• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Rozpočet s rekordními výdaji prošel, i přes rostoucí kritiku opozice

  8.12.2021
  Jan Štoll

  Brno bude příští rok hospodařit s téměř tří miliardovým schodkem. Rozpočet počítá s příjmy 14,5 miliardy a výdaji 17,2 miliardy korun. Schválili jej zastupitelé. Pro rozpočet zvedlo ruku 36 zastupitelů a mezi nimi i část opozice, čtyři opoziční zastupitelé byli proti a šest se jich zdrželo. Zastupitelstvo má 55 členů, někteří nebyli přítomní.

  Bývalý primátor Brna a nyní opoziční zastupitel Petr Vokřál (dříve ANO, nyní nez.) rozpočet nepodpořil a vytkl mu nárůst zadluženosti v době rekordních příjmů. „Za čtyři roky se vrátíme o dvě dekády nazpět. Vrátíme se do doby největší zadluženosti za celé období fungování města Brna,“ zdůraznil Vokřál. Upozornil také na zvyšující se náklady stavebních prací. „Zadluženost tak nebude pět miliard jako v dobách největší zadluženosti, ale bude to třeba kolem osmi miliard. Město to přivede do velmi obtížné situace s vysokou zadlužeností. V České republice pár příkladů takto zadlužených měst máme,“ řekl Vokřál.

  Rozdíl pokryjí nedočerpané peníze z letošního roku, peníze z prodeje majetku a případně plánovaný až třímiliardový úvěr. Na investice je vyčleněno přes šest miliard. „Nikdy v minulosti město nemělo tak vysoké výdaje,“ komentoval už návrh rozpočtu se schodkem téměř 3 miliardy exnáměstek primátora Robert Kotzian (Brno+). „Současná koalice hospodaří průměrně s téměř 4 miliardami korun ročně navíc oproti minulému vedení Petra Vokřála a průměrně s téměř 6 miliardami korun navíc oproti koalici vedené Romanem Onderkou mezi lety 2010-2014. Přesto současné koalici chybí peníze, a přesto chystá prodej majetku,“ podivoval se Kotzian.

  Brno plánuje rekordní výdaje. Rozpočtovou díru zalepí výprodej majetku a úvěry

  S ohledem na růst cen energií a platových tarifů bude v rozpočtu rezerva půl miliardy korun. Na dofinancování investic je v rozpočtu navržený úvěr v objemu tří miliard korun od dvou bank, a to Komerční banky a České spořitelny. Na konci letošního roku bude mít město dluh 2,7 miliardy korun.

  Město nepočítá s prodejem Technologického parku, ale plánuje, že asi za miliardu prodá nevyužité pozemky a budovy. Oproti letošnímu rozpočtu se zhruba o dvě miliardy zvýší příjmy s ohledem na změnu rozpočtového určení daní a dobrý výběr daní. Kromě multifunkční haly a koncertního sálu nazvaného Janáčkovo kulturní centrum bude patřit mezi další významné investice dokončení prodloužení tramvajové trati k univerzitnímu kampusu, další práce na velkém městském okruhu, dostavba kanalizace a případná stavba atletické haly u univerzitního kampusu.

  STO/ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte