Rudolf Jelínek, zapomenutý playboy československého filmu

Když se řekne idol žen předrevolučních filmů, napadnou nás asi různá jména, málokoho ale Rudolf Jelínek. A přeci. Ve své době byl jedním z nejpopulárnějších herců, který dostával měsíčně i několik stovek žádostí o fotografii s podpisem.

Rudolf Jelínek se narodil 27. února 1935 v Kutné Hoře. Herectví se věnoval už od mládí, začal nejprve v ochotnickém spolku ve svém rodném městě. Ovšem o kariéře filmového herce prý nikdy nepřemýšlel. Podle jeho vyjádření chtěl být učitelem tělocviku nebo inženýrem. Nicméně, rád sportoval, hrál především házenou a košíkovou, zimy pak trávil na lyžích.

Tomu, že se později stane idolem žen nic nenasvědčovalo, ačkoliv se již rozhodl pro profesní hereckou dráhu. Nastoupil na DAMU a v roce 1957 akademii úspěšně zakončil. Po absolutoriu nastoupil k Beskydskému divadlu v Novém Jičíně. Poté vystřídal několik divadelních angažmá, aby v roce 1963 přišel do hlavního města. V Praze dostal příležitost v Divadle S. K. Neumanna, ale hrál rovněž v Divadle za Branou. Nakonec v roce 1963 přijal angažmá na Vinohradech, kde zůstal dlouhých 43 let (do roku 2006). Poté se ještě objevil v Divadle pod Palmovkou a v Divadle na Jezerce.

Major Zeman měl být major Hurych. Co všechno nevíte o legendárním seriálu

Major Zeman osudovým seriálem?

Rudolf Jelínek coby major Jiří Hradec v seriálu 30 případů majora Zemana sklízel u tehdejších divaček nebývalé úspěchy. Už v době natáčení dostával měsíčně dvě stě až tři sta dopisů se žádostí o fotografii.

Svou roli v seriálu dostal díky režiséru Jiřímu Sequensovi, který ho znal už z natáčení filmu Atentát (1964). Po letech Jelínek přiznal, že natáčení jeho prvního veleúspěšného filmu bylo opravdu náročné: „Jirka Sequens chtěl, aby vše bylo jako doopravdy. Natáčení tak bylo velmi náročné. V té době navíc bylo těžké natočit film o západním odboji.“

Film Atentát byl nadčasový, navzdory době

Byly i další filmy

Jelínek se poprvé před kamerou objevil ve filmu podle scénáře Miloše Formana Štěňata. Pak následovaly další role. V roce 1957 hrál ve filmu Váhavý střelec, v roce 1958 ztvárnil mladého chovatele koní ve filmu Smrt v sedle. Jedním z jeho nejúspěšnějších filmů byl zmíněný Atentát Jiřího Sequense. Poté jeho kariéru do značné míry ovlivnil seriál 30 případů majora Zemana a z novějších počinů jmenujme například film Obsluhoval jsem anglického krále, kde si rovněž zahrál. Rudolfa Jelínka, nebo spíše jeho hlas, můžeme slyšet i v dabingu.

Hercovou první ženou byla Jarmila Hlavatá, se kterou má dvě děti, Marka a Báru. Zároveň je dědečkem pěti vnoučat. První žena bohužel zemřela v roce 2000. Rudolf Jelínek se však i přes svůj věk znovu oženil, vzal si dostihovou trenérku a žokejku Martinu Růžičkovou.

Pro všechny fandy českého a československého filmu zůstane navždy v paměti jako sympatický major Hradec, který hrál v této roli do značné míry sám sebe, playboye, kterému ženy padají téměř k nohám.

Dnes, 15:40
„Vždyť to jsou naši zlatí hoši. Vyhráli nám, prosím, Pershingovu olympiádu Spojenců v roce 1919...
Dnes, 11:40
Všechny své umělecké „role“- malíře, sochaře, performera a básníka – chápe a žije jako roli...
Dnes, 10:54
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Dnes, 10:54
Od soboty 5. prosince nejen v pražském Rock Café, ale i po celém v Česku...
Dnes, 10:20
Snad žádná jiná květina nemá tak širokou škálu barev, tvarů, ale také způsobů využití. Chryzantémy...
Dnes, 08:59
Že si 15letý školák zapálí marihuanu? Možná právě učinil první krok do drogového pekla. Marihuana...
Dnes, 08:11
Nejvyšší horou Ukrajiny je s nadmořskou výškou 2061 nad mořem vrch Hoverla. Hora se nachází...
Včera, 21:02
Ve věku 92 let zemřela televizní a rozhlasová moderátorka Kamila Moučková. Uvedla to Česká televize.
Včera, 15:40
Prostituce je nejstarším řemeslem světa. Přirovnání většinou kulhají, ale pro jednou je v tomto případě...
Včera, 14:48
Zatím co epidemiologická situace v Praze je podle indexu rizika na hodnotě 45 a například...
Včera, 14:19
V Česku je každý rok odhaleno přes 1200 nových případů žloutenky typu C. Obecně prospěšná...
Reklama