13℃
Dnes je 17. únor , svátek má Miloslava

Schopnost, nebo neschopnost mozku. Černá opravdu zeštíhluje

To, že černá zeštíhluje, je obecně uznávaný fakt. Řídí se jím všichni návrháři. Jen málokdo však ví, proč tomu tak je. Odpověď hledejme ve fyzice, ale i v psychologii.

Reklama

Dnešní móda má mnoho pravidel, a vlastně vždycky měla. Některá z nich jsou dnes již zastaralá. Třeba to, že pásek musí ladit s botami, snad platí už jen u obleku a vodorovné, rozšiřující pruhy taktéž přestaly být noční můrou návrhářů. Existuje však jedno pravidlo přesahující všechny tradice i dobu. Černá zeštíhluje!

Odpověď, proč tomu tak je, najdeme v neurovědě. Vše, co za tím je, je proces, s jakým náš vizuální systém zpracovává světla.

Ideální denní dávka kávy. Vejdete se do tolerance?

Není běžné, že by článek o módě začínal zmínkou o vědci, ale pokud chceme pochopit, jak černá funguje, bude to nezbytné.

Hermann von Helmholtz byl významnou osobností 19. století. Převážně pro své studium fyziologické optiky. V rámci své práce se mimo jiné zabýval právě tím, jakou roli hraje fyzika a psychologie v tom, co vidíme. Součástí bylo několik optických iluzí, na kterých si každý může velikostní zkreslení mezi bílým a černým čtvercem ověřit.

Na základě těchto úvah vědci v roce 2014 použili elektrody k záznamu elektrických signálů jdoucích z neuronů do vizuálních oblastí mozku kočky, opice a člověka. Účastníci se poté opakovaně dívali na světlé tvary na tmavém pozadí a tmavé na světlém pozadí, tedy podobně jako v experimentu doktora Helmholtze. Senzory elektrod ukázaly, že ne všechny vizuální neurony se chovají stejně.

Nejškodlivější návyková látka pro rodiny? Budete se divit, není nelegální

Náš systém pracuje s dvěma typy neuronů. S tzv. on-neurony a off-neurony. Zatímco první reagují pouze na světlé objekty, druhé jen na ty tmavé. Elektrody odhalily, že čím více se díváme na tmavý objekt na světlém pozadí a čím větší tento kontrast byl, tím aktivnější neurony byly.

Ovšem světlo on-neuronů se chovalo zvláštně. I při stejném množství kontrastu způsobovaly světlé objekty na těchto on-neuronech odezvu daleko větší.  

Slavná Einsteinova fotografie. Jak vznikla fotka s vypláznutým jazykem?

Dává to však smysl. V temnotě chcete zachytit jakékoliv, ať už sebemenší světlo. Takže vizuální systém, který dokáže toto světlo zachytit a maximálně ho zvětšit, je užitečný. Mozek tak slabé světlo v temnotě maximálně využije. Zatímco u tmavých objektů na přesvíceném pozadí to neplatí.

Takže až si příště budete vybírat nový kousek oblečení, věřte vědě a lidskému tělu. Pokud je zeštíhlení vaším cílem, černá opravdu funguje.

Bláznivé sestry nebo partneři. Duševní nemoci se mohou šířit stejně jako viry

 

 

 

Před 1 hodinou
"Občané, občanky, soudruzi, soudružky! Právě se vracím z hradu od prezidenta republiky. Dnes ráno jsem...
Včera, 17:30
Pamatujete se ještě na verše slezského barda a ikony socialistického školství Petra Bezruče, na Maryčku...
Včera, 16:00
Kubánská revoluce dnes slouží jako odstrašující příklad. Fidél Castro uchvátil 6. února 1959 moc na...
Včera, 14:00
Po 2. světové válce a roce 1948 se u nás kladl důraz především na sovětské...
chia semínka
Včera, 11:30
Chia semínka jsou v poslední době velice populární. Patří mezi tzv. superpotraviny, což jsou potraviny,...
Včera, 10:00
Po valentýnské zimě, která se letos moc nevyvedla, protože někdy bylo místy přes den až...
Včera, 09:39
Ve Středočeském kraji hygienici zaznamenali mírný pokles celkové nemocnosti, a to o 3,2 procenta. Celková nemocnost činila 1765 onemocnění na 100 tisíc...
Včera, 08:00
Na chřipku jsou jakákoli antibiotika z lékárny krátká, to je známá věc. Proti přírodním antibiotikům...
15.2.2019
Marie de León Bello y Delgado se narodila 23. března 1643 a zemřela před 288...
15.2.2019
Herman Kahn nevěřil v pokrok lidstva jako celku. Atomová bomba, jaderná válka, hospodářská prosperita a...
Reklama