaninem začíná červenáním tváře, pocitem sucha v hrdle, excitací neboli podrážděností a často i teplotou.

Retro rady hospodyňkám 5: Jaká úskalí přináší vegetariánská strava? A proč si dát pozor na skryté tuky. Probíráme se rádcem z „devadesátek“

Otrava hořkými mandlemi nebo peckami

Výjimečně se setkáváme s otravou hořkými mandlemi nebo jádry broskvových či meruňkových pecek. Dospělý člověk by jich však musel pozřít až šedesát, dětem však může uškodit už desetina tohoto množství.

Otrava houbami

Poměrně často se u nás vyskytuje otrava houbami. Vyhnout se jí můžeme pouze dokonalou znalostí jednotlivých hub. Přestože u nás roste jen několik málo prudce jedovatých hub, každý rok umírá na otravu houbami značný počet lidí. V jedovatých houbách jsou látky, které rušivě zasahují lidský organismus. Mezi nejnebezpečnější jedovaté houby patří muchomůrka zelená a její příbuzné druhy, známá jako muchomůrka jarní a muchomůrka jízlivá. Tyto druhy muchomůrek způsobují převážnou většinu smrtelných otrav. Prudké otravy způsobují i další jedovaté houby, jako například vláknice Patouillardova, muchomůrka tygrovaná, muchomůrka červená a další.

První příznaky otravy po požití jedovatých hub mají rozdílný časový sled. Například příznaky otravy vláknicí Patouillardovou nastávají už po 15 až 30 minutách, ale příznaky po otravě muchomůrkou zelenou až po 8 až 12 hodinách, někdy dokonce až po 24 až 48 hodinách. Otrava se nejčastěji projevuje nevolností, bolestmi hlavy, závratěmi, studeným potem, dávením, průjmem a křečemi, v nejzávažnějších případech žloutnutím a bezvědomím.

Při otravě jakoukoli jedovatou houbou je nevyhnutelná rychlá lékařská pomoc. Usilujme o to, aby postižený zvracel, dáme mu vypít větší množství teplé vody a projímací prostředky.

Houby ano, ale opravdu ne všechny

Otrava alkoholem

Nebezpečná pro organismus je otrava alkoholem. Nastává po nadměrné konzumaci alkoholických nápojů. Množství alkoholu se vyjadřuje v promilích (‰). Například jedna promile alkoholu se naměří po vypití tří velkých 12% piv, 5 dl přírodního vína nebo 13 cl rumu. Účinek alkoholu závisí na mnoha okolnostech, například na tom, zda je člověk hladový nebo sytý. Účinek zvyšují i některé léky požité současně s alkoholem, a také tabákový nikotin. Nadměrné a časté pití alkoholu organismu škodí a dříve nebo později způsobuje vážné poruchy zdraví. K nim se u jednotlivců závislých na alkoholu přidávají i problémy či škody společenské, mravní nebo hospodářské. Větší množství vypitého alkoholu vyvolává otravu, ve vážnějších případech může způsobit i smrt. Při opakovaném požívání alkoholu vzniká závislost na něm. Častým užíváním alkoholických nápojů se porušuje látková výměna a proces přeměny výživných látek organismu. Vlivem alkoholu vzniká celá řada duševních i fyzických chorob.

Při prudké otravě alkoholem je třeba postiženému vypláchnout žaludek a podávat mu silnou černou kávu. Léčba alkoholismu je možná, ale je úspěšná pouze v těch případech, kdy alkoholik respektuje rady lékaře a přísně dodržuje zásady abstinence. Zvlášť nebezpečné ze zdravotního hlediska je požívání alkoholu současně s léky. Léky nejenže ztrácejí svoji účinnost, ale dochází zpravidla ke značnému poškození organismu. Alkohol se přísně zakazuje požívat současně s užíváním antibiotik (například V-penicilin, tetracyklin, chloramfenicol), uklidňujících léků (radepur, diazepam, hysteps, bellaspon), dále současně s hypnotiky (noxyron, nitrazepam, dormogen, barbital) a současně s léky proti bolestem (dinyl, sedolor, neuralgen) a dalších.

FOTO: Retro rady hospodyňkám_9

Retro rady hospodyňkám_9 - 9_1Retro rady hospodyňkám_9 - 9_2Retro rady hospodyňkám_9 - Apricot kernels and ripe apricots on a wooden backgroundRetro rady hospodyňkám_9 - 9_4 muchomůrka zelenáRetro rady hospodyňkám_9 -
Další fotky
Retro rady hospodyňkám_9 - 9_6 muchomůrka tygrovanáRetro rady hospodyňkám_9 - 9_7 muchomůrka červenáRetro rady hospodyňkám_9 - 9_8Retro rady hospodyňkám_9 - 9_9Retro rady hospodyňkám_9 - 9_10

Pojďme opustit toto strašidelné téma. Příště se podíváme na výživu a zubní kazy. Jistě to bude další zajímavé téma. A hned potom se můžete těšit na povídání, jak si účelně zařídit domácnost.

Dnes, 16:38
Zbyly nám oči pro pláč a smysl pro humor. Vybrali jsme pro vás ukázku z...
Dnes, 16:00
Dovolená v zahraničí letos zřejmě vyjde málokomu. To není škodolibost, nýbrž konstatování holého faktu. Netřeba...
Dnes, 14:00
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 14:00
Aby příloha k řízku či sekané nechyběla, oloupeme a uvaříme brambor více. Zbudou a je...
Dnes, 13:11
Krásný, zdravý a zářivý úsměv je zřejmě snem nejednoho z nás. Prvním krokem k jeho...
Dnes, 10:00
Otázka pogromů a honů na Židy se proplétá historií jako červená nit. Největší zásah do...
Dnes, 09:03
Od pondělí 25. května se uvolnila další z řady protikoronavirových opatření. Mezi to patří také...
bezinky
Včera, 14:00
Před lípou smekni, před bezem klekni, říká stará pověra. Bezinky nám teď pokvetou, zpracovávat se...
Včera, 12:22
Hrady a zámky otevřely své brány návštěvníkům. Landštejn v srdci České Kanady si pospíšil, návštěvníkům...
Včera, 11:37
Na začátku pandemie řediteli finančáku pro Prahu 10 J. M. zakázali nadřízení zavřít úřad kvůli...
Včera, 10:12
I přesto, že její herecká kariéra na stříbrném plátně byla složena z vedlejších rolí, zanechala...
Reklama