• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Popelka by dnes oslavila 69. narozeniny, Libuše Šafránková už je zase se svým milovaným manželem

  7.6.2022
  Jaroslav Svoboda

  Když přišla zpráva o úmrtí výborné herečky a nezapomenutelné Popelky Libuše Šafránkové, na chvíli se zastavil český filmový a divadelní svět. Za svůj život ztvárnila nespočet rolí a prakticky každý film, ve kterém hrála, se stal i díky jejímu výkonu nezapomenutelným. To platilo už od jejích hereckých začátků. Dnes by slavní herečka oslavila 69. narozeniny.

  Babička, trhák!

  Už když se tehdy osmnáctiletá Libuše Šafránková objevila v ikonické roli Barunky ve filmu Babička, odborníci věděli, že se před kamerou ocitla rodící se hvězda. První scéna, kterou Šafránková natáčela, dojala všechny členy štábu až k slzám. Jednalo se o závěr filmu, kdy Barunka přichází říct včeličkám, že babička zemřela. Mladičká herečka to vzala velmi upřímně a plakala doopravdy. Traduje se, že režisér dokonce zapomněl říct kameramanovi, aby po odehrání scény přestal točit.

  Nikdo jí neřekl jinak než Libuška. Zemřela milovaná Popelka, bylo jí 68 let

  Kde hrát měla a kde ne? Střídaly se s Magdou Vášáryovou

  Libuše Šafránková byla původně zvažována pro roli Maryšky ve filmu Postřižiny, kterou ztvárnila Magda Vášáryová. Roli nakonec nedostala. O šestnáct let později se ale role prohodily, režisér filmu Kolja Jan Svěrák si totiž jako ideální představitelku zpěvačky Kláry přestavoval Magdu Vášáryovou. Nakonec ji ztvárnila ale ztvárnila právě Šafránková.

  Libuše Šafránková se měla také objevit v několika seriálech. V Nemocnice na kraji města měla ztvárnit přímo roli Alžběty Čeňkové. Tuto roli zase naopak dostala Eliška Balzerová. V seriálu Bylo nás pět pak měla hrát roli matky Péti Bajzy. Režisérovi se ale omluvila s tím, že v té době hrála roli maminek už několikrát a nechtěla se opakovat.

  Jak šel čas: Podívejte se, kde sídlil Heydrich, a kde Abrhám marně vyhlížel autobus

  Bez Šafránkové by nebyla Popelka a bez Popelky Šafránková

  Pozastavme se ještě ale u životní role Libuše Šafránkové, ano, samozřejmě, že hovoříme o Popelce. Tuto každoroční štědrovečerní pohádku si už asi bez její hlavní představitelky nedokážeme ani představit, a přece, stačilo málo a roli mohla dostat úplně jiná herečka. Když totiž pozval režisér Václav Vorlíček budoucí Popelku Libušku Šafránkovou na schůzku, zpozdil se o rovnou hodinu a byl přesvědčen, že herečka už na něj nečeká a odešla. Ta na něj ale stále čekala se scénářem v ruce, protože, jak později sama řekla: „Ten scénář byl totiž nádherný.“

  K Popelce se váže ještě jedna úsměvná zajímavost. Ačkoliv to asi každého nenapadne, tak se oproti zvyklostem z jiných pohádek, Popelka s princem, kterého ztvárnil Pavel Trávníček, za celý film vlastně ani nepolíbí. Vzhledem k dnes natáčeným filmům skutečná ojedinělost.

  Další smutná zpráva

  Neuplynul ani rok a na věčnost odešel za svou milovanou Libuškou i její manžel Josef Abrhám. Ten zemřel 16. května 2022 ve věku dvaaosmdesáti let a navždy nás tak opustila jedna z nejvýraznějších postav naší kinematografie. Oblíbený herec se poslední dobou bohužel potýkal s vážnými zdravotními problémy a tak odešel necelý rok po úmrtí své manželky. Na svém kontě má k dnešnímu dni na dvě stovky filmových a televizních rolí, ty divadelní ani nepočítaje.

  Osmdesát let velikána českého filmu. Petr Nárožný přišel o roli kvůli Josefu Abrhámovi. Proč?

  Abrhám se narodil se v roce 1939 ve Zlíně. V roce 1962 absolvoval pražskou DAMU a v budoucích letech hrál například na prknech Divadla na Vinohradech, Činoherního klubu i Národního divadla. Jeho filmová kariéra začala už na úplném začátku šedesátých let. Na velkém plátně debutoval v absolventském snímku Věry Chytilové Strop.

  Do paměti diváků se ale pravděpodobně nejvíce zapsal ze snímků autorského dua Smoljak–Svěrák. Vzpomeňme na kultovní komedie jako „Marečku, podejte mi pero!“, Kulový blesk, Vrchní, prchni! a Jára Cimrman ležící, spící. Z jeho spolupráce s legendárním režisérem Jiřím Menzelem můžeme zmínit například díla Konec starých časů, Žebrácká opera a Obsluhoval jsem anglického krále. Z posledních let si možná někteří diváci vzpomenou i na jeho role v pohádce Korunní princ nebo filmu Jak básníci čekají na zázrak.

  Josef Abrhám také ztvárnil hlavní roli v jediném celovečerním filmu našeho prvního polistopadového prezidenta Václava Havla Odcházení. Za svou kariéru si vysloužil tři nominace na Českého lva a prestižní sošku v roce 1993 i získal za svou roli v komedii Jana Hřebejka Šakalí léta.

  Zdroj: ČSFD


  Témata:

  Nepřehlédněte