16℃
Dnes je 25. červen , svátek má Ivan

Ruský vynálezce proslul jako „ranhojič“ polámaných kovů. Léčil je elektrickým obloukem

Další fotky

Dneska samozřejmost, koncem 19. století horká novinka. Opravdu horká. Teplota svařovacího oblouku dosahuje až 8000 stupňů. Komu však připsat prvenství tohoto převratného vynálezu?

Reklama

První, kdo použil teplo elektrického oblouku ke svařování, byl zřejmě Auguste De Meritens roku 1881 ve Francii. První patent na svařování však získal jeho žák, Rus Nikolaj Nikolajevič Benardos, rovněž ve Francii. Šlo o svařování uhlíkovými elektrodami a Benardos zřejmě jako první na světě prakticky dokázal, že tímto způsobem je možné svařovat kovy i pod vodou, tj. bez přístupu kyslíku.

Co bylo třeba zlepšit v oblasti elektrotechniky, to vylepšil. Živý Cimrman, František Křižík

Ještě před koncem 19. století, přesně v roce 1890, C. L. Coffin z Detroitu obdržel první americký patent na svařování elektrickým obloukem za použití kovové elektrody. Jeho princip je jednoduchý. Elektrický proud rozžhavuje kovovou elektrodu, z níž roztavený kov odkapává na místo, které je třeba svařit nebo zacelit a vznikne tak kýžený svar. Práce svářeče se tím výrazně zjednodušila a svar byl výrazně pevnější.

Ruský vynálezce Kulibin, nedoceněný génius. Sestrojil cokoliv, mechanického slona i šlapací tříkolku

Již o dva roky dříve, roku 1888, ale svařování elektrickým obloukem předvedl ruský vynálezce Nikolaj Gavrilovič Slavjanov. Narodil se 5. května 1854 v obci Nikolské u Voroněže. Gymnázium vystudoval ve Voroněži. V letech 1872 až 1877 navštěvoval Petrohradský báňský ústav, který i úspěšně dokončil. V letech 1881 až 1883 působil v Omutinském závodě. Poté se odstěhoval do Permu, kde od prosince 1883 až do své smrti, tj. 17. října 1897, pracoval v Permských zbrojních závodech. Je doložené, že v nich během tří nejplodnějších let provedl více než 1500 rozmanitých prací za použití elektrického svařování a z tohoto období také pochází většina jeho vynálezů.

Naivní idealista i nositel pokroku. Vojta Náprstek prchal před smrtí za oceán. Jaké vynálezy nám z ciziny přivezl?

V roce 1888 Slavjanov předvedl před státní komisí svaření klikové hřídele parního stroje v jedné z dílen Permských zbrojních závodů za použití elektrického oblouku. Jako první při tom použil ke svařování kovovou elektrodu a tavidlo a svůj vynález nazval „elektrickým odléváním kovů“. Pro prokázání praktické použitelnosti navrženého postupu svařil Slavjanov na ukázku osm různých druhů kovů a jejich slitin kovů a slitin – bronz, zvonový bronz, tombak (slitina mědi a zinku), nikl, ocel, litinu, měď a stříbro.

FOTO: Slavjanov a svařování elektrickým obloukem

Slavjanov a svařování elektrickým obloukem - Nikolaj Slavjanov -wikimedia commonsSlavjanov a svařování elektrickým obloukem - Ruční obloukové svařování – wikipedieSlavjanov a svařování elektrickým obloukem - Slavjanov (vpravo) -wikimedia commonsSlavjanov a svařování elektrickým obloukem - Slavjanov v permské továrně- wikimedia commonsSlavjanov a svařování elektrickým obloukem - Nikolaj Slavjanov mezi dělníky Permských zbrojních závodů-wikimedia commons
Další fotky
Slavjanov a svařování elektrickým obloukem - Nikolaj Slavjanov v v Permských zbrojních závodech -wikimedia commonsSlavjanov a svařování elektrickým obloukem - Slavjanov mezi prvními svářeči v Permu v říjnu 1888 (sedící uprostřed) -wikimedia commonsSlavjanov a svařování elektrickým obloukem - Hvězda Nikolaje Slavjanova na chodníku slávy v Permu -wikimedia commonsSlavjanov a svařování elektrickým obloukem - Obloukové svařování svarecky-elektrody.cz

Slavjanova pověst jako všemocného „ranhojiče“ poškozených kovových výrobků se rychle rozšířila, přesto se v Rusku Slavjanov větší podpory tehdejších průmyslníků nedočkal a jeho metoda svařování se používala jen v deseti závodech. Dnes si bez ní nedokážeme kovovýrobu vůbec představit.

 

Dnes, 17:30
Zamilovanost a láska. To jsou pojmy, které neznají hodnocení, soud. Říká se, že láska je...
Dnes, 16:00
Bojíte se rádi? Zbytečná otázka, že? Příjemné mrazení v zádech, pokud sedíte v kině, nebo...
Dnes, 14:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Dnes, 14:00
Válka v Koreji začala 25. června 1950 a její následky v podobě severokorejského totalitního režimu...
Dnes, 13:26
Ročník číslo 5, 72 týmů v 6 věkových kategoriích od 8 do 13 let, 188...
Dnes, 12:32
Zaměstnavatelé ve všech třech regionech (Praha, Čechy, Morava) očekávají ve třetím čtvrtletí (červenec, srpen, září)...
Dnes, 12:27
Dobrou zprávou je, že enormní zdražování hypoték tak, jak bylo před pár lety predikováno, se...
Dnes, 12:14
Vyšetřovatelé z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) dnes ráno obsadili budovu Krajského úřadu Středočeského...
Dnes, 11:30
Příslušníci královských rodin to mají někdy komplikované a bez ohledu na konkrétní rodinné vazby stejně...
Dnes, 10:00
Rodiny s dětmi v kočárku hledají obvykle trasy výletů obtížně. Máme hned dvě místa, která...
Dnes, 09:03
Pražského náměstka pro dopravu Adama Scheinherra interpelovala při jednání zastupitelstva hlavního města ve věci rušení...
Reklama