4℃
Dnes je 25. březen , svátek má Marián

RETRO: Star Trek? Tak o ten nás komunisti také okradli

Další fotky

Východní komunistické cenzuře a nesvobodě padlo za oběť mnoho děl pocházejících ze Západu obecně a z USA zvlášť. Řadu děl jsme neměli možnost sledovat v aktuálním čase – nejen Star Trek, ale třeba i Jamese Bonda, seriál Dallas, westerny s Johnem Waynem…

Reklama

A když se k nám konečně po roce 1989 tato díla dostala, už neměla v pozici „filmů pro pamětníky“ tu sílu okouzlit a nadchnout. O to dobové nadšení nás komunisté připravili, ukradli celým několika generacím tento požitek, sice nehmotný, o to však cennější. Teprve v roce 2002 veřejnoprávní Česká televize zareagovala na četná přání diváků a zahájila vysílání klasického Star Treku – těžko uvěřitelných 35 (!) let po jeho světové premiéře.

Star Trek (v anglickém originále Star Trek, později označovaný jako Star Trek: The Original Series, zkráceně TOS) je americký sci-fi televizní seriál, jehož autorem je Gene Roddenberry. Premiérově vysílán byl v letech 1966 – 1969 na stanici NBC, celkem vzniklo 80 dílů (vč. pilotních) ve třech řadách.

Bizarní americké reality show. Jsou tak hloupé, že se nemůžete přestat dívat

Základní myšlenka seriálu je postavena na tom, že když lidstvo povstane z radioaktivního popela holocaustu třetí světové války, objeví doktor Zefe Cochran způsob jak deformovat prostor, aby se v něm mohla tělesa pohybovat rychleji, než je rychlost světla (warpový pohon). Lidstvo se posléze sjednotí a tvoří část Spojené federace planet, k níž patří ještě Vulkánci, Andoriané a Tellarité. Největšími protivníky Federace jsou naopak Klingoni a záhadní Romulané. Součástí Federace je Hvězdná flotila, organizace, jejímž hlavním úkolem je průzkum neznámého vesmíru a objevování nových světů.

Děj Star Treku je konkrétně zasazen do let 2266 – 2269 sleduje příběh hvězdné lodi USS Enterprise (NCC-1701), která se roku 2264 vydala na pětiletou misi „tam, kam se žádný člověk ještě nevydal“, zkoumá neznámý vesmír, navazuje kontakty s dalšími mimozemskými civilizacemi, řeší diplomatické konflikty a čelí nejrůznějším hrozbám. Velícím důstojníkem Enterprise je kapitán James T. Kirk (William Shatner), jeho zástupcem nadporučík Spock (Leonard Nimoy). Trojici ústředních postav doplňuje hlavní lékařský důstojník Leonard McCoy (DeForest Kelley).

Americké Vánoce v totalitním Československu. Co dojemného nám emigranti vzkázali na pohlednicích?

Seriál zpočátku nebyl příliš úspěšný a po každé odvysílané sezóně chtěla televizní společnost další natáčení zastavit. Opravdu poslední byla nakonec třetí řada. Později se však ukázalo, že si Star Trek našel mnoho fanoušků, a původně vlažně přijatý seriál se stal základem mediální franšízy a rozsáhlého fiktivního světa Star Treku, neboť na něj v následujících desetiletích navázaly další seriály, filmy, romány, videohry a jiná odvozená díla. Bohužel mnohá na úkor kvality, základem přestala být literatura, „slovo“ mnohdy nahradil „obraz“ a přednost dostala akčnost hrdinů.

Fanoušci seriálu „Star Trek“ (později bylo natočeno několik dalších seriálů a filmů) se sdružují v komunitách zvaných „trekkies“. Pořádají setkání, na která chodí v kostýmech svých oblíbených hrdinů. Jedna epizoda amerického seriálu „Teorie velkého třesku“ pojednává o putování hlavních hrdinů na jedno takové setkání. Jedná se o třetí mediální řadu nazvanou „Star Trek: Nová generace“.

Americký prezident v roce 1967 tajně navštívil Prahu. Co ho lákalo v bývalém Československu?

První epizoda se jmenovala „Klec“ (The Cage) a její premiérové vysílání bylo ve Spojených státech původně pro přílišnou intelektuální složitost zamítnuto.

Protože jde o příběhy ze vzdálené budoucnosti, vyžadoval seriál dostatek nápadů na nové technologie, které lidstvo bude používat ve 23. století. Aby loď nemusela zdlouhavě přistávat a startovat na každé navštívené planetě, je přidán „transportér“, který dokáže přemisťovat lidi z lodi na planetu nebo do jiné lodi a zpět. Spock zase má trikodér, který analyzuje prostředí, okolní předměty a osoby.

