7℃
Dnes je 18. říjen , svátek má Lukáš

Rudé brigády unesly Alda Mora. Otřesný případ terorismu z konce sedmdesátých let

Další fotky

Otřásl tehdy celým světem, už jen proto, že Aldo Moro (nar. 23. 9. 1916) byl významným politikem. Dvakrát, v letech 1963 – 1968 a 1974 – 1976 se stal premiérem Itálie a nyní mají o jeho životě rozhodovat teroristé?

Reklama

Jak k tomu mohlo dojít? 70. léta nebyla pro obyvatele Itálie zrovna veselá. Ekonomická krize šla ruku v ruce s krizí politickou. Každou chvíli propukaly finanční skandály, ministři odstupovali z funkcí pro obvinění z korupce, do toho hřměly výbuch pum, mafie vraždila nepohodlné osoby a zločinnost obecně rostla rychlým tempem. Podle údajů italské bezpečnostní služby působila tehdy v Itálii asi stovka různých levičáckých skupin, které si dávaly „revoluční“ názvy jako Ozbrojené komunistické oddíly, Rudá hvězda, Vojáci z lidu, Bojující strana komunistických proletářů apod. V době únosu Alda Mora byla po válce u moci již 34. vláda. (Dodnes se jich v Itálii po válce vystřídalo přes 60.)

Bezstarostné hry se v Mnichově před 47 lety změnily v krvavý masakr. Na krytí vrahů se podílela i StB

Poslední dny Alda Mora

16. březen 1978, asi 8.50 hodin – Aldo Moro ráno usedá na zadní sedadlo služebního tmavomodrého Fiatu 130. Cestou do parlamentu chce ještě stihnout krátkou modlitbu v kostele. Cesta minikonvoje se má sice co nejčastěji měnit, ale velitel ochranky rozhoduje, že se pojede stejnou cestou jako už několik posledních dní. Moroův vůz neměl neprůstřelná skla, ani automatické zabezpečovací zařízení dveří, protože na opancéřovaná auta měly podle vlády nárok jen osoby zastávající vládní funkce, což Aldo Moro tehdy nebyl. Kromě Moroa je v autě samozřejmě řidič a vedle něj bodyguard. Za nimi jedou tři mladí, nezkušení bodyguardi v autě Alfa Romeo Alfetta.

Masový vrah McVeigh. Americký terorista měl na svědomí 168 lidských životů

16. březen, 9.00 hodin – Na křižovatce ulic via Fani a via Stresa začne náhle překvapivě couvat bílý Fiat 128 s diplomatickou značkou, zatarasí průjezd, Morův vůz nestačí zabrzdit a narazí do něj. A do jeho vozu vzápětí narazí doprovodný vůz s bodyguardy. A sklapla past. Z vozu s diplomatickou značkou vyskočí dva civilisté se zbraněmi v rukou. Další čtyři muži v uniformách stevardů letecké společnosti „Alitalia“, kteří přišli asi před půlhodinou a posadili se v zahrádce malého bistra u křižovatky, začnou střílet na Morovu doprovodnou alfettu ze samopalů, na jeho fiat pálí jen z automatických pistolí. V úmyslu mají zabít jen strážce a Mora dostat živého. A to se jim také podaří. Když krvavý masakr po několika minutách skončí, falešní stevardi surově vyvlečou Mora z vozu, z jeho kožené aktovky si vybírají z pěti složek jen dvě – ty s tajnými dokumenty a léky. Mají zřejmě přesné informace. Potom Mora vtlačí ho Fiata 132, který čeká opodál s běžícím motorem a vzápětí mizí v hustém provozu. Celé drama netrvá déle než tři minuty. Na zemi po přepadení zůstalo 92 nábojnic a 5 mrtvých. Přepadovou operaci jako takovou zajišťovalo devět automobilů, z toho dva nákladní.

