Rozhledna na Dobré vodě u Horní Plané je turistickým fenoménem

5.7.2022
Jiří Bydžovský

Veliký fenomén lákající mnoho turistů, kteří do Horní Plané dokonce jezdí kvůli ní. Řeč je o 37 metrů vysoké rozhledně, která stojí na hřebeni návrší Dobrá Voda nedaleko Horní Plané. Otevřela se v listopadu minulého roku a od té doby ji navštívily tisíce lidí, což z rozhledny, kam je vstup zdarma, dělá jedno z nejnavštěvovanějších míst.

„U turistů, kteří přijedou do Horní Plané je to téma číslo jedna. Na rozhlednu se ptají všichni, kteří k nám přijdou. Zajímají se o ní. Ptají se na okolnosti jejího vzniku,“ uvádí Aneta Korandová z Kulturního a informačního centra Horní Planá.

Podle ředitelky Kulturního a informačního centra Horní Planá Lucie Roubínové se jedná o tahák celé oblasti. „Turisté sem záměrně jezdí kvůli rozhledně. Připravujeme celou sadu propagačních předmětů, kde bude hlavním motivem naše rozhledna,“ doplnila Lucie Roubínová.

„Nová rozhledna rozšiřuje rekreační možnosti v našem městě. Krásný lesopark na Dobré Vodě byl v uplynulých 20 letech obnoven díky úsilí Spolku Stifterův park a nabízí návštěvníkům k procházkám síť vycházkových cest a pěšin, výhledy do okolní krajiny, odpočinková místa, zajímavé i typické zdejší dřeviny, zvířecí park, nově i sluneční lázně, letní kino a četná další místa,“ uvedl starosta Horní Plané Jiří Hůlka.

Svým tvarem rozhledna připomíná karafu na vodu. Podle dávné legendy zde byl objevený pramen zázračné, živé vody, ale připomíná i zdejší sklářskou tradici, která měla v regionu bohatou historii. Rozhledna má tři vyhlídkové plošiny, přičemž ta nejvyšší se nachází ve výšce 32 metrů. Vybudování rozhledny vyšlo na zhruba 11,5 milionu korun, 5 milionů korun pokryla dotace z Ministerstva pro místní rozvoj, Národní program podpory cestovního ruchu v regionech. Prvotní myšlenkou pro její postavení bylo propojení lesoparku s okolní krajinou, kdy se odsud otevíraly působivé vyhlídky na řeku Vltavu, šumavské panorama s Plechým, Smrčinou a dalšími vrcholy, na Vítkův kámen, Srdce Vltavy

První konkrétní kroky úřad nejvýše položeného města v jižních Čechách podnikl v roce 2012. Projekt stavby rozhledny začal nabývat konkrétní podoby po roce 2016. Horní Planá navázala spolupráci s projektantem Václavem Hatlmanem. Vzniklo pět návrhů, z nichž byl zastupitelstvem města vybrán jeden finální. V roce 2018 byla hotová projektová dokumentace a o rok později bylo vydáno stavební povolení. V listopadu roku 2021 se rozhledna otevřela pro veřejnost.

Zdroj:vz


Témata:

Nepřehlédněte