3℃
Dnes je 13. prosinec , svátek má Lucie

Samozvaný mužický car. Za hru na ruského vladaře zaplatil kozák Pugačov krutou daň

V Rusku se už dlouhou dobu bouří poddaní. Ale jen jednomu z nich se podaří otřást celým impériem. Donský kozák od řeky Jajiku a samozvaný car Petr III. se na dva roky stane vládcem území většího než střední Evropa. Ale jak se říká, Štěstěna je dáma hodně vrtkavá, a tak osud zamíchá kartami jinak.

Donský kozák carem

Velká většina života slavného samozvance zůstává skryta v temnotách. Víme jen, že pocházel z řad kozáků, kteří byli po staletí hraničáři ruské říše a měli řadu privilegií. Ale v 18. století je chtěla sílící ruská vláda podřídit svému vlivu a kozáci se bouřili. A právě v této atmosféře vstoupil na scénu charismatický, snad pětatřicetiletý muž Jemeljan Pugačov a prohlásil, že není nikdo jiný než car Petr III.

Vládci největší pevninské říše v dějinách. Jak mongolské kmeny dobývaly svět

Tvrdil, že zázrakem přežil pokus o vraždu ze strany své manželky Kateřiny II. Mezi venkovskými lidmi kolovala o carovi řada legend. Jedna z nich tvrdila, že nebyl zabit, a že důvodem jeho svržení bylo, že chystal zákon na osvobození nevolníků. Lidé toužili mít zase cara, kterému na nich záleží a jenž je zbaví „zlých“ pánů a nespravedlivých zákonů. Mladý kozák toho tedy umě využil.

Slavná chodská rebelie. Jak vznikla legendární glosa Lomikare, Lomikare, do roka a do dne

Pugačovovo povstání

Pugačov už bojoval proti Turkům a získal nejnižší důstojnickou hodnost. Z armády však zběhl, opustil Don a objevil se na řece Jajiku. Brzy po svém příchodu jej zatkli a uvěznili, ale z vězení uprchl a vrátil se na Jajik. Během pár měsíců kolem sebe shromáždil početné oddíly a začal – jako správný car – vládnout. Nevadilo, že většina jeho druhů věděla, že carem není. Byla to trochu bláznivá hra – Pugačov vydával výnosy a vládl autoritou, jako by carem byl. V manifestu o svobodě tvrdil: „Já, car Petr, dávám vám v užívání řeku Jajik od pramene po ústí, žold, chleba a věčnou svobodu.“ A jeden z jeho kozáckých velitelů, ataman Zarubin, mu odpověděl: „Jsi sice donský kozák, ale jednou jsme tě přijali za cara a tak už to zůstane.“

První porážka

Pugačov svým věrným slíbil: „Budete tak svobodní jako divoká zvěř ve stepi! Ale zatím musíte bojovat. Svobodu získáme jen ve válce.“ Přidali se k němu další a další. Brzy měl pod kontrolou území velké jako Střední Evropa. Se svým třicetitisícovým vojskem přepadal jednu carskou pevnost za druhou. Nakonec oblehl i Orenburg, avšak k městu rychle přispěchala carská armáda a připravila mu první těžkou porážku.

Hlava pro tančící Salome. Tragický osud kazatele, který pokřtil Ježíše

Konec mužického cara

Pugačov ustoupil na sever a postavil novou armádu, se kterou oblehl a dobyl Kazaň. Ale to už v čele kárných carských vojsk stál jeden z nejlepších ruských vojevůdců všech dob, slavný Suvorov. V bitvě u Volgogradu Pugačova porazil a jeho armádu naprosto zlikvidoval. Otřesení kozáci pak využili jeho šlechetné nabídky beztrestnosti a svého „mužického cara“ vydali carské moci.

Krutá odveta mocných

V kleci jako divoké zvíře vezli Pugačova vesnicemi k moskevskému soudu, který mu přidělil trest smrti rozčtvrcením. Na přání „milostivé“ carevny Kateřiny II. mu jej nakonec změnil na stětí. Na popravišti v Moskvě se zbožný Pugačov dlouho hluboce ukláněl a křižoval. „Odpusť mi, lide pravoslavný, čím jsem se proti tobě provinil,“ prohlásil, než si sundal bílý ovčí kožich a poklekl. Kat se mohl pustit do práce.

Nejschopnější Stalinův generál. Sovětský maršál Tuchačevskij se stal obětí intriky mocných

Popraveny byly tisíce lidí – v některých vesnicích se losovalo a každý třetí šel na smrt. Krutému trestu neunikli ani jeho nejbližší – rodiče, žena i děti. Pugačovovu rodnou vesnici vojáci spálili a srovnali se zemí. A dokonce řeka Jajik musela být přejmenována na Ural – aby už nic nepřipomínalo největší selské povstání v dějinách Ruska, které hluboce otřáslo impériem carevny Kateřiny II.

Zdroj: Libor Budinský (Popravy slavných, 2002)

Před 25 minutami
Jeho jméno se nedostalo na seznam válečných zločinců a v podstatě vymizelo i ze všeobecného povědomí....
Před 1 hodinou
Za první abstraktní dílo je považován obraz Abstraktní akvarel, který Kandinskij namaloval v roce 1910....
Před 1 hodinou
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Před 1 hodinou
Ten muž se stal symbolem nezdolnosti lidské vůle a lidského ducha. Žádný krasavec s přetékající...
Dnes, 12:30
Každý se občas dostane do situace, kdy nevyjde s penězi. Snad je to stud, obava nebo...
Dnes, 11:44
Oproti dvěma třem předchozím letům by se náborové plány zaměstnavatelů neměly v prvním čtvrtletí roku...
Dnes, 11:00
Začal galvanickým pokovováním, objevil ideální izolaci pro kabely a doslova se vrhl na výrobu telegrafních...
Včera, 18:30
Přistání člověka na Měsíci se uskutečnilo před 50 lety. Tedy 20. července roku 1969. Mise...
Včera, 17:00
Jsou vzpomínky, které se nám vryjí do paměti už v dětství a vytvoří nesmazatelnou stopu....
Včera, 16:03
Jestliže se už nemůžete dočkat vánoc, můžete je slavit už tuto sobotu se zvířátky z...
Včera, 15:00
Ve své době byl jedním z nejbohatších lidí na světě, ale neomezené finanční prostředky mu...
Reklama