Román „Jak se kalila ocel“ jako děsivé svědectví své doby

Další fotky

Takový život byste asi prožít nechtěli. Tvrdá práce 12 – 14 hodin denně, nemoci, ochrnutí a nakonec slepota. Sovětský spisovatel Ostrovskij toto všechno prožil a popsal proto, že měl pocit, že to má smysl. Vždyť bojoval za komunismus a tím i za lepší zítřek celého lidstva.

Nikolaj Alexejevič Ostrovskij (29. září 1904 – 21. prosince 1936), představitel tzv. socialistického realismu, se narodil ve vesnici Vilija v rodině ukrajinského seržanta a úředníka Alexeje Ivanoviče Ostrovského (1854 – 1936) a Olgy Osipovny (1875 – 1947), dcery české emigrantky. Byl velmi nadaný, farní školu absolvoval v roce 1913 ve svých devíti letech s pochvalným diplomem. Poté začal pracovat. Nejprve v kuchyni nádražní restaurace, dále jako skladník a pomocný topič. Při zaměstnání studoval. Seznámil se také s místními bolševiky.

Šolochov dostal Nobelovu cenu za román, který možná napsal někdo jiný

20. července 1919 vstoupil do Komsomolu (mládežnická organizace Komunistické strany SSSR) a společně s legitimací dostal zbraň a 200 nábojů. 9. srpna se přihlásil jako dobrovolník do armády. Bojoval v jízdní brigádě Kotovského a v 1. jízdní armádě. V srpnu 1920 byl poblíž Lvova těžce zraněn šrapnelem na zádech a zároveň utrpěl poranění v oblasti očí. Po propuštění z armády se vrátil domů a byl převezen do vojenské nemocnice v Kyjevě, kde pobyl dva měsíce. Po vyléčení zůstala Ostrovskému jizva přes oko, od níž se potom začaly odvíjet jeho problémy se zrakem.

Chtěl mít „z lebek popelníky“ a jít přes mrtvoly, nakonec se zastřelil. Okolnosti jeho úmrtí však zůstávají dodnes nevyjasněné

Na jaře 1921 Ostrovskij dokončil s vyznamenáním Pracovní školu. Vstoupil do speciální jednotky a bojoval proti banditům. Podle některých zpráv byl v letech 1921 – 1922 zaměstnán u tajné policie Čeka. Poté pracoval jako pomocný elektrikář v dílnách v Kyjevě, a přitom studoval na elektrotechnické škole a současně byl tajemníkem komsomolské organizace. Pracoval na stavbě železnice, silně se nachladil a nakazil se tyfem.

Auto nejprve zabilo její děti a potom i ji samotnou. Krásná a tragická Isadora Duncanová

Od srpna do září 1922 podstoupil na doporučení lékařů léčení. V té době píše v dopisech o málo známých skutečnostech, které znal a které cenzura nedovolila uveřejnit – konkrétně např. o své účasti na potlačení vzpoury vojenské jednotky, kde převládla anarchie. Po skončení léčení se jeho zdravotní stav trochu zlepšil, ale dlouho toto zlepšení nevydrželo.

Na konci podzimu roku 1922 pomáhal Ostrovskij s ostatními komsomolci zachraňovat vory na řece. Nachladil se a byl přijat do nemocnice, ze které po dvou týdnech utekl domů. To mu bylo právě 18 let, měl zničené zdraví a lékařská komise ho uznala jako invalidu. Doma to zatajil a opět vstoupil do armády. Jeho zdravotní stav se stále zhoršoval, od roku 1927 do konce života zůstal upoután na lůžku. Podle oficiální verze trpěl rhizomelickou formou ankylozující spondylitidy, tedy revmatickým onemocněním, které u něj vyvolalo nebo ho podpořilo válečné zranění a těžké pracovní podmínky.

Geniální vojevůdce Wrangel stál jako Černý baron na straně „bílých“. A taky na to zřejmě doplatil

Ostrovskij proslul hned svým prvním románem, autobiografickým dílem „Jak se kalila ocel“ popisující osudy hrdiny Pavky Korčagina v době ruské občanské války. Po něm Ostrovskij napsal již jen jednu další prózu nazvanou „Bouří zrozeni“ o občanské válce na Ukrajině v letech 1917-21. Ne zcela dokončená vyšla těsně po jeho smrti roku 22. prosince 1936.

FOTO: Ostrovskij

Ostrovskij - Nikolaj Ostrovskij (1904 – 1936) – wikipedieOstrovskij - Dům číslo 14 na Tverské ulici (Moskva) (obchod Eliseevsky). Ve druhém patře budovy je muzejní byt spisovatele N. A. Ostrovského, který zde žil a pracoval-wikipediaOstrovskij - Obálka prvního dne sovětské pošty vydaná k 60. výročí narození N. Ostrovského – wikimedia.commonsOstrovskij - Obálka prvního dne sovětské pošty vydaná k 80. výročí narození N. Ostrovského – wikimedia.commonsOstrovskij - Památník N. Ostrovského na nádvoří gymnázia č. 48 pojmenovaného po N. Ostrovském ve městě Čeljabinsk-wikipedia
Další fotky
Ostrovskij - Památník N. Ostrovského na Ukrajině-wikipediaOstrovskij - Pamětní deska N. A. Ostrovského ve městě Charkov – wikipediaOstrovskij - Pomník Ostrovského na Ukrajině – wikimadia.commonsOstrovskij - Říční loď pojmenovaná po N. Ostrovském na Dněpru – Ukrajina – wikimedia.commonsOstrovskij - Sanatorium na Krymu, kde se roku 1926 léčil Ostrovskij – wikimédia.commonsOstrovskij - Posmrtný portrét Nikolaje Ostrovského (P. I. Lvov, 1936) – wikipediaOstrovskij - Sovětská poštovní známka vydaná u příležitosti 50. výročí narozebí N. Ostrovského-wikimedi-commons

Jeho odkazem osobním i literárním zůstávají tato slova: „Ocel se zakaluje v prudkém ohni a silném chladu. Tehdy se stává pevnou a nic ji nezlomí. Tak se zakalovala i naše generace v strašlivých zkouškách a učila se nedat se srazit životem.“

Včera, 16:05
Prezident České lékařské komory Milan Kubek se ostře ohradil proti nátlaku a šikaně, které vystavila...
Včera, 16:00
Puma americká, panter, je po jaguárovi druhou největší žijící kočkovitou šelmou Ameriky, čtvrtou největší kočkou...
Včera, 14:00
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 14:00
Konkrétně do dějin Kanady a Dalekého severu předminulého století. Byly to opravdu průkopnické časy, které...
Včera, 11:30
Máte pocit, že jste se vrátili v čase. Zapomenete na potemnělý sál a zaplacené vstupné....
Policie_ilustrační foto
Včera, 10:00
V současné době se velmi rozšířil nový typ internetového podvodu, který může přijít běžného facebookového...
Včera, 08:57
Stávající ministr zahraničí Tomáš Petříček a dva jeho předchůdci Lubomír Zaorálek a Karel Schwarzenberg napsali...
Včera, 08:21
I když Češi začali chovat králíky až od 19. století, před padesáti lety byste našli...
28.5.2020
Po postoupení Sudet Německu se celé rodiny ocitly v dosti prekérní situaci. Obyvatelstvo bylo evakuováno...
28.5.2020
V naší zemi snad není nikdo, kdo by neznal obrázky Josefa Lady, které se staly...
28.5.2020
Nejdříve by bylo dobré, osvěžit si trochu školní znalosti zeměpisu. Austrálie, nejmenší a nejosamělejší světadíl...
Reklama