Sedmdesátá putovní výstava Fenomén Igráček byla zahájena v regionálním Muzeu Blanenska

Další fotky

V multimediální síni blanenského zámku byla 15. listopadu zahájena již sedmdesátá putovní výstava Fenomén IGRÁČEK. Uvedl ji kurátor výstavy Zdeněk Rauš s příslibem, že i tentokrát je na co se těšit.

Představil návštěvníkům historii i současnost oblíbené české hračky, kterou znají již tři generace dětí. K vidění jsou tu desítky figurek nejrůznějších povolání a charakterů v historických i moderních variantách. Návštěvník se seznámí s výrobou figurek a také si s Igráčky mohou pohrát.

Originální postavičky, speciálně pro Blansko, pocházejí z dílny Miroslava Svobody a tentokrát ztvárňují Ericha Roučku, českého technika a vynálezce a také hraběte Hugo Františka Salma, moravského šlechtice, průkopníka průmyslu, vědce, milovníka umění, sběratele, mecenáše a speleologa. Putovní výstavu připravil český výrobce her a hraček, firma EFKO-karton s.r.o., která Igráčka vyrábí, ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně.

FOTO: Putovní výstava Fenomén IGRÁČEK Blansko

Putovní výstava Fenomén IGRÁČEK Blansko - foto (3)Putovní výstava Fenomén IGRÁČEK Blansko - DSC05711Putovní výstava Fenomén IGRÁČEK Blansko - Roucka a SalmPutovní výstava Fenomén IGRÁČEK Blansko - Korálek KladnoPutovní výstava Fenomén IGRÁČEK Blansko - Lomnice nad Popelkou
Další fotky
Putovní výstava Fenomén IGRÁČEK Blansko - Muzeum regionu ValašskoPutovní výstava Fenomén IGRÁČEK Blansko - Muzeum ŠumperkPutovní výstava Fenomén IGRÁČEK Blansko - Muzeum ŽatecPutovní výstava Fenomén IGRÁČEK Blansko - TachovPutovní výstava Fenomén IGRÁČEK Blansko - Technické muzeum v BrněPutovní výstava Fenomén IGRÁČEK Blansko - TřinecPutovní výstava Fenomén IGRÁČEK Blansko - RR_1220Putovní výstava Fenomén IGRÁČEK Blansko - RR_1221

„Poznávání historie může být zábava. Kromě zásadních regionálních témat, na která se v muzeu zaměřujeme a prezentujeme je ve stálých expozicích, Zámek Blansko, Moravský kras, Blanenská umělecká litina a další, se snažíme uvádět i další zajímavosti z historie,“ uvádí Pavlína Kamínková, ředitelka Muzea Blanenska.

„Igráček je nejenom hračka, ale česká stylová součást života mnohých z nás, a to už po několik desítek let. Jsme rádi, že ho můžeme přivítat u nás a ukázat ho i návštěvníkům blanenského muzea, ať už těm, kteří si na něj pamatují, tak těm, které seznámení s Igráčkem teprve čeká,“ dodává.

Prohlédněte si plechové hračky na klíček, či panenky z první republiky. Víte, s čím si hráli naši dědové a babičky?

„Výstava „Fenomén IGRÁČEK“ vznikla v roce 2011. Vernisáž byla tehdy v Technickém muzeu v Brně. Od té doby se postavičky rozrůstají a zdokonalují. Na letošní sedmdesáté výstavě se návštěvníci podívají na původní podobu postavičky z roku 1976, jejich obnovenou výrobu i novinky, se kterými přišel výrobce v roce 2011 až po současnost,“ uvádí Zdeněk Rauš.

„Prostřednictvím výstavy se návštěvníci dozvědí o vývoji postavičky. Čeká na ně vyprávění o jeho výrobě, a to od roku 1976, kdy byl první panáček, povoláním zedník, vyroben. Od té doby byly vytvořeny desítky různých povolání s odlišnými doplňky, vznikla herní řada MultiGo – nákladní auta s výměnnou korbičkou, nebo řada Handy – skládací prostředí, například požární stanice, nemocnice a jiné, ve kterých si děti mohou s Igráčkem hrát,” uvádí Miroslav Kotík, majitel a ředitel společnosti EFKO – karton s.r.o. „Díky originálním postavičkám ztvárňujícím významné představitele kraje se děti hravou formou dozvědí řadu nových věcí, které doposud třeba neznaly,“ dodává Miroslav Kotík.

Populární Igráček z dob socialismu je čtyřicátník. Jen jedno jeho povolání bylo to úplně první

V průběhu výstavy, která potrvá do 25. ledna 2018, je připraven také bohatý adventní program. Vstupné do muzea: výstava: 40 Kč základní vstupné, 20 Kč snížené vstupné, 80 Kč rodinné vstupné. Stálé expozice: 80 Kč základní vstupné, 40 Kč snížené vstupné, 160 Kč rodinné vstupné.

Dnes, 11:44
Fotbalová Sparta ve 20. letech minulého století vládla a šířila slávu rudých barev po celé...
Dnes, 11:30
Z tak šíleného zážitku by se zbláznil každý z nás. Talentovaný básník, občanským povoláním lékárník,...
Dnes, 10:00
Než si avokádo nebo mango koupíme, je dobré si ujasnit na co budeme toto ovoce...
Dnes, 08:00
Jmenoval Allen Welsh Dulles (7. 4. 1893 - 29. 1. 1969) a do čela CIA...
Včera, 17:30
Uznávaný hudební skladatel a kritik, jeden z nejvýraznějších představitelů německého romantismu. Robert Schumann však po...
Včera, 16:00
Ti starší si připomenou jeho díla, která museli znát jako povinnou četbu, pro ty mladší...
Včera, 14:00
Temnooká diva s hřívou černých vlasů a překrásným hlasem si vydobyla místo v panteonu nejlepších světových pěvkyň...
Včera, 13:39
William Abner Eddy se narodil 28. ledna 1850 v New Yorku v rodině pastora. Stejně...
křen, jídlo, zdraví
Včera, 11:30
Také zbožňujete k masovým pokrmům křen? Kdo asi ne, že? Je to vynikající bylina, která...
Včera, 11:11
Růžové brýle měl premiér Andrej Babiš (ANO). Jeho sen o státní letecké záchranné službě, která...
Reklama