Roli legendární Babičky měla hrát Růžena Nasková. Helena Růžičková si ve filmu zahrála už ve čtyřech letech

13.9.2022
Jaroslav Svoboda

Legendární filmové zpracování Babičky Boženy Němcové z roku 1940 máme už silně spjaté s hlavní postavou babičky, kterou ztvárnila Terezie Brzková. Příliš se však neví, že původně si režisér Čáp pro roli vybral Růženu Naskovou, ta však roli přenechala právě Brzkové. Dalšími zvažovanými herečkami pro tuto roli byly i Ema Pechová nebo Leopolda Dostálová.

Režisér František Čáp nemohl dlouho najít představitelku titulní role. Sjezdil téměř všechna protektorátní divadla, až si vybral Růženu Naskovou. Ta však za sebe nabídla právě Terezii Brzkovou, pro kterou to byla teprve druhá filmová role. Jak už však bylo uvedeno, zvažovány byly ještě Ema Pechová či Leopolda Dostálová.

Ve filmu si zahrála i Helena Růžičková, ta jako jediná z herců měla to štěstí, že si mohla zahrát jak v černobílé, tak v barevné verzi. V černobílé hrála jako čtyřletá, a to vnučku babičky, v barevné pak hrála mlynářku.

Nejstarší motorka jezdila na páru, před 136 lety pak vyjela do ulic první benzinová

Původní babička Růžena Nasková

Legendární herečka Národního divadla Růžena Nasková, rozená Nosková, se narodila 28. listopadu 1884 v Praze. Herecké zkušenosti sbírala u ochotníků, u kterých hrála až do roku 1944. V letech 1904 až 1907 dokonce vystupovala ve slovinském Národním divadle v Lublani, přičemž o divadelních prázdninách účinkovala v pražských okrajových divadlech a literárních kabaretech (U medvídků, karnevaly na Žofíně). Od roku 1907 pak byla dlouholetou členkou činohry Národního divadla. Kvůli onemocnění v roce 1948 musela hraní zanechat a na odpočinek odešla 31. srpna 1955.

Nasková milovala děti a ráda jim na různých sezeních, v rozhlase a na gramofonové desky přečítala pohádky a říkanky. V roce 1941 vydala vzpomínkovou knížku „Jak šel život“ a v roce 1947 knížku „Malá kronika“. Napsala řadu šansonů (třeba „Svatební cesta“) a do časopisů několik divadelních statí. Za svoji hereckou tvorbu získala v roce 1931 Státní cenu, tituly Národní umělkyně (1947) a Řádu práce (1953). Tato veliká herečka českého divadla zemřela 17. června 1960 v Praze ve věku nedožitých sedmdesáti šesti let.

Zdroj: čsfd, wikipedie, vz


Témata:

Nepřehlédněte