Saturn, planeta se svatebním prstencem

Další fotky

Už jste se někdy dívali na noční oblohu? Divná otázka, že? Nemyslím tu, kterou znáte z městských ulic. Ani tu, kterou nám předvedou odborníci v planetáriu. Dozajista se vám to bude líbit. Ve městě uvidíte Měsíc, možná Venuši. To, co vidíte v planetáriu, je pouhá iluze. Skutečnost, kterou ve městě nespatříte. Snad starší generace ještě pamatuje ulice bez světelného smogu. Za noční oblohou musíte ven. Do ticha a samoty. Musíte ji nejen vidět, ale i slyšet. Je to galerie, do které je vstup zdarma už od úsvitu věků.

Saturn byl až do roku 1781 poslední planetou Sluneční soustavy. Nejen pro astronomy, ale i pro astrology. Jako symbol nebyla v horoskopu příliš oblíbená. Je to s podivem, protože se zřejmě jedná o druhou nejkrásnější planetu. Po naší Zemi, pochopitelně.

Tu utajenou krásu objevil až dalekohled, a italský astronom Galileo Galilei. Píše se rok 1610. Jupiterovy měsíce už jsou objeveny, jsou čtyři, stejně jako čtyři bratři šlechtického rodu Medici, panujícího v Toskánském velkovévodství. Mecenáši si zaslouží astronomův vděk. Medicejské hvězdy se budou vyskytovat ještě v devatenáctém století.

7 let čekání bylo vynahrazeno v několika hodinách. Ze sondy Cassini k Zemi proudila kvanta informací

Astronomův zájem se obrátil k planetě Saturn. Dalekohled s dvacetinásobným zvětšením nestačil, ale to Galileo nemohl tušit. Saturn se nachází desetkrát dále od Slunce než Země, a svoje tajemství neprozrazuje jen tak snadno. Galileo si jistě tehdy mnul oči a několikrát vyčistil čočku dalekohledu. Úkaz nezmizel. Místo jednoho kotoučku pouhým okem, spatřil na jeho bocích v dalekohledu ještě dva další. To je zajímavé, ale je nutné to utajit. Aby mě ještě někdo nepředběhl se zveřejněním. Pozoroval jsem, že nejvyšší planeta je trojitá. Tento text, zaslaný jeho vlivnému příteli, jménem Belisari Vinto, byl dokonce zašifrován.

Tisíciletá dogmata se začala kymácet a katolická církev se přestala usmívat. Jak to řekl Galileo?

To, co Galileo svým slabým přístrojem nedokázal rozeznat, byl prstenec. Nádherný, nikde nepřiléhající prstenec, který obepínal celou planetu. Věda dodnes neví, jak vznikly. Nejoblíbenější je teorie o rozpadu nějakého malého měsíce, který se přiblížil k této gigantické planetě, a byl roztrhán jejími slapovými silami.

Teprve sonda Cassini odhalila jejich strukturu. Prstence začínají asi šedesát tisíc kilometrů od povrchu planety a dosahují do vzdálenosti téměř půl milionu kilometrů. Skládají se z kousků ledu a drobných úlomků. Jejich tloušťka je jenom několik stovek metrů a občas se stává, že se ocitnou v takovém úhlu vůči Zemi, že zkrátka pro pozorovatele zmizí. Saturn oběhne Slunce jednou za 29 let a tento úkaz se pravidelně opakuje. Ze všeho nejvíc prstence připomínají gramofonovou desku, i s rýhami.

FOTO: Prstence našich planet

Prstence našich planet - Prstence našich planetPrstence našich planet - Prstence našich planetPrstence našich planet - Prstence našich planetPrstence našich planet - Prstence našich planetPrstence našich planet - Prstence našich planet
Další fotky
Prstence našich planet - Prstence našich planetPrstence našich planet - Prstence našich planet

Sonda Cassini dostala své jméno po dalším italském astronomovi, jménem Domenico Cassini. Narodil se v roce 1625, to už Galileovi táhla šedesátka. Cassini byl rovněž velký objevitel. Čtyři měsíce Saturna, Rudá skvrna na Jupiteru, struktura prstenců u Saturna. Sonda tedy nesla jeho jméno plným právem. Cassini se za to lidem odvděčil i na konci dvacátého století. Sonda objevila prstence u Jupitera, Uranu i Neptuna. Kráse a velikosti se však těm Saturnovým ani nepřibližují.

Dnes, 16:00
Anolis barakojský získal své „slavné“ jméno podle oblasti Baracoa v nejvýchodnější části ostrova Kuba, v...
Dnes, 14:00
Možnost cestovat v čase je tajným přáním mnoha milovníků záhad. Bohužel, Einstein, i tvůrci vědeckofantastické...
Dnes, 13:56
„Kde jsem se učil? Slyšel jsem od svého dětství mnoho o Komenském a jeho Orbis...
Dnes, 11:30
Každý rodič chce pro své dítě jen to nejlepší. Možná proto kontroluje každý jeho krok,...
Dnes, 10:00
Přestože pocházela z „dobré“ rodiny, její dětství šťastné nebylo a už ve 13 letech se...
Dnes, 09:01
Návrh zákona o České komoře porodních asistentek, který bude projednávat Senát, zřejmě ztratil bezvýhradní podporu...
Dnes, 08:00
Zbyla vám prkénka a zároveň chcete pomoci ptáčkům? Zkuste si s námi vyrobit jednoduchou ptačí budku,...
Včera, 17:30
Když potřebovala Francie pomoc, zjevila se jako boží blesk z čistého nebe. Bylo jí pouhých...
Včera, 16:00
Byl jednou jeden lékař. Zemřel kdysi, před mnoha staletími. Bylo to však v únoru, a...
Včera, 14:00
Polévka je základ, kdo ji nejí, ten je lunt. Pořekadlo našich babiček má velké opodstatnění....
Reklama