7℃
Dnes je 26. březen , svátek má Emanuel

Šedesát let od krvavě potlačeného povstávní Tibeťanů zavlály Českem vlajky a vlny solidarity

V neděli 10. března uplynulo šedesát let od krvavě potlačeného povstání Tibeťanů a Tibeťanek. Čínská armáda tehdy zavraždila bezmála 87 tisíc lidí, tehdy mladičký dalajláma Tändzin Gjamccho, kterému bude letos 84 let, odešel do exilu v indické Dharamsale. V České republice bylo povstání připomenuto mnoha akcemi i tradičním vyvěšením tibetských vlajek v rámci kampaně Vlajka pro Tibet.

Reklama

Situace v Tibetu se totiž nijak nezlepšila, mnoho Tibeťanů odešlo ze země, jiní se stali obětí represí, k dalšímu zásahu čínské armády došlo 14. března 2008 ve Lhase, kde se poklidného protestu zúčastnili tibetští mniši. Podle údajů z tibetské exilové vlády bylo zavražděno minimálně osmdesát lidí. Více než sto padesát mnichů se upálilo, chtějí, aby bylo respektováno právo Tibetu na kulturní autonomii a do země se mohl vrátit dalajláma.

Martin Bursík z organizace Češi Tibet v rámci letošní demonstrace před čínskou ambasádou v Praze, zorganizované občanským sdružením Lungta ve spolupráci s Amnesty International ČR a Czechs Support Tibet / Češi Tibet podporují, je označil za české Jany Palachy a Jany Zajíce. O situaci mladých mnichů vypovídá mimo jiné dokument A Mother’s Son režiséra Sonama, který byl loni promítán v pražském kině Pilotů.

Síla symbolických akcí

Kněz Ladislav Heryán na letošní demonstraci uvedl, že tibetské maminky mnohdy posílají svoje děti daleko přes hory, aby měly možnost prožít život ve svobodě. Drásavé to je především proto, že vědí, že už je neuvidí, chtějí jim však dopřát to nejlepší. Podivil se nad tím, proč někteří lidé kritizují, že se podobné symbolické akce na podporu Tibeťanů konají.

FOTO: Akce k Tibetu

Akce k Tibetu - Výstup na Sněžku – úvodní foto – archiv Češi Tibet podporujíAkce k Tibetu - Výstup na Sněžku – foto archiv Češi Tibet podporujíAkce k Tibetu - radnice Prahy 1 – foto archiv Prahy 1Akce k Tibetu - Klánovice – tibetská vlajka – foto archiv MČ Praha-KlánoviceAkce k Tibetu - demonstrace Hlas pro Tibet – foto AC

Kateřina Bursíková Jacques z organizace Češi Tibet podporují (a někdejší zakladatelka sněmovní Skupiny přátel Tibetu, která byla po delší pauze obnovena) při vyvěšování vlajky na radnici Prahy 1 uvedla, že Tibeťanům symbolické akce velmi pomáhají, tak jako každému, kdo čelí bezpráví. Jako příklad uvedla knižní veletrh v německém Frankfurtu, kde byl v minulosti symbolicky vzpomenut tehdy vězněný Václav Havel. Byla a je to vzpruha pro psychiku.

Podle starosty první městské části Pavla Čižinského je třeba poukazovat jak na situaci Tibeťanů, tak i dalších trpících skupin na území současné Číny, kde „dodržování lidských práv, ale třeba i práv sociálních, bohužel není běžnou praxí“. Při příležitosti vyvěšení vlajky na budově radnice první městské části se lidé mohli napít lahodného tibetského čaje.

Radnice, univerzita, jednotlivci, umělci

Vlajky byly vyvěšeny i na mnoha dalších radnicích po celé České republice, připojilo se jich kolem sedmi set, včetně pražského magistrátu. „Naše městská část je zapojena do mezinárodní kampaně Vlajka pro Tibet, která se od devadesátých let každoročně koná 10. března,“ avizovala na sociálních sítích kupříkladu radnice Praha-Klánovice, kterou vede starostka Zorka Starčevičová.

Vlajka zavlála i na budově Univerzity Karlovy, vyvěsilo ji také mnoho jednotlivců a do akcí se zapojili i umělci. Namátkou – před čínskou ambasádou zazpíval zpěvák Tomáš Klus s Cílovou skupinou, demonstrace se zúčastnila zpěvačka Jana Fabiánová a o vyvěšení vlajky na Facebooku informovala herečka Aňa Geislerová.

Češka se stala buddhistickou mniškou, odešla do kláštera v Nepálu. Jak se tam žije?

Akce v hlavním městě byly rozmanité: na Novoměstské radnici byl oslaven tibetský nový rok Losar 2146, v prostoru Sněmovní 7 se uskutečnila setkání s buddhistickou mniškou Tenzin Palmo (původním jménem Markéta Bartošová), která se narodila v Praze, v Knihovně Václava Havla byli oceněni lidé, kteří Tibeťanům pomáhají.

Klíč od Prahy pro předsedu exilové vlády

A v neposlední řadě primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib, radní hlavního města Hana Kordová Marvanová a další zástupci města přijali v Brožíkově sále Staroměstské radnice předsedu tibetské exilové vlády Lobsanga Sangaye s delegací. Setkání iniciovala a zprostředkovala Kateřina Bursíková Jacques z organizace Češti Tibet podporují. Sangay dostal symbolický klíč od Prahy. Magistrát taktéž, v přízemí Nové radnice, zorganizoval výstavu výtvarné a literární soutěže škol Mezinárodní kampaně Vlajka pro Tibet.

V Praze se uskuteční rozmanité akce spojené se Dnem Tibetu. Začalo to filmem o upálení mladého Tibeťana

Akce k připomenutí těžké situace Tibeťanů se konaly i mimo hlavní město. Tibetská vlajka poprvé v historii zavlála na vrcholu Sněžky – výstup zorganizoval předseda senátní Skupiny přátel Tibetu Přemysl Rabas a lidé na vrchol došli navzdory silnému větru. K akcím pro Tibet se připojil například také Krkonošský národní park pod vedením ředitele Správy KRNAP Robina Böhnische, a to pořádáním speciálního programu i vyvěšením vlajky. Konalo se i mnoho dalších akcí, vlna solidarity byla obrovská.

Před 32 minutami
Život bez mobilního telefonu si dnes již skoro nikdo neumí představit. Neustále si hledáme informace...
Před 2 hodinami
Zatímco zámky leží v Čechách většinou v malebných údolích, obklopené nádhernými zahradami, hrady si musí...
Před 2 hodinami
Noční chodec, to bylo životní téma František Hudeček (1909 v Němčicích u Holešova – 1990...
Před 3 hodinami
Oskarovi Nedbalovi, narozenému 26. března 1874 v Táboře, dal už v jeho útlém věku základy...
Dnes, 11:30
Navaluje se vám při dlouhé jízdě ve vlaku nebo autem? Je to tím, že je...
Dnes, 10:00
Narodil se 26. března 1946, a když vypráví o svém životě, je to jako číst...
Dnes, 08:00
Prodej nemovitosti je komplikovaná záležitost a stále více majitelů nemovitostí řeší, zda využít při prodeji...
Dnes, 08:00
Dnes je tomu 113 let, co se v Jincích narodil houslista a skladatel Josef Slavík...
Včera, 17:30
Křižáci v bitvě u Sudoměře 25. března 1420 prý byli poraženi lstí – vjeli do...
Včera, 16:00
Na ohni nažhaví kámen a přistoupí ke své dceři. Dívku za ruce drží další ženy,...
Reklama