Rudolf Jelínek, zapomenutý playboy československého filmu

6.10.2020
Jaroslav Svoboda

Rudolf Jelínek se narodil 27. února 1935 v Kutné Hoře. Herectví se věnoval už od mládí, začal nejprve v ochotnickém spolku ve svém rodném městě. Ovšem o kariéře filmového herce prý nikdy nepřemýšlel. Podle jeho vyjádření chtěl být učitelem tělocviku nebo inženýrem. Nicméně, rád sportoval, hrál především házenou a košíkovou, zimy pak trávil na lyžích.

Tomu, že se později stane idolem žen nic nenasvědčovalo, ačkoliv se již rozhodl pro profesní hereckou dráhu. Nastoupil na DAMU a v roce 1957 akademii úspěšně zakončil. Po absolutoriu nastoupil k Beskydskému divadlu v Novém Jičíně. Poté vystřídal několik divadelních angažmá, aby v roce 1963 přišel do hlavního města. V Praze dostal příležitost v Divadle S. K. Neumanna, ale hrál rovněž v Divadle za Branou. Nakonec v roce 1963 přijal angažmá na Vinohradech, kde zůstal dlouhých 43 let (do roku 2006). Poté se ještě objevil v Divadle pod Palmovkou a v Divadle na Jezerce.

Major Zeman měl být major Hurych. Co všechno nevíte o legendárním seriálu

Major Zeman osudovým seriálem?

Rudolf Jelínek coby major Jiří Hradec v seriálu 30 případů majora Zemana sklízel u tehdejších divaček nebývalé úspěchy. Už v době natáčení dostával měsíčně dvě stě až tři sta dopisů se žádostí o fotografii.

Svou roli v seriálu dostal díky režiséru Jiřímu Sequensovi, který ho znal už z natáčení filmu Atentát (1964). Po letech Jelínek přiznal, že natáčení jeho prvního veleúspěšného filmu bylo opravdu náročné: „Jirka Sequens chtěl, aby vše bylo jako doopravdy. Natáčení tak bylo velmi náročné. V té době navíc bylo těžké natočit film o západním odboji.“

Film Atentát byl nadčasový, navzdory době

Byly i další filmy

Jelínek se poprvé před kamerou objevil ve filmu podle scénáře Miloše Formana Štěňata. Pak následovaly další role. V roce 1957 hrál ve filmu Váhavý střelec, v roce 1958 ztvárnil mladého chovatele koní ve filmu Smrt v sedle. Jedním z jeho nejúspěšnějších filmů byl zmíněný Atentát Jiřího Sequense. Poté jeho kariéru do značné míry ovlivnil seriál 30 případů majora Zemana a z novějších počinů jmenujme například film Obsluhoval jsem anglického krále, kde si rovněž zahrál. Rudolfa Jelínka, nebo spíše jeho hlas, můžeme slyšet i v dabingu.

Hercovou první ženou byla Jarmila Hlavatá, se kterou má dvě děti, Marka a Báru. Zároveň je dědečkem pěti vnoučat. První žena bohužel zemřela v roce 2000. Rudolf Jelínek se však i přes svůj věk znovu oženil, vzal si dostihovou trenérku a žokejku Martinu Růžičkovou.

Pro všechny fandy českého a československého filmu zůstane navždy v paměti jako sympatický major Hradec, který hrál v této roli do značné míry sám sebe, playboye, kterému ženy padají téměř k nohám.Nepřehlédněte