20℃
Dnes je 22. duben , svátek má Evženie

Šejch Músa ar Rueili aneb vynikající český orientalista Alois Musil. Díky komunistům jsme na něj málem zapomněli

Další fotky

A to by byla velká škoda. V USA došel stejného uznání jako třeba Marco Polo nebo David Livingstone, objevitel Viktoriiných vodopádů. Zároveň byl ale také katolický kněz, a proto se o něm po roce 1948 nesmělo moc vědět. Zemřel 12. dubna 1944 a z jeho poznatků čerpáme dodnes.

Reklama

Bez nadsázky je totiž celosvětově považován za jednoho z největších orientalistů a arabistů na přelomu 19. a 20. století. Francouzský filozof a esejista Ernest Gellner (1925 – 1995) mu dal v narážce na Thomase Edwarda Lawrence přezdívku Lawrence z Moravy (Moravian Lawrence), v českých zdrojích bývá tato přezdívka použita ve tvaru „český Lawrence z Arábie“ či „moravský Lawrence z Arábie“. Co všechno zažil?

  • Pocházel z Rychtářova u Vyškova, kde se 30. června 1868 narodil do selské rodiny. Po maturitě na gymnáziu studoval na Bohoslovecké fakultě v Olomouci se zvláštním zájmem o semitské jazyky, z nichž mnohé jsou již mrtvé (1887 – 1891). Roku 1891 byl vysvěcen na kněze a čtyři roky poté získal doktorát z teologie.

9 pozoruhodných životních zastavení Jane Digbyové. Měla barony, prince i krále, ale zkrotil ji až arabský šejk

  • Aby si prohloubil svá teologická studia, začal se zajímat o arabský svět jako souputníka křesťanství, a proto v letech 1895 – 1898 studoval na univerzitách na Blízkém Východě. Hodně zde také cestoval, chtěl si sám udělat názor na místa, kde se odehrávaly události Starého i Nového zákona.
  • Prováděl i výzkum v terénu. V Jordánsku v okolí skalního města Petry objevil pouštní palác „Kusejr Amra“ (1898) s barevnými freskami, což vzbudilo doslova světovou senzaci (nyní památka UNESCO). Své poznatky a objevy z té doby shrnul do knih „Arabia Petraea“ a „Kusejr Amra“.
  • Roku 1902 byl Musil jmenován mimořádným a roku 1904 řádným profesorem na Bohoslovecké fakultě v Olomouci a řádným profesorem na teologické fakultě univerzity ve Vídni (1909). Pražské a vídeňské vědecké ústavy mu umožnily v letech 1908 až 1912 několik dlouhých cest do Palestiny, Sýrie a Iráku. Prováděl topografický výzkum a vytvořil první podrobné mapy. Studoval předislámské a islámské památky, etnografii a folklór.

Dobrodruh a cestovatel nejistého původu miloval Čechy a sklidil hořký nevděk

  • V severní Arábii žil dlouhou dobu u beduínského kmene Rwala a stal se jeho členem pod jménem šejch Músa ar Rueili. Studoval i místní jazyky, a protože byl výjimečně nadaný, ovládal kromě klasických i moderních světových jazyků i 35 arabských nářečí.
  • Během první světové války podnikl Alois Musil několik tajných misí na Blízký Východ s cílem pomoci hospodářskému pronikání Rakouska-Uherska do těchto zemí. Po nástupu císaře Karla I. na trůn v listopadu 1916 jeho vliv ještě vzrostl – stal se zpovědníkem císařovny Zity. Zasadil se o amnestii významných českých politiků Kramáře, Rašína, Klofáče a mnohých českých účastníků vzpour v boce Kotorské.