Hořké plody německého podzimu nečekaně zesládly. Teroristů z Frakce Rudé armády se ujala NDR

18. březen a následující dny – Vedení komunistické teroristické organizace „Rudé brigády“ (Brigate Rosse) se ve svém prohlášení hlásí k zavraždění pěti bodyguardů a k únosu Alda Mora. Oznamují, že Aldo Moro bude postaven před lidový tribunál a připojují jeho fotografii před praporem Rudých brigád. Moro je zatím držen v honosné vile na předměstí Říma v pokojíku pro služku.  Hlavním vyšetřujícím samozvaného tribunálu je Mario Moretti (*1946), velitel celé akce, která byla údajně připravována sedm měsíců. Byl jediným člověkem, který s Morem během jeho věznění mluvil. Teroristé Alda Mora sledovali každý den, zjistili, že ho střeží pět bodyguardů, ale že auto není pancéřované a nemá neprůstřelná skla, což jim přepadení významně usnadnilo. Morovy výslechy jsou nahrávány na magnetofonové pásky, Moro může psát dopisy, některé z nich únosci uveřejňují, a tak udržují veřejnost v napětí. Policie mezitím shání svědky únosu a provádí razie, ale bez jakéhokoliv úspěchu. Nikam ale nevede ani jednání únosců s italskou vládou. Ta se nenechává vydírat a požadavky Rudých brigád na propuštění jejich 16 vězněných členů odmítá s konečnou platností. Když se potom Rudým brigádám nepodaří ani přesvědčit sesterskou teroristickou organizaci „Prima Linea“ (První linie), aby bombovými útoky ve velkých italských městech odvedla pozornost policie od vyšetřování únosu Alda Mora, je zřejmě o osudu Aldo Mora rozhodnuto. Únosci se na jeho zavraždění usnesli počátkem května. Dva nebo tři dny před popravou ho seznamují s rozsudkem a nabízejí mu, aby sepsal poslední vůli. Pak mu však oznámí, že ho z „humánních“ důvodů za několik dnů propustí na svobodu.

Legendární revolucionář Ernesto Che Guevara se vydal cestou, která nikam nevede. A podle toho taky dopadl

9. květen 1978, ráno – Věznitelé (Gallinari a Braghettiová, kteří ho hlídali a starali se o něj 55 dní) ho přivedli k červenému renaultu a poručili mu, aby si lehl do zavazadlového prostoru. Potom ho přikryli dekou, Gallinari vytáhl pistoli a střelil Aldo Mora do prsou, srdce však nezasáhl. Raněný se začal zmítat a pokusil se krýt pažemi. Gallinari pak vyrval vedle stojící Braghettiové automatickou pistoli a prostřílí své oběti hruď celkem 11 ranami. Dvojice potom nasedla do auta a odjela do středu Říma.

9. květen, 12.00 hodin – Jeden člen Rudých brigád telefonicky oznamuje, že mrtvola Alda Mora je v kufru renaulta na via Caetani.

Incident z roku 1972 udělal z Angely Davisové nebezpečnou teroristku. Jak přesně to bylo, se neví dodnes

A co bylo dál?

Nakonec se podařilo v souvislosti s únosem Alda Mora zatknout více než 40 teroristů, z nichž bylo 32 odsouzeno k doživotnímu odnětí svobody, nejvyšším možnému trestu v Itálii, a ostatní k mnohaletým trestům odnětí svobody, někteří v nepřítomnosti. Tím také činnost Rudých brigáda fakticky skončila. Mario Moretti sám byl odsouzen k šesti doživotním trestům, ale po 15 let ve vězení byl v roce 1998 podmínečně propuštěn na svobodu s tím, že může pracovat mimo vězení, ale v noci a o víkendech se musí do vězení vracet.

