5℃
Dnes je 16. listopad , svátek má Otmar

Šejch Músa ar Rueili aneb vynikající český orientalista Alois Musil. Díky komunistům jsme na něj málem zapomněli

Další fotky

A to by byla velká škoda. V USA došel stejného uznání jako třeba Marco Polo nebo David Livingstone, objevitel Viktoriiných vodopádů. Zároveň byl ale také katolický kněz, a proto se o něm po roce 1948 nesmělo moc vědět. Zemřel 12. dubna 1944 a z jeho poznatků čerpáme dodnes.

Bez nadsázky je totiž celosvětově považován za jednoho z největších orientalistů a arabistů na přelomu 19. a 20. století. Francouzský filozof a esejista Ernest Gellner (1925 – 1995) mu dal v narážce na Thomase Edwarda Lawrence přezdívku Lawrence z Moravy (Moravian Lawrence), v českých zdrojích bývá tato přezdívka použita ve tvaru „český Lawrence z Arábie“ či „moravský Lawrence z Arábie“. Co všechno zažil?

  • Pocházel z Rychtářova u Vyškova, kde se 30. června 1868 narodil do selské rodiny. Po maturitě na gymnáziu studoval na Bohoslovecké fakultě v Olomouci se zvláštním zájmem o semitské jazyky, z nichž mnohé jsou již mrtvé (1887 – 1891). Roku 1891 byl vysvěcen na kněze a čtyři roky poté získal doktorát z teologie.

9 pozoruhodných životních zastavení Jane Digbyové. Měla barony, prince i krále, ale zkrotil ji až arabský šejk

  • Aby si prohloubil svá teologická studia, začal se zajímat o arabský svět jako souputníka křesťanství, a proto v letech 1895 – 1898 studoval na univerzitách na Blízkém Východě. Hodně zde také cestoval, chtěl si sám udělat názor na místa, kde se odehrávaly události Starého i Nového zákona.
  • Prováděl i výzkum v terénu. V Jordánsku v okolí skalního města Petry objevil pouštní palác „Kusejr Amra“ (1898) s barevnými freskami, což vzbudilo doslova světovou senzaci (nyní památka UNESCO). Své poznatky a objevy z té doby shrnul do knih „Arabia Petraea“ a „Kusejr Amra“.
  • Roku 1902 byl Musil jmenován mimořádným a roku 1904 řádným profesorem na Bohoslovecké fakultě v Olomouci a řádným profesorem na teologické fakultě univerzity ve Vídni (1909). Pražské a vídeňské vědecké ústavy mu umožnily v letech 1908 až 1912 několik dlouhých cest do Palestiny, Sýrie a Iráku. Prováděl topografický výzkum a vytvořil první podrobné mapy. Studoval předislámské a islámské památky, etnografii a folklór.

Dobrodruh a cestovatel nejistého původu miloval Čechy a sklidil hořký nevděk

  • V severní Arábii žil dlouhou dobu u beduínského kmene Rwala a stal se jeho členem pod jménem šejch Músa ar Rueili. Studoval i místní jazyky, a protože byl výjimečně nadaný, ovládal kromě klasických i moderních světových jazyků i 35 arabských nářečí.
  • Během první světové války podnikl Alois Musil několik tajných misí na Blízký Východ s cílem pomoci hospodářskému pronikání Rakouska-Uherska do těchto zemí. Po nástupu císaře Karla I. na trůn v listopadu 1916 jeho vliv ještě vzrostl – stal se zpovědníkem císařovny Zity. Zasadil se o amnestii významných českých politiků Kramáře, Rašína, Klofáče a mnohých českých účastníků vzpour v boce Kotorské.

