S moravskými Chorvaty se republika vypořádala po svém, kdo neodešel dobrovolně, toho přesídlili

Moravští Chorvaté žili na Břeclavsku od 16. století. Paradoxně, samostatná Československá republika pro ně znamenala praktický konec existence. Jak se ale početná chorvatská menšina objevila na Moravě? A proč naši slovanští bratři zradili republiku?

Obava z Turků vyhnala Chorvaty na Moravu

Nebezpečí invaze Turků, kteří v 16. století postupně pronikali stále hlouběji do pevninské Evropy, vyhnalo obyvatele chorvatské Slavonie až do sousední rakouské monarchie. Chorvatský vojevůdce Mikuláš Šubič Zrinský doporučil obyvatelům Slavonie, aby opustili své domovy a hledali nové na severu, kam snad Turci nikdy neprorazí.

Část chorvatských uprchlíků se po roce 1536 usadila kolem Neziderského jezera v dnešním východním Rakousku. Dalších více jak 8000 uprchlíků se usadilo v pustých vesnicích na jihu Moravy, které byly osiřelé po morové ráně. Nákazy se Chorvaté nebáli, s radostí osídlili vesnice v krajině, která jim tolik připomínala jejich domovinu.

Lužice měla být znovu součástí Československa

Vystřízlivění po vzniku Československa

Na Moravě je novým obyvatelům tak blaze, že v průběhu dalších staletí často zapomínají na své kořeny. Zčásti se poněmčují, zčásti počešťují. Se vznikem Československa v roce 1918 pak chorvatština včetně tradičních zvyků přežívá pouze ve třech vesnicích – v Novém Přerově, Dobrém Poli a Jevišovce.

Češi, se kterými jsme v roce 1918 slavili vznik republiky, nás brzy zklamali. To, co by naším předkům kdysi bývali provedli Turci , o to se dnes pokouší československá správa. Asimilovat nás, zakazovat nám tradice i samotný jazyk,“ uvádí kronika obce Nový Přerov v prosinci 1919.

Nelze se tak divit, že vzhledem k těmto poměrům vstoupila část Chorvatů před druhou světovou válkou do Henleinovy Sudetoněmecké strany. V Dobrém Poli do strany vstoupilo 144, v Jevišovce 100 a v Novém Přerově 40 obyvatel.

Letecká policie fungovala jen čtyři roky, přesto byla unikátní

Poválečné zúčtování

Po roce 1945 ale došlo na poválečné zúčtování. Ozývala se hesla jako „Pryč s chorvatskými zrádci“ nebo Zpátky s nimi do Jugoslávie!“. Každý den přijel ráno do vesnice vlak s cizími lidmi, ti chodili převážně chorvatskou vesnicí, prohlíželi si domy a když se jim některý líbil, ukázali na něj a byl jejich. Číslo daného domu nahlásili na obecním úřadě komisaři, ten zájemci vystavil doklad, se kterými pak šel do domu a oznámil, že ode dneška patří dům jemu.

Část moravských Chorvatů našla po vyhnání domov v Rakousku, část jich odcestovala do Jugoslávie. Kdo z nich dobrovolně neodešel, ten byl přesídlen tam, kde bylo potřeba, jako například do vesnic na Olomoucku a Jesenicku.

Dnes, 15:35
Zřícenina hradu Kostomlaty pod Milešovkou leží na vysokém horském hřebenu Březiny vybíhajícím ze severozápadních svahů...
Dnes, 15:30
Musím se vám přiznat, že jsem teď od Vánoc docela hřešil. Co se týče alkoholu....
Dnes, 13:25
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 13:25
Děláme to automaticky. Syrové brambory uvaříme ve vodě a tu pak vylijeme do odpadu. To...
Dnes, 11:15
Kdo by neznal úžasnou pohádku Sůl nad zlato s legendárním Janem Werichem v roli uštěpačného...
Dnes, 04:00
Nošení chirurgických roušek nebo respirátorů bude od 1. března povinné i na pracovištích. Ochranné prostředky...
Dnes, 04:00
Vlasta Burian je pravděpodobně jednou z největší filmovou postavou české kinematografie všech dob. Nejen pro...
Včera, 19:43
Vláda schválila vyhlášení nového nouzového stavu od 27. února na 30 dní do 28. března....
Včera, 15:35
Co se týče celosvětového nástupu „moderního člověka“ (Homo sapiens), máme jej často spojený s protikladem...
Včera, 15:33
Dopad covidu-19 v Česku je nyní zhruba v polovině ztrát na životech, které Československu způsobila...
Včera, 14:15
Ministerstvo zdravotnictví a hygienické stanice budou moci omezovat obchod, služby, výrobní provozy, bazény i veřejné...
Reklama