FOTO: Únos Aldo Mora 1978

Únos Aldo Mora 1978 - Aldo Moro (1916 – 1978) – connons.wikimediaÚnos Aldo Mora 1978 - Samopal FNAB-43 – wikipediaÚnos Aldo Mora 1978 - Aldo Moro ve vězení Rudých brigád – wikipedieÚnos Aldo Mora 1978 - KIDNAPPING OF ALDO MOROÚnos Aldo Mora 1978 - Unesený Aldo Moro s novinami s datem 19. dubna 1978 – connons.wikimedia
Další fotky
Únos Aldo Mora 1978 - ALDO MORO 30 ANNI DOPO: ANCORA DUBBI, QUANTI IN VIA FANI E CHI SPARO‘Únos Aldo Mora 1978 - via faniÚnos Aldo Mora 1978 - Tělo člena Morovy échranky v alfettě (Giulio Rivera) – wikipedieÚnos Aldo Mora 1978 - Těla řidiče a bodygarda v autě Aldo Mora – wikipedieÚnos Aldo Mora 1978 - Samopal FNAB-43 použitý při přepadení – wikipediaÚnos Aldo Mora 1978 - ITALY PREMIER ALDO MORO KIDNAPPED –Únos Aldo Mora 1978 - Prospero Gallinari (Giuseppe) – střežil Aldo Mora 55 dní – wikipedieÚnos Aldo Mora 1978 - ALDO MORO 30 ANNI DOPO: ANCORA DUBBI, QUANTI IN VIA FANI E CHI SPARO‘Únos Aldo Mora 1978 - Památník Aldo Moro, via Caetani, Řím – wikipediaÚnos Aldo Mora 1978 - Nastražená past na Via Fani ráno 16. března 1978. Mario Moretti řídil Fiat 128 s poznávací značkou CD, která blokovala auta Aldo Moro a doprovod-wikipediaÚnos Aldo Mora 1978 - Nalezení Těla Aldo Moíra – wikipedieÚnos Aldo Mora 1978 - Mario Moretti ve vězení v roce 1981 -wikipediaÚnos Aldo Mora 1978 - Falešní stevardi (letci) v zahrádce malého bistra – film Případ Moro (1986) – wikipediaÚnos Aldo Mora 1978 - Anna Laura Braghetti, odosuzená k doživotnímu vězení, se provdala za Gallinariho (spoou střežili Aldo Mora 55 dní). – wikipediaÚnos Aldo Mora 1978 - Aldo Moro v roce 1978 – wikipediaÚnos Aldo Mora 1978 - Aldo Moro s socialistickým vůdcem Pietro Nenni . – wikipediaÚnos Aldo Mora 1978 - Aldo Moro s rodinou na audienci u papeže Pavla VI. – connons.wikimediaÚnos Aldo Mora 1978 - Aldo Moro při projevu v Poslanecké sněmovně (1963) – wikipediaÚnos Aldo Mora 1978 - Aldo Moro a Amintore Fanfani (křesťansko-demokratický politik) – connons.wikimedia

Postup vlády v případu únosu Alda Mora byl velmi kritizován, zvláště poté, když Rudé brigády roku 1981 unesly řadového politika Ciro Cirilla. Vláda tehdy s teroristy jednala a Cirillo byl po zaplacení výkupného nakonec propuštěn.

 

Včera, 17:30
Mašinérie Hitlerovy Třetí říše by nemohla vzniknout, existovat a rozvíjet se bez systému a řádu,...
Včera, 16:00
Každého potká v životě bolest a smutek. Přestože se jedná o normální, zdravé emoce, vyžívat...
Včera, 14:00
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Včera, 14:00
Velké Karlovice nabízejí spoustu zážitků, navíc leží v krásné přírodě Javorníků a Vsetínských Beskyd.
Včera, 11:30
Přitom na to měla plné právo. Marie Alexandrovna Romanovová, jediná dcera ruského cara Alexandra II., se...
Včera, 10:00
25. srpna 1845 se narodil v Mnichově Maxmiliánu bavorskému a jeho ženě Marii syn, jenž...
Včera, 08:00
Jezdit do Paříže za učením je už stopadesátiletou tradicí českých výtvarníků. Žádný jiný ale tak...
16.10.2019
Moani Lunga postoupil vpřed. Popadl z otrokářových rukou naběračku, vnořil ji do nádoby, vyňal ji...
16.10.2019
Enver Halil Hodža (albánsky Enver Hoxha, 16. října 1908 – 11. dubna 1985) pocházel ze zámožné muslimské rodiny a od svého strýce...
16.10.2019
Hrdina od Zborova, jeden z nejvlivnějších českých důstojníků za druhé světové války, divizní generál. Hned...
16.10.2019
Zámek Brandýs nad Labem patří k významným renesančním památkám. Původně se jednalo o gotický hrad...
Reklama