FOTO: Star Trek

Star Trek - Spock – The New York TimesStar Trek - Výlet do minulosti – starý Řím – syfywireStar Trek - Cestování v čase – druhá světová válka – 2- Ars TechnicaStar Trek - Rozmnožení mimozemského tvora – CBS NewsStar Trek - Přibližná podoba hlavní obrazovky na můstku Enterprise se zobrazenou cizí planetou – wikipedia
Další fotky
Star Trek - Válka gangů – The Obsessive ViewerStar Trek - Vánoce na lodi Enterprice – redditStar Trek - Walter Koenig jako Pavel Chekov – filmserverStar Trek - Zajatci –Star Trek - William Shatner jako kapitán James T. Kirk – writeupsStar Trek - Star Trek – ImgurStar Trek - Star-Trek-TOS-S2-BTS-1_Star Trek - The Bakersfield ExpeditionStar Trek - The Bakersfield ExpeditionStar Trek - Teorie velkého třesku trekkies – Cool BuzzStar Trek - Teorie velkého třesku trekkies – The Big Bang Theory Wiki – FandomStar Trek - TrekMovie.Star Trek - Uhura – imagenesmi.Star Trek - Uhura – infovisual.Star Trek - Uhura – Nichelle NicholsStar Trek - Uhura – Popular PostsStar Trek - Uhura – Sola ReyStar Trek - Uhura – The Oakland PressStar Trek - Uhura – Tor.Star Trek - Uhura – wikioediaStar Trek - V naší současnostiStar Trek - Zbraně budoucnosti – TOS TrekCoreStar Trek - DeForest Kelley (Dr. Leonard ´Bones´ McCoy) – fanpopStar Trek - Epizoda ´Doupě Geeků´Star Trek - Grace Lee Whitney jako Janice Rand – kevinjamesngStar Trek - Grace Lee Whitney jako Janice Rand – redditStar Trek - Hvězdná loď Enterprice – 2FanpopStar Trek - Hvězdná loď Enterprice – FanpopStar Trek - Autor seriálu Star Trek Gene Roddenberry – wikipediaStar Trek - Spock a kapitán Kirk – wikipediaStar Trek - Christine Chapelová – Majel Barrett – star trekStar Trek - Christine Chapelová jako Majel Barrett – CsfdStar Trek - James Doohan jako Lieutenant velitel Montgomery ´Scotty´ Scott – star trekStar Trek - Janice Rand (Grace Lee Whitney)- sbayStar Trek - Logo seriálu Star Trek – wikipediaStar Trek - Mimozemšťan –Star Trek - Montgomery ´Scotty´Scott –Star Trek - Na cizí planetěStar Trek - Na palubě lodi –Star Trek - Nichelle Nichols (Uhura) –Star Trek - Posádka lodi –Star Trek - Posádka lodi – SerialCenterStar Trek - Posádka lodi přenesena transportérem Ars TechnicaStar Trek - První mezirasový televizní polibek – kapitán Kirk a Uhura – serialzone.czStar Trek - Setkání s mimozemšťany – chainimage.Star Trek - Hvězdná loď Enterprice – heracles.lima-city.de

A takto se zapsali do dějin i našich srdcí – posádka hvězdné lodi USS Enterprise:

  • William Shatner jako kapitán James T. Kirk – velící důstojník na USS Enterprise
  • Leonard Nimoy jako nadporučík Spock – napůl člověk a napůl Vulkánec – vědecký důstojník
  • DeForest Kelley jako poručík Dr. Leonard „Bones“ McCoy – hlavní lodní lékař
  • James Doohan jako nadporučík Montgomery „Scotty“ Scott – hlavní inženýr
  • Nichelle Nicholsová jako poručík Nyota Uhura – komunikační důstojník lodi
  • George Takei jako poručík Hikaru Sulu – kormidelník lodi, Japonec
  • Walter Koenig jako praporčík Pavel Chekov – navigátor, Rus – objeví se v 2. řadě
  • Majel Barrett jako zdravotní sestra Christine Chapelová
  • Grace Lee Whitneyová jako Janice Randová – kapitánův pobočník.

 

Včera, 17:30
Zdraví je něco, co si za peníze opravdu nekoupíme. To by jistě mohli potvrdit i...
Včera, 16:00
Zahynulo na 250 000 mořských ptáků, 2800 mořských vyder, 300 tuleňů, 250 orlů, asi 22...
Včera, 14:00
Dnešní děti pořád koukají do mobilu nebo do počítače a hrají nejmodernější hry. Ty už...
Včera, 10:00
Dva předcházející tipy na výlet směřovaly na sever, takže nyní by bylo dobré změnit směr...
Včera, 08:00
Před 43 lety, 24. března 1976, zemřel v požehnaném věku 89 let britský polní maršál...
23.3.2019
Kdo nezažil padání vlasů na vlastní kůži, nemůže pochopit, jak to některé ženy a muže...
23.3.2019
Brambory navíc obsahují spoustu vitaminů, minerálních látek a stopových prvků. Jsou ideální superpotravinou.
23.3.2019
V sobotu začala jarní turistická sezona na železnici v Praze a Středočeském kraji. Na koleje...
23.3.2019
Jmenovala se Arabella Churchillová, narodila se 23. března 1648 a dožila se na tu dobu...
23.3.2019
Do titulku jsme si vypůjčili jeho „písničku“ z filmu Tři veteráni, jak jste možná poznali....
Reklama