• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Rodina chlapce, který po operaci mandlí zůstal v kómatu, se s pardubickou nemocnicí dohodla na vyrovnání

  26.4.2023
  Doris Drienová

  Společnost Nemocnice Pardubického kraje se dohodla na mimosoudním vyrovnání s rodinou chlapce, který zůstal po operaci mandlí v roce 2017 v kómatu. Obě strany a pojišťovna podepsaly počátkem března dvě dohody o narovnání, podle nichž zdravotnická firma Pardubického kraje vyplatí náhrady nemajetkové újmy, řekla mluvčí společnosti Kateřina Semrádová. Náhrady nákladů na péči bude nemocnice řešit zvlášť, dál se o nich jedná.

  „Obsah dohody je vázán mlčenlivostí. Detaily tak není oprávněna sdělovat žádná ze stran,“ uvedla Semrádová. Rodina se domáhala odškodnění 22 milionů korun, Nemocnice Pardubického kraje jí původně nabízela 15,5 milionu korun. Pode informací je celkové výsledné narovnání kompromisem mezi oběma částkami. Otec chlapce se k mimosoudnímu vyrovnání nechtěl vyjádřit.

  Podle Semrádové bude zasláním peněz na účet rodiny uzavřená část týkající se náhrady nemajetkové újmy na zdraví chlapce, tedy bolestné a ztížení společenského uplatnění, a také náhrady duševních útrap rodiny. Peníze dostanou najednou poté, co dohody za nezletilé účastníky schválí opatrovnický soud. „Šest milionů už jsme rodině zaslali jako zálohu v červenci roku 2019,“ dodala Semrádová.

  Mluvčí Okresního soudu v Pardubicích Karel Gobernac řekl, že opatrovnický soud již obě dohody o narovnání 5. dubna schválil. Zatím však nenabyly právní moci, musí být doručeny všem účastníkům.

  Zvlášť bude nemocnice řešit náhradu nákladů na péči, o nichž se dál jedná. „Rodině byla již v roce 2019 z naší strany učiněna nabídka, že po dobu probíhajících jednání o finální dohodě budou propláceny skutečné, prokazatelně účelně vynaložené náklady na péči o dítě, které nejsou hrazené ze systému veřejného zdravotního pojištění. Podle našich informací však rodina tuto nabídku zatím nevyužila,“ uvedla Semrádová.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte