20℃
Dnes je 22. duben , svátek má Evženie

Tyhle spotřebiče se používaly za totáče. Pamatujete ještě na tancující tatramatky?

Další fotky

Naše maminky a babičky nejspíš ještě vzpomínají na dobu, kdy byla elektronika, domácí spotřebiče a veškeré přístroje nedostatkovým zbožím. Pojďme se vrátit do komunistické éry a připomenout si, co se dřív používalo.

Reklama

Dnes už jsou pro nás nejmodernější spotřebiče v domácnosti samozřejmostí. Ještě před sametovou revolucí to tak ale ani náhodou nebylo. Spotřebiče tehdy zkrátka nebyly a když jste chtěli koupit pračku, ledničku, vysavač a další elektroniku, museli jste vystát dlouhou frontu před Tuzexem. Fronty však byly tak dlouhé, že něco koupit byl nadlidský úkol. Lidé v nich často čekali celou noc.

Když už do Tuzexu nějaká novinka dorazila, nebyla však dlouhá fronta nic neobvyklého. Ba naopak. Československo se totiž po roce 1948 zaměřovalo hlavně na těžký průmysl, ale ten lehký na tom už byl o dost hůř. Když byla v roce 1960 dokončená elektrifikace, mohly si rodiny konečně začít pořizovat elektrické spotřebiče.

Návrat do dětských dní. Pohádky na zdi nám přinášela legendární promítačka. Pamatujete?

Když už se pak k nám začaly dostávat, byly z dnešního pohledu dost šílené. Ale tehdy šlo o luxusní vybavení, které nesmělo chybět v žádné domácnosti. Hlavními výrobci v socialistickém Československu byly podniky Elektropraga Hlinsko, Romo Fulnek a slovenský Calex a Tatramat.

Tancující tatramatky

Do domácností se začaly dostávat mixéry a šlehače, které se k nám dostaly zejména pod známou značkou Eta, která funguje dodnes. Eta spotřebiče se vyráběly v národním podniku Elektro-Praga Hlinsko. Ale také o vařiče, žehličky, vysavače, pračky, ledničky a další přístroje.

Tuzex. Obchod luxusu, kde se za bony daly sehnat džíny. Vítejte v totalitním Československu

Zapomenout nemohou maminky a babičky třeba na pračku Tatramat, která se při praní a ždímání tak pohybovala a tančila po celé koupelně, že na „tatramatce“ museli členové rodiny sedět. Lépe si vedl výrobce praček Romo Fulnek, s jehož výrobky byli snad všichni spokojeni.

Populární byla té doby lednička Calex, která se neodmražovala. Proto když se nechala jen chvilku otevřená dvířka, led jste mohli odsekávat.

Návrat do zlaté éry retro stylu. Umíte se obléknout jako filmová hvězda z 50. let?

Pračku ani lednici neměl každý

I když byly už elektrické spotřebiče k dostání, ani náhodou to neznamená, že je měl doma každý. Stály totiž několik platů a museli jste na ně šetřit měsíce. Pak bylo potřeba zapsat se do pořadníku, jelikož šlo o nedostatkové zboží. Navzdory všem komplikacím ale nakonec měla většina československých domácností v 60. letech pračku a ledničku.

FOTO: Socialistické spotřebiče

Socialistické spotřebiče - tuzex socialistické spotřebičeSocialistické spotřebiče - tuzex socialistické spotřebičeSocialistické spotřebiče - tuzex socialistické spotřebičeSocialistické spotřebiče - tuzex socialistické spotřebičeSocialistické spotřebiče - tuzex socialistické spotřebiče
Další fotky
Socialistické spotřebiče - tuzex socialistické spotřebičeSocialistické spotřebiče - tuzex socialistické spotřebičeSocialistické spotřebiče - tuzex socialistické spotřebičeSocialistické spotřebiče - tuzex socialistické spotřebiče
Před 34 minutami
Od vynálezu prvního automobilu na konci 19. století přišly na svět miliony modelů aut od...
Před 2 hodinami
Nepohodlné knihy a mocní tohoto světa. Oheň a voda. Věčný svár, od úsvitu věků. Nerovný...
Dnes, 11:30
Jestli často sedíte při práci, možná právě tohle může za vaše úzkostné stavy. Tak zní...
Dnes, 10:00
Letos by oslavil víc jak 300. Narozeniny, ale příklad si z něj můžeme brát dodnes....
Dnes, 08:00
První smutné jaro, první světové války. Blátivé, deštivé, studené. Nekonečné týdny čekání v zákopech. Ve...
Včera, 17:30
Milenky mocných byly vždy vděčným tématem klepů prostého lidu. Králové a císařové tím sestupovali ze...
Včera, 16:00
Těšil se dokonce i přízni carského dvora, přesto měl smůlu. Jeho vynálezy mohly ulehčit práci...
Včera, 14:00
Podle průzkumu NMS Market Research jsou ženy připraveny hůře, než muži. I celkově ale velmi...
Včera, 11:30
Alkohol s energeťákem je oblíbeným nápojem mladých. Ale co je na něm tak fascinuje?! Experti...
Včera, 10:00
Oficiálně byl znám jako François Duvalier, prezident Haiti. Narodil se 14. dubna 1907 a v...
Reklama