-2℃
Dnes je 16. únor , svátek má Ljuba

Rostliny jako funkční dekorace. Zelené stěny nejsou jen designový doplněk

Vertikální zahrada a zelené obrazy originálním způsobem propojují přírodu s designem a reflektují tak současný trend zelené architektury.

Reklama

Živá plocha, vytvořená z různých druhů rostlin, se umísťuje na stěny v interiéru, často však – instalovaná na fasádě, plotu či zábradlí – také úspěšně hraje dekorativní roli ve venkovním prostředí domu. Může mít ale rovněž třeba podobu osvěžující kaskády, vyplňující volný prostor uprostřed točitého schodiště. S vertikální zahradou získáte nejen krásný designový doplněk, ale také veskrze praktický prvek interiéru, který v létě ochlazuje a osvěžuje přehřáté prostory, v zimě naopak snižuje náklady na vytápění. Kromě toho takový živý zelený element zvlhčuje a čistí vzduch, pohlcuje hluk a do obytného prostoru vnáší pozitivní energii.

Elektický interiér dává majiteli svobodu. S oblibou boří téměř všechna pravidla

Jednoduchá konstrukce

Základem vertikální zahrady je většinou rošt, který se ukotví do stěny. Konstrukci, například z hliníkových profilů, si dokáže sestavit každý alespoň trochu šikovný kutil. Na ni se upevňují lehké plastové květináče anebo speciální závěsné kapsy, vytvořené z polyetylenové textilie, vyplněné zeminou, do níž se vsadí rostliny. Zelenou stěnu lze ovšem pěstovat rovněž bez zeminy. Při realizaci s pomocí takzvané hydroponie kořeny rostlin vrůstají do speciální textilie.

Trochu jiná péče

Nástěnný koberec z rostlin vyžaduje trochu jinou péči, než je tomu v případě klasických květináčů. Aby zeleň dlouho vydržela v dobré kondici, je nutné pravidelné prostříhávání a odstraňování suchých listů. Pokud by přerostly, stěna ztratí původní dekorativnost a tím vlastně také smysl. Vzhledem k tomu, že se ve vertikální zahradě soustřeďuje na jednom místě hodně rostlin, je více než důležité pravidelně kontrolovat jejich stav a případné napadení škůdci, kteří se na takovém prostoru mohou velmi rychle rozšířit a stěnu znehodnotit. Zalévání konvičkou je vhodné u zahrady složené z květináčů, pro variantu z textilie jde však o nepraktické řešení. Pro tyto účely je ideální cirkulační systém se závlahovou trubicí na horní hraně vertikální zahrady, která rostliny zásobí po kapkách. Z nádrže dole se pak přebytečná voda, pravidelně doplňovaná o hnojivo, opět čerpá vzhůru. Dostatečný přísun světla svěřte umělému osvětlení, jež přispěje i k efektnějšímu vyznění celé vertikální zahrady.

Vizitka, která může rozhodnout. Předsíň je první část bytu, kterou návštěva uvidí

Vhodné druhy rostlin

Pro vertikální instalaci se nejlépe hodí klasické pokojové rostliny se stejnými nároky na údržbu, jak pnoucí, tak pokryvné, například dracény či filodendrony. Kombinovat lze barvy, tvary listů, velikosti rostlin. Zajímavé možnosti nabízí exteriérové pěstování na balkóně nebo terase, kam kromě okrasných květin lze vysadit například také jahody, saláty, speciální druhy rajčat a další zeleninu, určenou pro tento typ pěstování.

FOTO: Rostliny jako funkční dekorace

Rostliny jako funkční dekorace - interiér bydlení rostlinyRostliny jako funkční dekorace - interiér bydlení rostlinyRostliny jako funkční dekorace - interiér bydlení rostlinyRostliny jako funkční dekorace - interiér bydlení rostlinyRostliny jako funkční dekorace - Rostliny_02_Dobrá odolnost vůči extrémním povětrnostním podmínkám a schopnost rychle krýt podnoží jsou základní parametry při volbě sortimentu rostlin. ČAROKVĚTY
Další fotky
Rostliny jako funkční dekorace - interiér bydlení rostliny

Text: Zuzana Langová

Včera, 17:30
Marie de León Bello y Delgado se narodila 23. března 1643 a zemřela před 288...
Včera, 16:00
Herman Kahn nevěřil v pokrok lidstva jako celku. Atomová bomba, jaderná válka, hospodářská prosperita a...
Včera, 14:00
Má to vůbec smysl se podobným problémem zabývat? Můžeme se o to pokusit. Mnohým vytanou...
Včera, 11:30
Je sice teprve únor, přesto se už nyní vyplatí rozhodnout, u kterého moře strávíte letní...
Vila Bertramka
Včera, 10:00
Klasicistní vila z 18. století se nachází na Smíchově a dnes již slouží jen jako...
Včera, 08:00
Jistě se pousmějete. A přece se točí!! Co jiného by řekl, to určitě ví každý,...
14.2.2019
Následujte instinkt. Pokud cítíte, že dnes je ten den, kdybyste měli projevit své láskyplné city...
14.2.2019
Tedy jen částečně, ale stejně. Dnes jsou někteří Havajci na tento čin svých předků hrdí....
14.2.2019
Oslavy jara a plodnosti patří nejspíš mezi nejstarší rituály lidské civilizace vůbec. Mohou však mít...
14.2.2019
Již šestý díl komediálního seriálu Most! odvysílala v pondělí Česká televize. K obrazovkám přilákal 1,68...
Reklama