• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Se suchem na Letné pomůže bojovat nový rybník

  12.8.2022
  Renata Říhová

  Společnost Lesy hl. m. Prahy buduje od loňského podzimu v Letenských sadech novou vodní nádrž, která bude sloužit především jako zásobárna vody a pomůže vyřešit dlouhodobý problém se zálivkou zdejší zeleně. Nový krajinářský a estetický prvek zároveň přispěje ke zlepšení ovzduší. Sedmihektarový rybník s ostrůvkem by měl být dokončen letos na podzim.

  Rybník vzniká v menší proláklině mezi Hanavským pavilonem, bastionem sv. Tomáše a Pražským metronomem. Část břehů bude kolmá a opatřená kovaným zábradlím, další úseky budou pozvolné, aby se návštěvníci parku mohli dostat až k vodní hladině. Součástí rybníka bude i ostrov, na který bude možné dojít po dřevěném molu.

  Rybník o objemu přibližně 13,5 tisíce metrů kubických bude napájen vodou z Vltavy. Stejně jako rybníky ve Stromovce tak bude využívat Rudolfovu štolu, kterou nechal v 16. století z Vltavy od Novomlýnského jezu tunelem pod Letnou až do Stromovky vystavět císař Rudolf II. Vzhledem k výškovému rozdílu bude na úrovni řeky umístěno čerpadlo.

  Generálním dodavatelem této stavby jsou pro hlavní město Lesy hl. m. Prahy. Pracím předcházely geologické a archeologické průzkumy. Loni stavbaři umístili potrubí ve výpustném zařízení rybníka, v těchto týdnech zajišťují výstavbu výtokového objektu a ostrova s lávkou, opevnění břehů a těsnění nádrže, betonáž základů zdí a armatury betonových konstrukcí. Břehy budou upraveny pro položení těsnicí vrstvy z bentonitové rohože, nad níž se bude provádět opevnění břehů kamenným pohozem a kamennou dlažbou. Současně bude vyzdíván výtokový objekt.

  Hotovo by mělo být v průběhu letošního podzimu. Po dokončení budou v rybníce vysázeny mokřadní rostliny a v následujících letech vzniknou v jeho blízkosti dvě fontány a vodní prvek. Letenský rybník nebude určen k aktivní rekreaci, lidé se v něm budou moci koupat jen na vlastní nebezpečí. Koupání psů bude zakázané, stejně jako pohyb loděk, rybník nebude sloužit ani k rybolovu.

  Rozhodnutí hlavního města o zahájení výstavby této závlahové nádrže ovlivnila suchá období posledních let i pozornost, kterou Praha věnuje klimatické změně. Na problematiku boje se suchem je v Praze navázaná řada opatření od výsadby nových stromů po zakládání nových rybníků a revitalizace vodních toků.

  Základ dnešní podoby Letenských sadů se datuje do počátku 19. století, později zde v 80. letech téhož století proběhla větší rekonstrukce pod vedením architekta Františka J. Thomayera, který se již tehdy zasazoval o vybudování vodních prvků.

  Zdroj: Lesy hl.m. Prahy, MČ Praha 7


  Témata:

  Nepřehlédněte