Sbohem, Libuško! Co jste ještě nevěděli o pohádkové Popelce?

12.6.2021
Jaroslav Svoboda

Babička, trhák!

Už když se tehdy osmnáctiletá Libuše Šafránková objevila v ikonické roli Barunky ve filmu Babička, odborníci věděli, že se před kamerou ocitla rodící se hvězda. První scéna, kterou Šafránková natáčela, dojala všechny členy štábu až k slzám. Jednalo se o závěr filmu, kdy Barunka přichází říct včeličkám, že babička zemřela. Mladičká herečka to vzala velmi upřímně a plakala doopravdy. Traduje se, že režisér dokonce zapomněl říct kameramanovi, aby po odehrání scény přestal točit.

Poslední vlak: režisérkou byla Leontýnka z Ať žijí duchové a proč Csongor Kassai hraje pořád židy?

Kde hrát měla a kde ne? Střídaly se s Magdou Vášáryovou

Libuše Šafránková byla původně zvažována pro roli Maryšky ve filmu Postřižiny, kterou ztvárnila Magda Vášáryová. Roli nakonec nedostala. O šestnáct let později se ale role prohodily, režisér filmu Kolja Jan Svěrák si totiž jako ideální představitelku zpěvačky Kláry přestavoval Magdu Vášáryovou. Nakonec ji ztvárnila ale ztvárnila právě Šafránková.

Libuše Šafránková se měla také objevit v několika seriálech. V Nemocnice na kraji města měla ztvárnit přímo roli Alžběty Čeňkové. Tuto roli zase naopak dostala Eliška Balzerová. V seriálu Bylo nás pět pak měla hrát roli matky Péti Bajzy. Režisérovi se ale omluvila s tím, že v té době hrála roli maminek už několikrát a nechtěla se opakovat.

George Romero byl zakladatelem zombie žánru, padesát let dokázal jít s dobou

Bez Šafránkové by nebyla Popelka a bez Popelky Šafránková

Na závěr se pozastavme ještě u životní role Libuše Šafránkové, ano, samozřejmě, že hovoříme o Popelce. Tuto každoroční štědrovečerní pohádku si už asi bez její hlavní představitelky nedokážeme ani představit, a přece, stačilo málo a roli mohla dostat úplně jiná herečka. Když totiž pozval režisér Václav Vorlíček budoucí Popelku Libušku Šafránkovou na schůzku, zpozdil se o rovnou hodinu a byl přesvědčen, že herečka už na něj nečeká a odešla. Ta na něj ale stále čekala se scénářem v ruce, protože, jak později sama řekla: „Ten scénář byl totiž nádherný.“

K Popelce se váže ještě jedna úsměvná zajímavost. Ačkoliv to asi každého nenapadne, tak se oproti zvyklostem z jiných pohádek, Popelka s princem, kterého ztvárnil Pavel Trávníček, za celý film ani jednou nepolíbí. Vzhledem k dnes natáčeným filmům skutečná ojedinělost.


Zdroj:
 Česko-slovenská filmová databázeNepřehlédněte