Rodina byla pro Belmonda nade vše, proto netočil o letních prázdninách

11.9.2021
Jaroslav Svoboda

Kaskadér tělem i duší

Jean-Paul Belmondo se narodil 9. dubna 1933. Za svůj život si zahrál bezpočet rolí ať už na divadle či ve filmu, při většině z nich (těch fyzicky náročnějších) za sebe však neměl, jako většina jeho kolegů, dvojníka. Celkem 24 kaskadérských čísel, což bylo nejvíc v jednom filmu, které kdy předvedl, si střihl ve snímku Bezva finta o klaunovi, který vykradl banku v Montrealu. Tento výkon ale nezůstal bez následků a tak ve scéně s auty mu rozbil železný hák hlavu a museli mu ji sešít dvanácti stehy.

Zůstaňme ale ještě chvíli u filmu Bezva finta. Hlavní roli v něm vzal prý Belmondo především proto, že po jeho dlouhé kariéře to bylo v roce 1985 poprvé, kdy dostal možnost zahrát si klauna, což si celý život přál. Uveďme ještě, že film byl v roce 1985 šestnáctým nejvýdělečnějším filmem ve Francii, což ovšem nebylo pro Belmonda zvykem, v tom negativním slova smyslu.

Před 66 lety měla premiéru pohádka Obušku, z pytle ven! Původně měla vypadat úplně jinak

Chyby filmařů

Filmaři se ale u Bezva finty dopustili i několika chybiček, především klasická honička městem se příliš nepovedla, pomineme-li takřka prázdné silnice a úplně prázdnou dálnici i s nájezdem, což bychom si dnes zejména v Praze přáli, byl problém i se samotným autem. Během honičky z něj totiž odpadávají poklice, jak bývá zvykem, ovšem v dalších záběrech jsou zase různě na svých místech.

Nepovedla se příliš ani scéna , kdy Belmondo vjede omylem autem do druhé banky. Při nárazu je totiž vidět, jak kaskadérovi, který dubloval Kim Cattrall (Lise), spadla paruka.

Olympijské hry bývaly ryze mužskou záležitostí. Ženy závodily na „svých“ hrách, které hostila i Praha

Voják i boxér

Když byl Belmondo na vojně, sloužil v Alžírsku, kde byl raněn do nohy. S uzdravením ale nespěchal, v armádní nemocnici užíval tajně amfetaminy, aby dosáhl zproštění služby, což se mu nakonec podařilo.

Belmondův profesor na konzervatoři Pierre Dux mu v narážce na jeho obličej kdysi řekl: „Nikdy nebudeš na divadelní scéně nebo ve filmu držet žádnou ženu v náručí.“ Jak moc se pletl. Co ale jeho typický nos, na který profesor narážel? Říká se, že to byl pozůstatek jeho boxerské kariéry, to ovšem není pravda. Ta totiž nebyla nijak dlouhá ani oslnivá, z devíti zápasů získal pouze pět vítězství a jeho slavný nos byl pozůstatkem školní rvačky se staršími spolužáky.

Bestie z Bergen-Belsen aneb Jak vypadala krutost přísného katolíka v koncentračních táborech

Rodina na prvním místě

Pro Belmonda byla ale jeho rodina na prvním místě. Přestože byl pracovně hodně vytížený, na vlastní děti si čas vždy našel. Měl totiž zásadu, že nikdy netočil o letních prázdninách, aby se jim mohl věnovat na letních dovolených i doma.

Jean-Paul Belmondo navždy opustil herecký svět v pondělí 6. září 2021.

Zdroj: CSFDNepřehlédněte