6℃
Dnes je 20. březen , svátek má Světlana

Režiséři si pokládali za čest, pokud napsal hudbu pro jejich film. Jeho život se uzavřel však příliš brzy

Další fotky

Píše se rok 1958. Světová výstava v Bruselu je v plném proudu. Sociální sítě neexistují, přesto se však jedna informace šíří rychlostí blesku. Už jste to viděli? Ne? Ale to musíte vidět, to fakt stojí za to. Zájem o československou expozici je mimořádný. Co však návštěvníky tak hluboce zaujalo? Přeplněný promítací sál je jasnou odpovědí. Na plátně ožily rytiny od pánů Rioua a Benneta. I Verne by zatleskal, tím jsem si jist. Film Vynález zkázy byl tehdy naprostým zjevením. Génius Karla Zemana a Zdeňka Lišky. To první jméno zná jistě každý, to druhé pomaličku začíná upadat do zapomnění, což vůbec není spravedlivé.

Reklama

S hudbou Zdeňka Lišky film vidět nemusíte, ale poznáte jej naprosto bezpečně. Ponorku hraběte Artigase a záhadný svět na dně oceánu, ponurý zpěv křižáků a Ondřej z Vlkova, úlisný úsměv pana Kopfrkingla, depresivní a bezvýchodná atmosféra příběhu Ďáblova past. Pan rada Vacátko a jeho mordparta při akci, nebo supermoderní tanec, ve filmu Ikarie XB1. Dost! To stačí. Těch filmových melodií jsou stovky a nelze je tady všechny vyjmenovat.

 

Karel Zeman byl světovým průkopníkem fantastiky. Obdivoval ho Spielberg, Burton, Chaplin i Picasso

 

Zdeněk Liška se narodil 16. března 1922, ve Smečně u Kladna. Měl hudební nadání, vystudoval pražskou konzervatoř, v oboru skladba, a po válce začal pracovat jako hudební skladatel ve studiu krátkého filmu ve Zlíně. Krátký životopis, že?  Za životopis hovoří jeho nezaměnitelná hudba. Pozná ji každý, šestý smysl je zřejmě společný všem lidem. Být Zdeněk Liška Američan, tak by mu jedna vitrína na Oscary, za filmovou hudbu, zaručeně nestačila.

 

FOTO: Zdeněk Liška

Zdeněk Liška - Zdeněk LiškaZdeněk Liška - Spalovač mrtvolZdeněk Liška - Ikarie XB1Zdeněk Liška - Malá mořská vílaZdeněk Liška - Vynález zkázy
Další fotky
Zdeněk Liška - Markéta LazarováZdeněk Liška - Hříšní lidé města pražskéhoZdeněk Liška - Údolí včel

 

Film Vynález zkázy byl prvním, kde Liška naplno prokázal svůj talent a ten již nezapadl. Režiséři si pokládali za čest, pokud napsal hudbu pro jejich film. Věděli, že s jeho hudbou určitě neupadne do zapomenutí. Geniálně dokázal vystihnout nejen náladu příběhu, ale i dobu, ve které se příběh odehrával. Filmové postavy rázem získaly na životnosti a barevnosti. Liškova hudba se stala pojmem i v zahraničí a skladatel napsal hudební sklady i pro perského šáha Rezá Pahlavího a jeho manželku. Jeho život se uzavřel příliš brzy, v roce 1983. Stalo se již zvykem říkat, že každý je nahraditelný. U Zdeňka Lišky o tom silně pochybuji.

 

Před 19 minutami
Provozovatelé středočeských lyžařských areálů hodnotí končící lyžařskou sezonu jako lehce nadprůměrnou, z pohledu sněhových podmínek...
Před 1 hodinou
Většina žen ještě stále nenosí tu podprsenku, která odpovídá jejich velikosti. Navíc většina žen nemá...
Před 2 hodinami
Před 121 lety (20. března 1898) zemřel ruský grafik a malíř Ivan Ivanovič Šiškin. Svému...
Dnes, 14:00
Chcete si dát jarní detox a hledáte i ty méně známé rady? Určitě nezkoušejte trik...
Dnes, 12:55
Jozef Kroner natočil 57 filmů, přes stovku televizních filmů a inscenací, 14 seriálů. Jeho celoživotní...
Dnes, 11:30
K útoku touto bojovou chemickou látkou na cestující tokijského metra došlo 20. března 1995. I...
Hana Benešová v Olomouci
Dnes, 10:00
První dáma, kterou lidi zbožňovali. I když odmítala novináře a lidé o jejím soukromí příliš...
Dnes, 09:35
Bydlení v hlavním městě je stále oblíbenější, o čemž svědčí nejenom budování mnohých nových projektů....
Dnes, 08:00
Kdo by jako dítě nechtěl mít doma koně, lva, tygra, slona nebo žirafu? Nebo rovnou...
Včera, 17:30
Nestává se často, aby letadlovou loď málem potopilo jediné nepřátelské letadlo. USS Franklin měla mimořádnou...
Reklama