Na Karlovo náměstí se vrátil cestovatel Roezl. Jeho pomník vznikl tak trochu omylem

  • Po vyhlášení republiky se přestěhoval z Vídně do Prahy a byl roku 1920 jmenován řádným profesorem na Univerzitě Karlově. Významně se zasloužil o založení Orientálního ústavu (1922). Ve dvacátých letech navštívil dvakrát Spojené státy a s přímluvou Masaryka publikoval výsledky svých cest v angličtině. V letech 1929 – 1932 Musil vydal zjednodušené verze svých cestopisů v osmi svazcích.
  • Jeho vědecká práce na poli arabistiky dosáhla velkého mezinárodního uznání. Byl zapsán do síně slávy Americké geografické společnosti vedle Marca Pola a Livingstona. Záslužná byla i jeho popularizace poznatků pro mládež. Napsal dvacet dobrodružných knih, jejichž děj se odehrává v arabském světě spolu s vysvětlením arabských a islámských tradic.
  • V roce 1936 odešel do důchodu na svůj statek v Otrybech u Českého Šternberka a tam také o osm let později, 12. dubna 1944, zemřel.

FOTO: Alois Musil

Alois Musil - Alois Musil jako náčelník kméne Beni Sachr (v r. 1901). – wikipediaAlois Musil - Alois Musil se svými druhy. – nezávislé novinyAlois Musil - Freska z Kusejr Amra -trip advisorAlois Musil - Pouštní palác Kusejr Amra. – wikipediaAlois Musil - Alois Musi; podobenka z cestovního pasu (1914); wikipeida
Další fotky
Alois Musil - Alois Musil – Ze světa islámu – jarosovi.czAlois Musil - Detail fresky z pouštního paláce Kusejr Amra. – wikipediaAlois Musil - Freaka z Kusejr Amra – DepositphotosAlois Musil - Kusejr Amra – památka UNESCO – TripAdvisorAlois Musil - K?us?ejr ’Amra, Perspektivische Ansicht im Querschnitt [von Nord].Alois Musil - Rakouský polní podmaršálek (s rakouskou oficiální delegací na Blízkém Východě) a ´syn pouště´-čt24-česká televizeAlois Musil - Kusejr ’Amra, Textband, title pageAlois Musil - Alois Musil, busta na rodném domě v Rychtářově. – wikipediaAlois Musil - Český šejk – idnes.cz

Po únoru 1948 byly informace o tomto knězi, vědci a cestovateli zcela potlačeny. Knihy, které Alois Musil napsal, byly vyřazeny z knihoven, a prakticky bylo o něm zakázáno se jakkoli zmiňovat či psát. Komunistická totalita tak zbavila náš národ povědomí o této bezpochyby mimořádné a vynikající osobnosti. I na něj můžeme být jako Češi jenom hrdí – jenom o něm vědět.

 

Před 19 minutami
Od vynálezu prvního automobilu na konci 19. století přišly na svět miliony modelů aut od...
Před 2 hodinami
Nepohodlné knihy a mocní tohoto světa. Oheň a voda. Věčný svár, od úsvitu věků. Nerovný...
Dnes, 11:30
Jestli často sedíte při práci, možná právě tohle může za vaše úzkostné stavy. Tak zní...
Dnes, 10:00
Letos by oslavil víc jak 300. Narozeniny, ale příklad si z něj můžeme brát dodnes....
Dnes, 08:00
První smutné jaro, první světové války. Blátivé, deštivé, studené. Nekonečné týdny čekání v zákopech. Ve...
Včera, 17:30
Milenky mocných byly vždy vděčným tématem klepů prostého lidu. Králové a císařové tím sestupovali ze...
Včera, 16:00
Těšil se dokonce i přízni carského dvora, přesto měl smůlu. Jeho vynálezy mohly ulehčit práci...
Včera, 14:00
Podle průzkumu NMS Market Research jsou ženy připraveny hůře, než muži. I celkově ale velmi...
Včera, 11:30
Alkohol s energeťákem je oblíbeným nápojem mladých. Ale co je na něm tak fascinuje?! Experti...
Včera, 10:00
Oficiálně byl znám jako François Duvalier, prezident Haiti. Narodil se 14. dubna 1907 a v...
Reklama