• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Rodný dům Baara se má stát kulturní památkou

  19.6.2023
  Simona Knotková

  Klenčí pod Čerchovem na Domažlicku požádalo o zápis muzea Jindřicha Šimona Baara, rodného domu spisovatele, mezi kulturní památky. Ministerstvo kultury by mělo památku prohlásit ještě letos.

  Hned po jejím zápisu městys zadá projekt, příští rok požádá o dotace a zahájí rekonstrukci domu a expozic muzea za 20 až 25 milionů Kč. „Zápis mezi památky je důležitým krokem k tomu, aby se dal objekt do pořádku a mohl se postupně rekonstruovat. Díky tomu také snáze seženeme dotace, bez zápisu by to prakticky nebylo možné,“ uvedl starosta Jan Bozděch (Nezávislí kandidáti pro Klenčí).

  Dokumentaci pro budoucí památku zpracuje Národní památkový ústav do září, pak půjde na ministerstvo kultury. „Prohlášení památkou bude ještě letos, abychom už na jaře mohli žádat kraj o dotace,“ uvedl Bozděch. Náklady na rekonstrukci celého objektu odhadl podle současných cen na 20 až 25 milionů Kč. „Ten rozsah takový je, tomu se nevyhneme. A bude to nutné udělat, i když by to nebyla památka. Spíš jde o to, že jako památka má větší možnost získat dotační peníze,“ řekl.

  Dům by nejvíce potřeboval opravit fasádu a okna. „Raději bych ale nejdřív řešil rozvody elektřiny, vody a topení – to by vyřešilo to nejhorší z objektu,“ uvedl Bozděch. V prvním patře je Baarův byt, který se zachová, a rozšíří o dvě místnosti. „Spodní patro, řešené jako vesnické muzeum, lehce uspořádáme,“ řekl. Městys chce dále zpřístupnit podkroví, kde rozšíří expozice. V domě je hodně obrazů z Baarovy doby, část klenečského betléma a další předměty.

  Muzeum nazývané Baarův památník je v návštěvnické sezoně stále otevřené. „Květen byl trochu horší, ale teď už se to mírně zlepšuje,“ uvedl starosta. Návštěvnost je stále nižší než před pandemií covidu, kdy to bylo nad 5000 lidí ročně. Baar je mezi Čechy stále populární, lidé často volají do infocentra. „Pokud muzeum zanikne, tak už se nikdy neotevře a to by byla strašná škoda. A navíc hlavně – Baar nám ho odkázal jako majetek, který v poslední vůli přepsal na obec Klenčí. A naším primárním zájmem by mělo být, abychom ten objekt zachránili a rozvíjeli,“ dodal.

  Baar odkázal dům městysu včetně zařízení, sbírek i výnosů z autorských honorářů. Podle závěti má sloužit kultuře a osvětě. Prozaik, básník, sběratel folkloru, autor pohádek z Chodska a tvůrce jeho historického obrazu se v Klenčí narodil. Po smrti v roce 1925 mu tam vybudovali muzeum a v nedalekých Výhledech má monumentální památník a sochu.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte