16℃
Dnes je 17. říjen , svátek má Hedvika

Rostoucí nákup fairtradového kakaa, kávy či bavlny v Česku pomáhá lidem z globálního Jihu

Loni se v České republice z produktů Fairtrade prodalo nejvíce kakaa, nejvyšší procentuální nárůst zaznamenala bavlna, vzrostl také prodej kávy, přičemž každý člověk v Česku vypil v průměru takřka osm fairtradových espress. Vyplývá to z údajů neziskové organizace Fairtrade Česko a Slovensko.

Reklama

„Nárůst objemů prodaných fairtradových surovin v České republice má konkrétní pozitivní dopady: čím více výrobků s certifikací Fairtrade se na trhu uplatní, tím více jich pěstitelé ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky mohou prodat za podmínek Fairtrade – tedy mimo jiné za cenu, která skutečně pokrývá náklady včetně jejich práce,“ uvedla ředitelka neziskové organizace Fairtrade Česko a Slovensko Hana Malíková.

Kešú oříšky rostou stejně jako jablka. Do Česka se ale nedostanou, jsou příliš měkká

Co se týče konkrétních čísel, fairtradové kávy se loni v Česku prodalo 714 tun, což je o 37 procent více než v roce 2017. Fairtradového kakaa se loni prodalo 1420 tun, což je o 155 procent více než předtím. Fairtradové bavlny se loni prodalo 217 tun, což je o celých 317 procent více než v předešlém období. Fairtradové čaje se loni prodalo 22 tun, což je nárůst o 214 procent, fairtradového třtinového cukru 105 tun, což je nárůst o 24 procent.

Družstva získala na příplatku víc než loni

Malíková zdůraznila, že zapojení do systému Fairtrade znamená pro pěstitele a zaměstnance ze zemí takzvaného globálního Jihu vedle odpovídajících výkupních cen také takzvaný fairtradový příplatek, který slouží k investicím do rozvoje, do zvyšování efektivity a kvality produkce, ale také do nezbytné infrastruktury, která slouží nejen samotným pěstitelům, ale celé jejich komunitě. „Jedná se například o budování zdrojů nezávadné pitné vody, zdravotnických zařízení, škol a další,“ dodala. Díky nárůstu prodeje fairtrade produktů v ČR získala družstva v Africe, Asii a Latinské Ameriky na fairtradovém příplatku o dvě třetiny více než v roce 2017 – celkově přes 13,6 milionu korun.

Díky Fairtrade pumpa na vodu, studna i školy

„Díky zapojení do Fairtrade mohou pěstitelé žít důstojně. Využívají sociální projekty realizované přímo ve vesnicích, kde žijí. Například v zapojených vesnicích jsme postavili z fairtradového příplatku pumpy na vodu, protože pěstitelé neměli přístup k pitné vodě. Příplatek umožnil družstvu postavit studnu pro celou vesnici. Družstvo také postavilo ve vesnicích školy, aby děti už nemusely chodit daleko do školy. Dnes se mohou vzdělávat přímo na místě, kde žijí a nemusí chodit kilometry, aby se dostaly do školy,“ uvedla pro Kakaové noviny, vydávané Fairtrade Česko a Slovensko, ředitelka pěstitelského družstva CANN ve městě Ndouci na jihu Pobřeží Slonoviny Kouadio Agnes.

Fairxeso ukazuje výchozí suroviny

Na Fairxesu (férovém pexesu), které vydala organizace Fairtrade Česko a Slovensko, je znázorněno, kde se berou věci, které každý den používáme, tedy jaké jsou jejich výchozí suroviny. Na obrázcích je vidět, že zlato vzniká díky rýžování zlata, výchozí surovinou zázvoru je rostlinka zázvor lékařský, čokolády kakaovník, vanilky vanilkovník, kávy kávovník, ananasu ananasovník chocholatý, rýže snopy rýže, čaje čajovník, bavlny bavlník, třtinového cukru cukrová třtina, bambuckého másla máslovník africký, kešú ořechů ledovník západní (součástí plodu je jak ořech, tak jablíčko).

Před 28 minutami
Velké Karlovice nabízejí spoustu zážitků, navíc leží v krásné přírodě Javorníků a Vsetínských Beskyd.
Před 2 hodinami
Přitom na to měla plné právo. Marie Alexandrovna Romanovová, jediná dcera ruského cara Alexandra II., se...
Dnes, 10:00
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Dnes, 10:00
25. srpna 1845 se narodil v Mnichově Maxmiliánu bavorskému a jeho ženě Marii syn, jenž...
Dnes, 08:00
Jezdit do Paříže za učením je už stopadesátiletou tradicí českých výtvarníků. Žádný jiný ale tak...
Včera, 17:30
Moani Lunga postoupil vpřed. Popadl z otrokářových rukou naběračku, vnořil ji do nádoby, vyňal ji...
Včera, 16:00
Enver Halil Hodža (albánsky Enver Hoxha, 16. října 1908 – 11. dubna 1985) pocházel ze zámožné muslimské rodiny a od svého strýce...
Včera, 14:00
Hrdina od Zborova, jeden z nejvlivnějších českých důstojníků za druhé světové války, divizní generál. Hned...
Včera, 11:30
Zámek Brandýs nad Labem patří k významným renesančním památkám. Původně se jednalo o gotický hrad...
Včera, 10:11
Organizátoři minulých novoročních ohňostrojů v Praze založili spolek Ohňostroj pro Prahu a chtějí uspořádat show...
Včera, 10:00
Podzim je tady naplno, ale víme vůbec co nosit? Jaké jsou letošní barvy a trendy?...
Reklama