Epidemiologická situace se podle hygieniků začíná v České republice pomalu, ale jistě zhoršovat. Situace sice zatím není vážná, není třeba zavádět restriktivní opatření, ale je třeba si uvědomit, že se zkrátka s covidem musíme naučit žít. Podle karlovarské lékařky Věry Procházkové (ANO) se jedná o letní vlnu, která je předzvěstí té podzimní.
„Chvilku jsme si oddechli a někteří z nás si možná začali myslet, že koronavirus zmizel, zmizí nebo byl zničen. Nic takového se ale nestalo, a stejně jako jsme se naučili žít s chřipkou, naučíme se postupně žít i s covidem,“ říká lékařka, která chce na podzim zabojovat o senátorské křeslo a věnovat se v Senátu otázkám zdravotnictví.
Podle jejích dalších slov není třeba nikoho koronavirem strašit Je ale nutné dodržovat několik zásadních pravidel, která prokazatelně snižují možnost onemocnění či zabraňují těžkému průběhu.
„Dlouhá léta jsme se učili žít s chřipkou. Poté jsme ji lehce začali podceňovat a to bohužel u některých lidí vedlo k tomu, že na ni i zemřeli. Covid se dá v určitých ohledech s chřipkou srovnat a dnes už je jisté, že nás tato onemocnění budou stále i v budoucnu a je proto jen na nás, jak se s nimi vyrovnáme,“ pokračuje lékařka s tím, že nepochybně funguje základní hygiena, tedy minimálně mytí rukou kdykoliv přijdu z vnějšího prostředí.
Pokud se však už člověk nakazí, je třeba respektovat alespoň základy léčby viróz a to je nemoc takzvaně “vyležet“, nenamáhat se a izolovat se od ostatních. Každý by měl mít doma základní léky typu paralenu a neměl by zapomínat pít velké množství tekutin, zvláště když má teplotu.
„Určitě bych v současné době nedoporučovala plošné uzavírky a podobné zákazy. Přesto si ale myslím, že je třeba pomalu začít připravovat opatření, která byla běžná v chřipkovém období. Omezení návštěv v nemocnicích a sociálních zařízeních nejsou špatná rozhodnutí. Je totiž třeba chránit křehké, málo odolné a nemocné jedince. Návštěvy zde s rouškou by měly být samozřejmostí. Také bychom měli doporučit všem chronicky závažně nemocným lidem očkování jako prevenci. Očkováni by měli být v době, kdy jsou relativně stabilní a zdraví. Prevence je vždy lepší, než složitá léčba,“ doplňuje Věra Procházková a přidává několik rad k nadcházejícímu létu: „Dávejte na sebe pozor o prázdninách. Sluníčko přijímejte s opatrností, nekoupejte se v nakažené vodě a nejezte potraviny, které leží dlouho na slunci. Buďte opatrní při sportu, dělejte přestávky při dlouhé jízdě autem a nepřeceňujte se.“
Zdroj: vz