Sebevražda, nebo vražda? Drama Mléčné sklo s Martinem Dejdarem v Divadle MANA

4.1.2022
Fefík

Světové premiéry napínavé hry Mléčné sklo v novém obsazení se konečně dočkají diváci v Divadle MANA v pražských Vršovicích. Dramatický příběh s kriminální zápletkou (ale i s dávkou humoru) s Martinem Dejdarem v hlavní roli tu poprvé uvidíme 4. února.

Autorem je známý filmový scenárista Marek Epstein. V původní české hře o morálce současného světa se dále představí Máša Málková, Zbigniew Kalina, Vilém Udatný a Ondřej Černý. Mléčné sklo nastudoval zkušený režisér Ondřej Zajíc.

Na počátku je záhadná smrt. Sebevražda, nebo vražda? Bývalý detektiv Schwarz v podání Martina Dejdara hledá viníka a zamotává se při tom do sítě lží i polopravd. Nekonvenční policista se spletitým osudem je posedlý touhou najít pravdu v příběhu, který mu stále nedává smysl, navzdory policejně ověřeným faktům. Jde nemilosrdně za svým cílem. I s rizikem, že zničí sám sebe.

Pointa celé hry bude pro diváka velkým překvapením. Je to velmi neobvyklý, nečekaný až drastický příběh, ale s určitou dávkou humoru. Což je myslím dost podstatné,“ zdůrazňuje Martin Dejdar.

Švandovo divadlo má nového stálého hosta, je jím oceňovaný soubor JEDL

 

Schwarzovým protihráčem je krásná Laura. Kdo je opravdu tahle tajemná postava? Trpící matka, týraná žena, anebo oběť tyrana? A kdo je její manžel? Arogantní obchodník, v jehož blízkosti ženy podezřele často padají z kola a lež i pravda jsou k nerozeznání? Jakou vlastně hraje v celém tajemném příběhu roli? Jsou lidé tím, čím se zdají být? A je ve světě, kde se na nás denně řítí množství protichůdných informací, vůbec možné dobrat se nějaké pravdy?

K napsání hry o světě velkého byznysu a firemních i rodinných intrik inspiroval scenáristu, spisovatele a dramatika Marka Epsteina krátký novinový článek. Popisoval skutečný příběh matky, která nedokázala odložit nemocného syna. Ale zároveň už neměla sílu se o něj starat.

Milovala ho jako matka a nenáviděla jako žena, jíž zničil život. Těch několik lakonických řádků bylo tak nabitých emocemi, že už jsem příběh nedokázal odložit,“ prozrazuje Epstein.

Intelekt a systematičnost, ale i hra a náhoda. Koláže Jiřího Koláře

 

Mléčné sklo ocení všichni, kdo mají rádi napínavé hry s tajemstvím. Není v něm nic takové, jak se to na první pohled zdálo. Ani události, ani vztahy, ani lidé. Každá nová situace jakoby pootočila reflektorem a změnila celou optiku příběhu. Silná hra s detektivní zápletkou udrží diváckou pozornost až do konce,“ říká dramaturgyně vršovické scény Věra Mašková.

Na duben příštího roku pak Divadlo MANA připravuje odloženou premiéru inscenace Čapek a Olga. V téže době uvede i nový titul Návod na přežití s Danielou Kolářovou a Lenkou Termerovou.

Premiéra hry Mléčné sklo je naplánována na 4. února, reprízy se pak uskuteční 11. února a 10. března 2022.

Zdroj: Mediatraining


Témata:

Nepřehlédněte