Na Karlovo náměstí se vrátil cestovatel Roezl. Jeho pomník vznikl tak trochu omylem

  • Po vyhlášení republiky se přestěhoval z Vídně do Prahy a byl roku 1920 jmenován řádným profesorem na Univerzitě Karlově. Významně se zasloužil o založení Orientálního ústavu (1922). Ve dvacátých letech navštívil dvakrát Spojené státy a s přímluvou Masaryka publikoval výsledky svých cest v angličtině. V letech 1929 – 1932 Musil vydal zjednodušené verze svých cestopisů v osmi svazcích.
  • Jeho vědecká práce na poli arabistiky dosáhla velkého mezinárodního uznání. Byl zapsán do síně slávy Americké geografické společnosti vedle Marca Pola a Livingstona. Záslužná byla i jeho popularizace poznatků pro mládež. Napsal dvacet dobrodružných knih, jejichž děj se odehrává v arabském světě spolu s vysvětlením arabských a islámských tradic.
  • V roce 1936 odešel do důchodu na svůj statek v Otrybech u Českého Šternberka a tam také o osm let později, 12. dubna 1944, zemřel.

FOTO: Alois Musil

Alois Musil - Alois Musil jako náčelník kméne Beni Sachr (v r. 1901). – wikipediaAlois Musil - Alois Musil se svými druhy. – nezávislé novinyAlois Musil - Freska z Kusejr Amra -trip advisorAlois Musil - Pouštní palác Kusejr Amra. – wikipediaAlois Musil - Alois Musi; podobenka z cestovního pasu (1914); wikipeida
Další fotky
Alois Musil - Alois Musil – Ze světa islámu – jarosovi.czAlois Musil - Detail fresky z pouštního paláce Kusejr Amra. – wikipediaAlois Musil - Freaka z Kusejr Amra – DepositphotosAlois Musil - Kusejr Amra – památka UNESCO – TripAdvisorAlois Musil - K?us?ejr ’Amra, Perspektivische Ansicht im Querschnitt [von Nord].Alois Musil - Rakouský polní podmaršálek (s rakouskou oficiální delegací na Blízkém Východě) a ´syn pouště´-čt24-česká televizeAlois Musil - Kusejr ’Amra, Textband, title pageAlois Musil - Alois Musil, busta na rodném domě v Rychtářově. – wikipediaAlois Musil - Český šejk – idnes.cz

Po únoru 1948 byly informace o tomto knězi, vědci a cestovateli zcela potlačeny. Knihy, které Alois Musil napsal, byly vyřazeny z knihoven, a prakticky bylo o něm zakázáno se jakkoli zmiňovat či psát. Komunistická totalita tak zbavila náš národ povědomí o této bezpochyby mimořádné a vynikající osobnosti. I na něj můžeme být jako Češi jenom hrdí – jenom o něm vědět.

 

Dnes, 17:30
Na podzim roku 1632 se Albrecht z Valdštejna rozhodl se svou armádou přezimovat v protestantském Sasku, které...
Dnes, 16:00
V Rusku se už dlouhou dobu bouří poddaní. Ale jen jednomu z nich se podaří...
Dnes, 14:00
Rady, tipy a vychytávky z minulého století neztrácí lesk ani dnes. Malý domácí lexikon z roku 1980...
Dnes, 13:33
Za svou odvahu se dočkal David Michaljak (26) ocenění. Prezident Miloš Zeman mu udělil medaili...
Dnes, 11:46
V roce 1956 se Marie Uchytilová zúčastnila veřejné soutěže na podobu jednokorunové československé mince. Její...
Dnes, 11:30
Takový je nemilosrdný verdikt životopisců trestance jménem Henri Charrière přezdívaného podle tetování na hrudi Motýlek (Papillion)....
Dnes, 10:00
Podzimní krajina přímo vybízí k výletům. Nemusíte řešit jarní bláto a rozbředlé cesty. Nemusíte řešit...
Dnes, 08:00
Bez nadsázky můžeme říct, že brambory jsou nejlepším potravinovým koncentrátem na světě. Jejich hlavní zásobní...
Včera, 17:30
Stačí se do nich jenom začíst a podlehnout kouzlu starých časů, které rozhodně nebyly „zlaté“....
Ilustrační foto.
Včera, 16:44
Světová ekonomika letos poroste nejslabším tempem od recese před deseti lety. Ekonomický růst podle Mezinárodního...
Reklama